Dermatologia
Choroby zakaźne paznokci – skąd się biorą? Jak je leczyć?
Paznokcie u dłoni i stóp – podobnie jak inne części ciała – są narażone na choroby zakaźne, wywołane przez bakterie, wirusy lub grzyby. Najłatwiej zarazić się nimi poprzez nieodpowiednią higienę i brak obuwia ochronnego w publicznych toaletach czy na basenach. Sprawdź, jak rozpoznać takie zakażenia i właściwie je leczyć!
Co oznaczają przebarwienia na paznokciach?
Zadbane paznokcie to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim cenna informacja o stanie zdrowia. Jednak wraz z wiekiem – a także pod wpływem różnorodnych czynników – ich wygląd może ulec niekorzystnym zmianom. Jednym z najczęstszych problemów są przebarwienia płytki paznokciowej. Sprawdź, o czym może świadczyć ten objaw i kiedy należy udać się do specjalisty.
Zapalenie mieszków włosowych – przyczyny, objawy, leczenie
Zapalenie mieszków włosowych to częsta dolegliwość dermatologiczna, która dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn. W przebiegu tego schorzenia na skórze pojawiają się czerwone grudki, a towarzyszy im świąd i pieczenie. Choć w wielu przypadkach ma ono łagodny przebieg, niekiedy może prowadzić do groźniejszych powikłań, takich jak bolesne zmiany ropne. Sprawdź, jakie są przyczyny zapalenia mieszków włosowych i poznaj skuteczne metody jego leczenia oraz profilaktyki!
Sucha skóra
Sucha skóra może występować u osób zdrowych oraz w przebiegu rozmaitych chorób skóry. Pojawia się też na skutek starzenia się skóry.
Co oznaczają plamy wątrobowe? Kiedy udać się do lekarza?
Skóra pełni funkcje ochronne, a oprócz tego stanowi ważne źródło informacji na temat stanu zdrowia. Źródłem niepokoju bywają plamy pigmentacyjne, zwane potocznie plamami wątrobowymi. Choć sama nazwa może sugerować powiązanie z chorobami wątroby, w rzeczywistości nie ma z nimi nic wspólnego. Sprawdź, jakie są przyczyny takich zmian, jak je rozpoznać i poznaj sposoby zmniejszenia ryzyka ich powstania..
Czym jest promienica? Jak może zagrażać twojemu zdrowiu?
Promienica, znana również jako aktynomikoza, jest rzadko spotykaną, ale poważną chorobą zakaźną, która dotyka zarówno ludzi, jak i zwierzęta. Wywołują ją bakterie określane mianem promieniowców, które naturalnie występują w organizmie człowieka, jednak w określonych okolicznościach mogą spowodować rozwój tej choroby. Sprawdź, jakie są objawy oraz jak wygląda diagnostyka i leczenie promienicy.
Czym jest różyca? Objawy, przyczyny i leczenie
Różyca to rzadka, ale poważna choroba zakaźna, która występuje na całym świecie. Wywoływana jest przez bakterię Erysipelothrix rhusiopathiae, znaną też jako włoskowiec różycy. Ta wyjątkowo odporna bakteria może przetrwać przez długi czas i stanowi zagrożenie dla wielu gatunków zwierząt, w tym trzody chlewnej, drobiu, ryb i ssaków morskich. Choć zdarza się to dość rzadko, ludzie również mogą zachorować na różycę. Sprawdź, jakie są objawy, przyczyny oraz metody diagnozowania i leczenia tej choroby.
Ostuda – niespodziewany gość na skórze
Ostuda, inaczej zwana melasmą, to niezwykle powszechne, nieestetyczne przebarwienie skóry, które dotyczy milionów ludzi na całym świecie. Jego charakterystyczną cechą są ciemne, nierównomierne plamy pojawiające się najczęściej na skórze twarzy, szyi, dekolcie i ramionach. Ostuda sama w sobie nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, jednak może wpływać na komfort psychiczny osób, które się z nią zmagają.
Jak objawia się pęcherzyca? Jak można ją leczyć
Pęcherzyca to poważna dolegliwość dermatologiczna, którą charakteryzuje obecność bolesnych pęcherzy na skórze i błonach śluzowych. Ten złożony stan chorobowy ma podłoże autoimmunologiczne, co oznacza, że układ odpornościowy pacjenta zaczyna atakować własne tkanki. Zrozumienie przyczyn, objawów i rodzajów pęcherzycy jest kluczowe dla zapewnienia właściwego leczenia i poprawy jakości życia chorych. Dowiedz się więcej!
Objawy i przyczyny mięczaka zakaźnego. Dlaczego występuje głównie u dzieci?
Mięczak zakaźny to dość powszechnie występująca choroba skóry, która dotyka głównie dzieci, choć może wystąpić również u dorosłych. Wywołuje go wirus z rodziny pokswirusów. Charakterystyczna dla tej choroby jest obecność grudek na skórze. Choć zazwyczaj mięczak zakaźny to schorzenie łagodne, może powodować dyskomfort i problemy estetyczne. Dowiedz się więcej.
Choroba Dariera – objawy, przyczyny. Dlaczego jest tak rzadka?
Choroba Dariera to choroba skóry o podłożu genetycznym, czyli tzw. genodermatoza. Typowe są dla niej zaburzenia rogowacenia w obrębie mieszków włosowych i poza nimi. Dowiedz się więcej na temat choroby Dariera.
Pelagra – co to jest? Objawy i leczenie
Pelagra to choroba niedoborowa, związana ze zbyt niskim poziomem witaminy B3. Nazwa tego schorzenia pochodzi się od łacińskich słów pella agra, co oznacza „szorstką skórę”. Zmiany skórne to bowiem jeden z głównych objawów pelagry. Sprawdź, jakie jeszcze dolegliwości jej towarzyszą.