W placówce
Kobieta siedzi przy stole i je sałatkę

Ludzki organizm jest w stanie samodzielnie wytworzyć witaminę D przy dostatecznej dziennej ekspozycji na światło słoneczne. Mimo to znaczna część społeczeństwa zmaga się z jej niedoborem. Zarówno za niskie, jak i występujące rzadziej, zbyt wysokie stężenie witaminy D wiąże się z szeregiem objawów i powikłań. Dowiedz się, kto powinien badać poziom witaminy D i na czym polega to badanie.

Badanie poziomu witaminy D3 – dla kogo?

Przeprowadzenie oznaczeń poziomów witaminy D we krwi powinni rozważyć wszyscy pacjenci, u których podejrzewa się jej nieprawidłowe stężenia. Ocena poziomu witaminy D3 przydatna jest w sytuacji podejrzenia zarówno niedoboru, jak i nadmiaru witaminy w organizmie.

Do objawów, które mogą wskazywać na niedobór witaminy D3, należy m.in.:

  • ogólne osłabienie organizmu;
  • bóle mięśniowo-stawowe;
  • problemy ze snem, bezsenność;
  • zmniejszona  odporność, nawracające infekcje;
  • występowanie złamań kości, nawet przy niewielkiej sile urazu (tzw. złamania niskoenergetyczne).

Objawy, które mogą wskazywać na nadmiar witaminy D3, to m.in.:

  • nudności, utrata apetytu, biegunka lub zaparcia;
  • bóle głowy i brzucha;
  • wzmożone pragnienie;
  • nadmierne pocenie;
  • metaliczny smak w ustach;
  • nadpobudliwość i rozdrażnienie;
  • nieregularna czynność serca;
  • częste oddawanie moczu, który może być mętny.

Wskazania do wykonania badania poziomu witaminy D3

Badanie poziomu witaminy D3 wykonuje się dla potwierdzenia lub wykluczenia podejrzeń chorób oraz w celu skontrolowania wdrożonego procesu leczenia. Rzadko badanie takie wykonywane jest profilaktycznie, gdyż według wytycznych nie ma wskazań do monitorowania tego parametru w populacji ogólnej. Przeprowadza się je też w celu oceny nieprawidłowości gospodarki wapniowo-fosforanowej, chorób metabolicznych tkanki kostnej, przewlekłych chorób nerek. Znajomość poziomu witaminy D3 jest istotna w diagnostyce i leczeniu krzywicy, osteomalacji i osteoporozy oraz planowaniu i kontroli suplementacji pochodnymi witaminy D. Wskazaniami do oznaczania tego związku są również: zaburzenia wchłaniania, zespół nerczycowy, choroby wątroby, leczenie kortykosteroidami, lekami przeciwpadaczkowymi, immunosupresja. Sprawdzenie stężenia witaminy D jest uzasadnione w wielu sytuacjach klinicznych, ale decyzję o jego zasadności podejmuje lekarz prowadzący.

Podczas leczenia preparatami z witaminą D należy regularnie przeprowadzać kontrole jej poziomu, aby w razie konieczności adekwatnie modyfikować stosowaną farmakoterapię.

Jak przebiega badanie poziomu witaminy D3?

Materiałem do badania poziomu witaminy D3 jest krew żylna, pobierana zazwyczaj z naczynia krwionośnego zlokalizowanego w dole łokciowym pacjenta. Krew do badania pobiera się w pozycji siedzącej, a u osób szczególnie wrażliwych – w pozycji leżącej

Jak przygotować się do badania?

