Jak zadbać o skórę w okresie jesienno-zimowym?

18.12.2022

Pielęgnacja skóry jesienią i zimą nie należy do najłatwiejszych. Nie dość, że skóra boryka się ze zmianami, jakie pozostawiło po sobie lato (przebarwienia, przesuszenie, nadmierne rogowacenie naskórka po opalaniu), to dodatkowo narażona jest na działanie silnych czynników atmosferycznych okresu jesienno-zimowego – wiatru, mrozu. Jak pielęgnować skórę jesienią i zimą?

Pielęgnacja skóry jesienią i zimą.jpg

Spis treści

Pielęgnacja cery jesienią i zimą – oczyszczenie
Pielęgnacja skóry jesienią i zimą – nawodnienie
Pielęgnacja twarzy zimą i jesienią – regeneracja
Pielęgnacja skóry zimą i jesienią – dieta
Ochrona skóry twarzy zimą

Pielęgnacja skóry jesienią i zimą obejmuje – poza stosowaniem odpowiednio dobranych do typu skóry kosmetyków i prawidłowo zbilansowanej diety – zabiegi i preparaty oczyszczające, nawilżające, regeneracyjne. Sprawdź, w jaki sposób zadbać o skórę w okresie jesienno-zimowym, aby cieszyć się pięknym wyglądem.

Pielęgnacja cery jesienią i zimą – oczyszczenie

W jesiennej pielęgnacji skóry bardzo ważne jest oczyszczenie, czyli złuszczanie martwych komórek naskórka. W tym celu warto stosować delikatne peelingi drobnoziarniste lub enzymatyczne. Dzięki nim usunie się zrogowaciałą warstwę naskórka i zanieczyszczenia, a w efekcie skóra będzie lepiej przyswajać składniki odżywcze z aplikowanych na nią kosmetyków i odbuduje naturalną warstwę ochronną.

W okresie jesienno-zimowym warto zastanowić się nad zmianą sposobu oczyszczania cery. Demakijaż powinien być skuteczny, ale nie jest wskazane silne odtłuszczanie skóry. Dobrym rozwiązaniem będzie płyn micelarny, dzięki któremu w delikatny sposób likwiduje się resztki makijażu i inne zanieczyszczenia, a skóra pozostanie miękka i nawilżona. Warto też zastąpić żel myjący do twarzy mleczkiem lub emulsją.

Pielęgnacja skóry jesienią i zimą – nawodnienie

Nawilżenie stanowi podstawę pielęgnacji skóry o każdej porze roku, ale szczególne znaczenie ma w okresie jesienno-zimowym, kiedy skóra ma tendencję do przesuszania się. Aby ograniczyć ilość uciekającej ze skóry wody, warto:

  • nie myć jej bezpośrednio przed wyjściem z domu, tylko robić to przynajmniej 15 minut wcześniej;
  • stosować kremy odżywcze i nawilżające – wspomagają funkcję ochronną sebum, ale i zapewniają napięcie, elastyczność oraz właściwe nawilżenie skóry. Polecane są kremy zawierające składniki wiążące wodę w skórze i zapobiegające jej odparowywaniu, np. kwas hialuronowy, ektoina, mukopolisacharydy. Należy je nakładać przynajmniej 15 minut przed wyjściem z domu;
  • stosować ochronę przed promieniowaniem UV – kremy z filtrem są wskazane szczególnie podczas dłuższego pobytu na świeżym powietrzu. Jeśli spędza się dużo czasu na dworze, warto stosować kremy natłuszczające.

Pielęgnacja twarzy zimą i jesienią – regeneracja

Po peelingu skóra jest gotowa na dalsze zabiegi pielęgnacyjne. Choć nawilżenie jest kluczowe dla zdrowo wyglądającej skóry, warto dodatkowo stosować kosmetyki regenerujące. Stan skóry w okresie jesienno-zimowym pomogą poprawić preparaty zawierające w swoim składzie substancje naturalnie budujące warstwę ochronną. Należą do nich m.in.:

  • skwalen,
  • estry cholesterolu,
  • kwasy tłuszczowe,
  • fitoceramidy,
  • witaminy A i E,
  • aminokwasy,
  • koenzym Q10.

W odbudowie bariery hydrolipidowej skóry pomocne będzie zwłaszcza serum z ceramidami, mocznikiem, wąkrotą azjatycką i trehalozą.

Pielęgnacja skóry zimą i jesienią – dieta

Poza podanymi zabiegami bardzo ważną rolę w pielęgnacji cery jesienią i zimą odgrywa sposób odżywiania. Wskazana jest odpowiednio zbilansowana i urozmaicona dieta, która dostarczy wszelkich niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu składników. Kondycja cery zależy od tego, co jesz. Dieta na zdrową skórę powinna być bogata w witaminę A. Jej źródłem są m.in. jajka, oleje roślinne, ryby morskie, masło, szpinak, groszek, marchew, jarmuż, szczaw. Ta witamina opóźnia procesy starzenia skóry, dodaje jej blasku, elastyczności i działa przeciwzmarszczkowo.

