W szpitalu
lekarka tłumaczy kobiecie szczegóły zabiegu w gabinecie lekarskim

Operacja zmniejszenia piersi – inaczej określana jako mammoplastyka – polega na usunięciu części gruczołu, tkanki tłuszczowej oraz wymodelowaniu biustu w taki sposób, aby stał się on proporcjonalny do reszty ciała. Zabieg jest przeprowadzany przez chirurga plastycznego, a poprzedza go wiele badań i przygotowań. Sprawdź, jakie są wskazania i przeciwwskazania do redukcji piersi.

Czym jest operacja zmniejszenia biustu?

Zbyt obfity biust może przyczyniać się do problemów z kręgosłupem, pogłębiać kifozę piersiową – czyli nadmierne wygięcie kręgosłupa ku tyłowi – i sprzyjać powstawaniu garba na plecach. Operacja zmniejszenia biustu to zabieg, dzięki któremu można przywrócić sylwetce odpowiednie proporcje. Działania chirurga plastycznego polegają na redukcji skóry, tkanki tłuszczowej i gruczołowej, a często także wymodelowaniu i podniesieniu piersi. Metodę dostosowuje się do danej Pacjentki – u niektórych wystarczy liposukcja, u innych wycięcie nadmiaru skóry, a w niektórych przypadkach trzeba połączyć wszystkie działania, aby uzyskać oczekiwany efekt.

W trakcie zabiegu piersi są zmniejszane razem z otoczkami sutkowymi, a ich kształt jest dopasowywany do sylwetki Pacjentki oraz jej oczekiwań, jeśli oczywiście nie stoją one w sprzeczności ze wskazaniami natury medycznej.

Przeczytaj także: „Chirurgia plastyczna – co to jest? Jakie zabiegi są najpopularniejsze?”

Wskazania do wykonania operacji zmniejszenia biustu

Operacja zmniejszenia biustu jest wykonywana zarówno ze wskazań natury medycznej, jak i estetycznej.

Najważniejsze wskazania do mammoplastyki to:

  • niesymetryczna budowa ciała (wielkość biustu jest nieadekwatna do innych partii);
  • bóle kręgosłupa, barku, ramion, karku;
  • wada postawy (pogłębiająca się kifoza piersiowa);
  • brak możliwości uprawiania sportu;
  • znaczne ograniczenia w codziennym funkcjonowaniu;
  • trudności w doborze bielizny i garderoby;
  • dyskomfort psychiczny;

Kwalifikacja do operacji zmniejszenia biustu

Kwalifikacji do zabiegu dokonuje chirurg plastyczny na podstawie wywiadu lekarskiego i szczegółowych badań. Lekarz ocenia wzrost, masę ciała, budowę pacjentki, a także wielkość, umiejscowienie oraz kształt gruczołów piersiowych. Oceniana jest także elastyczność skóry piersi. Zaleca się też dokładne badania: RTG klatki piersiowej, USG piersi, EKG, badanie ogólne moczu i morfologię krwi, która dostarcza informacji o ogólnym stanie zdrowia. Działania te przeprowadza się w celu wykluczenia ewentualnych przeciwwskazań do przeprowadzenia operacji.

Nie każda kobieta będzie mogła skorzystać z możliwości, jakie daje chirurgia plastyczna. Zabiegu nie wykonuje się u kobiet w ciąży, mam karmiących piersią i osób niepełnoletnich, które nie mają jeszcze w pełni rozwiniętego biustu. Przeciwwskazaniem do operacji jest także zły stan zdrowia Pacjentki: ogólnoustrojowe infekcje, zaburzenia krzepnięcia krwi, niewyregulowane nadciśnienie tętnicze czy nieleczona cukrzyca typu 2. Operacji nie powinno przeprowadzać się u pań, które są obarczone zwiększonym ryzykiem zachorowania na nowotwór piersi.

Jak przygotować się do operacji zmniejszenia piersi?

Lekarz określa czas, przez który pacjentka powinna powstrzymać się od przyjmowania leków zmniejszających krzepliwość krwi oraz preparatów hormonalnych, które zalecił jej endokrynolog. Podczas przygotowań do operacji ustala się oczekiwany rozmiar i kształt piersi, metodę zabiegu, a także przeprowadza konsultację anestezjologiczną.

Około 2 tygodnie przed planowaną operacją należy zrezygnować z palenia papierosów, a na sam zabieg zgłosić się z co najmniej sześciogodzinną przerwą od spożycia ostatniego posiłku. Zabieg zaleca się przeprowadzić w pierwszej fazie cyklu menstruacyjnego, czyli w ciągu 1–2 tygodni od wystąpienia krwawienia menstruacyjnego.

