Kwas hialuronowy jest substancją z powodzeniem wykorzystywaną we współczesnej medycynie. Znalazł on również swoje zastosowanie w ortopedii. Kwas hialuronowy jest naturalnym związkiem organicznym, występującym w organizmie człowieka. Jego charakterystyczną cechą jest duża zdolność do wiązania wody.
Wchodząc w skład płynu stawowego odpowiada za dobrą kondycję mazi stawowej. Zadaniem kwasu hialuronowego jest pokrywanie powierzchni stawów, co umożliwia „poślizg” między chrząstkami.
Zmiany chorobowe stawów (urazy lub choroba zwyrodnieniowa) powodują, że elastyczność i lepkość płynu maziowego spada, przez co nie chroni on już skutecznie chrząstek przed siłami tarcia. W efekcie dochodzi do uszkodzeń stawów, stanów zapalnych i zwyrodnieniowych, zmniejszenia ruchomości stawów i silnych dolegliwości bólowych.
Iniekcja kwasu hialuronowego, czyli wiskosuplementacja, pozwala na poprawę parametrów płynu maziowego. Efektem jest likwidacja stanu zapalnego, zwalczanie objawów choroby zwyrodnieniowej stawów i znaczna poprawa komfortu Pacjenta.
Przed zabiegiem konieczna jest wizyta u lekarza ortopedy. Lekarz podejmuje decyzję o wyborze preparatu użytego do iniekcji.