Konsultacja dermatologa

W okresie jesienno-zimowym wskazana jest dodatkowa suplementacja witaminy D3, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Zapewnia ona witalność i poprawia kondycję układu odpornościowego. W aptekach dostępne są różnorodne preparaty zawierające tę witaminę, jednak jej suplementację i dawkowanie należy ustalić z lekarzem – internistą lub lekarzem rodzinnym. Źródłem witaminy D3 w jedzeniu są ryby takie jak łosoś, dorsz, makrela oraz tran – olej uzyskiwany z wątroby ryb. Jej źródłami są również żółtko jaj oraz nabiał.

W diecie nie może zabraknąć produktów bogatych w witaminę C. Dostarczą ją m.in. cytrusy, porzeczki, żurawina, maliny, truskawki, pomidory, kapusta i brokuły. Witamina C ujędrnia skórę, rozjaśnia jej koloryt, dodaje blasku, chroni przed wolnymi rodnikami.

Kolejny ważny składnik diety na zdrową skórę to witamina E. Dobrym jej źródłem są m.in. jajka, zboża, orzechy, szparagi, jarmuż, kapusta czerwona i włoska, soja. Witamina E spowalnia starzenie się skóry, zmniejsza jej rogowacenie się, odżywia i uelastycznia. Należy pamiętać, że trzeba zadbać nie tylko o dietę, lecz także o odpowiednie nawodnienie.

Ochrona skóry twarzy zimą

Zima to bardzo trudny okres dla naszego organizmu, w tym dla skóry twarzy, która jest stale odsłonięta i narażona na działanie czynników atmosferycznych – mrozu, wiatru i gwałtownych zmian temperatury. Poza wyżej wspomnianymi działaniami warto pamiętać również o:

  • ochronie ust – w okresie jesienno-zimowym powlekający je naskórek narażony jest na pękanie i łuszczenie. Ma to związek z brakiem gruczołów łojowych w skórze warg. Aby zabezpieczyć ten wrażliwy obszar, warto stosować tłustą pomadkę ochronną lub wazelinę. Lepiej zrezygnować w tym czasie z kolorowych kosmetyków do ust zawierających mentol. Dobre efekty przyniosą peelingi do ust;
  • wyborze odpowiednich kosmetyków do mycia – żele i mydła pod prysznic lepiej zastąpić mleczkami o kremowej konsystencji lub olejkami, które oczyszczą i nawilżą skórę;
  • pielęgnacji skóry rąk, która jest szczególnie narażona na marznięcie i pierzchnięcie – najlepiej sięgnąć po krem z witaminami A i E, który działa nawilżająco i odżywczo, oraz tworzy film zabezpieczający przed uszkodzeniem warstwy lipidowej.

Źródła
  1. K. Padlewska, Kosmetologia ciała, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.
  2. P. Styczeń, Piękno przez cały rok, Zimowe porachunki. Online: http://drstyczen.pl/upload/drstyczen/dr_styczen_radzi_1_pharmarep.pdf [dostęp: 23.11.2022].

Zobacz także

Zespół Ehlersa-Danlosa – jak go rozpoznać, diagnozować i leczyć?
Zdrowie na co dzień

Zespół Ehlersa-Danlosa – jak go rozpoznać, diagnozować i leczyć?

Zespół Ehlersa-Danlosa (EDS) to złożona grupa dziedzicznych zaburzeń tkanki łącznej, które wynikają z defektów w strukturze i funkcjonowaniu kolagenu. Ta rzadka choroba – po raz pierwszy opisana w XIX wieku – charakteryzuje się szerokim spektrum objawów, od nadmiernej elastyczności skóry po komplikacje naczyniowe zagrażające życiu. Sprawdź, jak ją rozpoznać, diagnozować i leczyć!

Jakie są przyczyny suchości w nosie? Jak jej przeciwdziałać?
LaryngologiaZdrowie na co dzień

Jakie są przyczyny suchości w nosie? Jak jej przeciwdziałać?

Niezależnie od pory roku uczucie suchości w nosie to uciążliwy problem, który nie tylko powoduje dyskomfort, lecz także może prowadzić do poważniejszych komplikacji zdrowotnych. Choć zazwyczaj sucha śluzówka nosa nie jest powodem do niepokoju, w niektórych przypadkach może być oznaką poważniejszej choroby. Sprawdź, jakie są potencjalne przyczyny „suchego nosa” i dowiedz się, jak przeciwdziałać temu kłopotliwemu symptomowi.

Co oznaczają przebarwienia na paznokciach?
Zdrowie na co dzieńDermatologia

Co oznaczają przebarwienia na paznokciach?

Zadbane paznokcie to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim cenna informacja o stanie zdrowia. Jednak wraz z wiekiem – a także pod wpływem różnorodnych czynników – ich wygląd może ulec niekorzystnym zmianom. Jednym z najczęstszych problemów są przebarwienia płytki paznokciowej. Sprawdź, o czym może świadczyć ten objaw i kiedy należy udać się do specjalisty.