Przebieg operacji zmniejszenia piersi

Operacja zmniejszenia piersi trwa ok. 3–4 godzin i odbywa się w znieczuleniu ogólnym. W czasie zabiegu chirurg plastyczny wykonuje pionowe nacięcia w kształcie odwróconej litery „T” wokół brodawki sutkowej i usuwa nadmiar tkanki gruczołowej i tłuszczowej. Następnie usuwa też nadmiar skóry, modeluje kształt biustu i koryguje umiejscowienie brodawki, jeśli zachodzi taka potrzeba. Po założeniu szwów w ranach pozostawia się dreny, które mają za zadanie odprowadzać gromadzącą się krew. Pacjentka pozostaje przez noc i kolejny dzień pod opieką szpitala.

Jeśli zmniejszenie piersi obejmuje wyłącznie odsysanie tkanki tłuszczowej, zabieg trwa znacznie krócej, może odbyć się w znieczuleniu miejscowym, a pacjentka jeszcze tego samego dnia może wrócić do domu.

Jak postępować po operacji zmniejszenia biustu?

Wiele kobiet zastanawia się, jak długo dochodzi się do siebie po operacji zmniejszenia piersi. Okres rekonwalescencji powinien wynosić ok. 3–4 tygodni. Przez pierwszy tydzień nie należy moczyć operowanej okolicy. W miejscu nacięć mogą występować obrzęki i krwiaki. Niekiedy konieczne jest stosowanie leków przeciwbólowych.

Przez ok. 2 tygodnie warto powstrzymać się od pracy zawodowej i dźwigania, a stopniowy powrót do aktywności fizycznej można rozpocząć miesiąc po operacji. Przez ok. 6 tygodni Pacjentka powinna nosić specjalny stanik, który optymalizuje efekty i zapobiega ewentualnym urazom. Już w czasie rekonwalescencji warto zgłosić się do fizjoterapeuty, aby rozpocząć pracę z blizną, która polega na mobilizowaniu tkanek i przyspieszeniu ich regeneracji.

Przeczytaj także: „Samobadanie piersi – w jaki sposób i jak często je wykonywać?"

Lekarze i specjaliści wykonujący usługę

Lekarze i specjaliści wykonujący usługę

LUX MED Szpital Puławska ul. Puławska 455, Warszawa

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Szpitale

Podobne usługi:

powiekszanie-pierssi.jpg
Powiększanie piersi
mamografia.jpg
Program Profilaktyki Raka Piersi
rekonstrukcja-piersi.jpg
Rekonstrukcja piersi po mastektomii

Zarezerwuj wizytę

Najnowsze artykuły i poradniki

Jak interpretować wyniki mammografii? Co oznacza zagęszczenie piersi?
Diagnostyka

Jak interpretować wyniki mammografii? Co oznacza zagęszczenie piersi?

Mammografia jest uznawana za jedną z najskuteczniejszych metod wczesnego wykrywania raka piersi. Jednak interpretacja wyników tego badania nie zawsze jest prosta, szczególnie dla pacjentów. Jednym z pojęć, które często pojawiają się w opisach mammograficznych, jest „zagęszczenie” piersi. Co dokładnie oznacza to określenie i jak wpływa ono na proces diagnostyczny? Sprawdź, czym jest zagęszczenie w mammografii, jak się ono prezentuje oraz jakie ma znaczenie kliniczne.

Tomosynteza, czyli mammografia wielowarstwowa – co to za badanie?
Diagnostyka

Tomosynteza, czyli mammografia wielowarstwowa – co to za badanie?

Diagnostyka obrazowa piersi odgrywa ważną rolę w wykrywaniu i leczeniu schorzeń tego gruczołu, w tym nowotworów. Wśród różnorodnych metod obrazowania mammografia pozostaje podstawowym badaniem przesiewowym i diagnostycznym. Jednak wraz z rozwojem technologii, pojawiły się również nowoczesne techniki, takie jak tomosynteza, które znacznie usprawniają i ulepszają diagnostykę chorób piersi. Dowiedz się więcej na temat tomosyntezy, poznaj jej kluczowe cechy, zalety oraz wskazania do wykonania tego badania.

Statystyki raka piersi – kto jest na niego najbardziej narażony?
Diagnostyka

Statystyki raka piersi – kto jest na niego najbardziej narażony?

Rak piersi stanowi poważny problem zdrowotny na całym świecie, szczególnie wśród kobiet. W krajach rozwiniętych ten nowotwór złośliwy jest najczęstszym typem raka u płci żeńskiej. W krajach rozwijających się odnotowuje się jego rosnącą tendencję. Sprawdź, kogo najczęściej dotyka rak piersi