Badanie poziomu witaminy D3 nie wymaga od pacjenta specjalnego przygotowania. Badanie stężenia witaminy D3 można wykonać o dowolnej porze dnia. Nie ma konieczności pozostawania na czczo. W przypadku osób suplementujących witaminę D3 należy skonsultować z lekarzem przerwanie jej przyjmowania przed badaniem. Ma to na celu osiągnięcie jak najbardziej rzetelnych wyników. Nie ma potrzeby odstawiania innych zażywanych przez pacjenta leków. Wskazane jest spożycie na chwilę przed badaniem kilku szklanek niegazowanej wody mineralnej, aby zwiększyć objętość krążącej krwi, a tym samym ułatwić proces jej pobrania. W przypadku niedoborów witaminy D3 badanie powinno zostać powtórzone po upływie 3 miesięcy od wprowadzenia odpowiedniej suplementacji.

Jakie choroby wykrywa badanie poziomu witaminy D3?

Wyniki badania poziomu witaminy D3 mogą wskazywać na jej niedobór bądź nadmiar. Zbyt niskie stężenie bywa związane z niewystarczającą ekspozycją na promieniowanie słoneczne, które zapewnia produkcję wit. D w organizmie. Polacy narażeni są na występowanie niedoborów głównie w okresie jesienno-zimowym, z uwagi na niskie nasłonecznienie. Niedobór witaminy D może też być konsekwencją zbyt niskiej jej podaży w diecie,, zaburzeń wchłaniania, chorób wątroby (zaburzeń funkcji hepatocytów, czyli komórek wątrobowych), zespołu nerczycowego, przyjmowania niektórych leków (np. leków przeciwpadaczkowych). Niedobór witaminy D może występować w przypadku długotrwałych zaburzeń odżywiania i przewlekłych chorób przytarczyc.

Nadmiar występuje rzadko. Zazwyczaj przyczyną tego stanu jest niewłaściwa suplementacja – przyjmowanie za wysokich dawek. Badania diagnostyczne pozwolą na optymalne dobranie dawki zawierającego ją preparatu.

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Podobne usługi:

Zarezerwuj wizytę

Najnowsze artykuły i poradniki

Jak interpretować wyniki mammografii? Co oznacza zagęszczenie piersi?
Diagnostyka

Jak interpretować wyniki mammografii? Co oznacza zagęszczenie piersi?

Mammografia jest uznawana za jedną z najskuteczniejszych metod wczesnego wykrywania raka piersi. Jednak interpretacja wyników tego badania nie zawsze jest prosta, szczególnie dla pacjentów. Jednym z pojęć, które często pojawiają się w opisach mammograficznych, jest „zagęszczenie” piersi. Co dokładnie oznacza to określenie i jak wpływa ono na proces diagnostyczny? Sprawdź, czym jest zagęszczenie w mammografii, jak się ono prezentuje oraz jakie ma znaczenie kliniczne.

Tomosynteza, czyli mammografia wielowarstwowa – co to za badanie?
Diagnostyka

Tomosynteza, czyli mammografia wielowarstwowa – co to za badanie?

Diagnostyka obrazowa piersi odgrywa ważną rolę w wykrywaniu i leczeniu schorzeń tego gruczołu, w tym nowotworów. Wśród różnorodnych metod obrazowania mammografia pozostaje podstawowym badaniem przesiewowym i diagnostycznym. Jednak wraz z rozwojem technologii, pojawiły się również nowoczesne techniki, takie jak tomosynteza, które znacznie usprawniają i ulepszają diagnostykę chorób piersi. Dowiedz się więcej na temat tomosyntezy, poznaj jej kluczowe cechy, zalety oraz wskazania do wykonania tego badania.

Statystyki raka piersi – kto jest na niego najbardziej narażony?
Diagnostyka

Statystyki raka piersi – kto jest na niego najbardziej narażony?

Rak piersi stanowi poważny problem zdrowotny na całym świecie, szczególnie wśród kobiet. W krajach rozwiniętych ten nowotwór złośliwy jest najczęstszym typem raka u płci żeńskiej. W krajach rozwijających się odnotowuje się jego rosnącą tendencję. Sprawdź, kogo najczęściej dotyka rak piersi