W szpitalu
null

Przebarwienia lub zmiany skórne w postaci pieprzyków, brodawek czy włókniaków stają się przyczyną kompleksów wielu osób. Aby cieszyć się piękną, gładką skórą pozbawioną nieestetycznych znamion, można wykonać mało inwazyjny zabieg radiochirurgiczny, w którym wykorzystuje się fale o częstotliwości radiowej. Efekty zabiegu są widoczne niemal od razu, a rekonwalescencja przebiega szybko. Zabieg wykonuje chirurg, a zmiany można też poddać badaniu histopatologicznemu.

Czym jest usuwanie zmian skórnych i przebarwień?

Zmiany skórne to ogólne określenie różnego rodzaju wykwitów, które pojawiają się na powierzchni naskórka. Mogą to być pieprzyki, brodawki, które powodują, że powierzchnia skóry jest nieregularna, a jej wygląd staje się nieestetyczny. Defektami skórnymi są także przebarwienia, czyli miejscowe zmiany koloru skóry. Do często usuwanych zmian skórnych należą również tłuszczaki, czyli łagodne, niebolesne zmiany nowotworowe wywodzące się z tkanki tłuszczowej, kaszaki, fachowo określane jako torbiele łojowe lub cysty naskórkowe wypełnione masą łojową z elementami mieszków włosowych. Usunięciu poddaje się także włókniaki, czyli inne niebolesne guzki w kolorze cielistym lub brunatnym o maksymalnej wielkości 1 cm.

Dzięki osiągnięciom współczesnej medycyny nie trzeba ich akceptować, ale można się ich pozbyć. Są one usuwane metodą tradycyjną, tj. wycinane przez chirurga, lub metodą diatermii radiowej, która jest mniej inwazyjna i nie wymaga nacinania skóry. Zabieg polega na podgrzewaniu skóry oraz tkanki podskórnej za pomocą urządzenia emitującego fale radiowe. W przypadku usunięcia zmiany metodą diatermii radiowej nie trzeba zakładać szwów. Pobranie wycinka do badania histopatologicznego nie jest możliwe, jako że zmiana skórna jest od razu wypalana.

O wyborze metody decyduje lekarz po przeprowadzeniu szczegółowych badań i konsultacjach z dermatologiem.

Wskazania do usuwania zmian skórnych i przebarwień

Zabiegowi powinny poddać się osoby, u których pojawiły się zmiany skórne lub przebarwienia:

  • wyróżniające się na tle innych zmian i zdaniem lekarza budzące wątpliwości diagnostyczne, tj. w przypadku których zachodzi podejrzenie, że mogą być nowotworem. Wtedy pobiera się również wycinek do badania histopatologicznego, czyli testu przeprowadzanego pod mikroskopem, który ma na celu ocenę zmian i procesów zachodzących w tkankach;
  • występujące w widocznych miejscach i będące przyczyną kompleksów;
  • wyjątkowo nieestetyczne;
  • przeszkadzające w wykonywaniu codziennych czynności – np. brodawki występujące na rękach, które ulegają podrażnieniu podczas wykonywania prac domowych.

Po nowoczesną metodę – tj. technologię fal radiowych – sięga się najczęściej w przypadku:

  • znamion starczych;
  • brodawek skórnych;
  • znamion barwnikowych i uniesionych;
  • poszerzeń żylnych na twarzy;
  • uszkodzeń skóry, np. w wyniku poparzeń promieniami słonecznymi;
  • kłykcin (kłykciny kończyste to choroba wywołana zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego HPV. Jej charakterystyczna cecha to nieestetyczne brodawki w miejscach intymnych).

Kwalifikacja do usuwania zmian skórnych i przebarwień

Osoby, które zaobserwują na swojej skórze nieestetyczne lub podejrzanie wyglądające zmiany skórne, najczęściej kierują się wprost do dermatologa, choć często się zdarza, że skierowanie otrzymują od internisty.

Usuwanie zmian barwnikowych powinno zostać poprzedzone wizytą u dermatologa oraz specjalistycznym badaniem – wideodermatoskopią – które polega na wykonywaniu zdjęć wideodermatoskopem. Sprzęt pozwala na dokładną ocenę zmian, a dzięki powtórzeniu procedury można określić, czy pieprzyki powiększają się lub zmieniają barwę. W niektórych przypadkach konieczna jest też konsultacja onkologiczna.

Zabiegów tego rodzaju nie wykonuje się na ogół u kobiet w ciąży i mam karmiących piersią oraz osób, które aktualnie przechodzą zakażenia skóry, mają aktywne zmiany łuszczycowe lub są w trakcie leczenia nowotworu.

Jak przygotować się do usuwania zmian skórnych i przebarwień?

Przed usunięciem niechcianej zmiany konieczne jest poddanie się wszystkim badaniom zleconym przez lekarza. W ramach przygotowań do zabiegu należy również:

  • poinformować lekarza o zażywanych lekach, również tych bez recepty;
  • ogolić okolicę, która zostanie poddana zabiegowi (jeśli oczywiście jest ona owłosiona);
  • doprowadzić do wyleczenia zakażeń w miejscu, które zostanie poddane zabiegowi;
  • wykonać morfologię krwi, jeśli lekarz zleci takie badanie.

Jak postępować po usunięciu zmian skórnych i przebarwień?

Po zabiegu należy przestrzegać higieny w miejscu, z którego usunięto pieprzyk lub brodawkę. Miejsc zabiegowych nie należy narażać na intensywne działanie wody i promieni słonecznych. Przez ok. 2 miesiące trzeba powstrzymać się od opalania, wizyt w solarium i długotrwałego przebywania na słońcu.

Lekarze i specjaliści wykonujący usługę

Lekarze i specjaliści wykonujący usługę

LUX MED Szpital Puławska ul. Puławska 455, Warszawa

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Szpitale

Podobne usługi:

Badania urodynamiczne
Proktolog
skleroterapia
Skleroterapia

Zarezerwuj wizytę

Artykuły i poradniki na temat chirurgii

Kwalifikacja do zabiegu operacyjnego.jpeg
Szpital MavitChirurgiaOkulistyka

Kwalifikacja do zabiegu operacyjnego – jak wygląda?

Operacja chirurgiczna to poważne i często nieuniknione wydarzenie w życiu pacjenta. Jednak przed przystąpieniem do zabiegu konieczna jest kwalifikacja, podczas której lekarz ocenia stan zdrowia chorego i potencjalne ryzyko związane z przeprowadzeniem zabiegu, a także dobiera odpowiednie metody. Sprawdź, jak przebiega ten proces oraz jak wygląda kwalifikacja anestezjologiczna.

Lifting brwi.jpg
ChirurgiaUroda i sport

Lifting brwi – co to jest? Efekty zabiegu podniesienia brwi

Lifting brwi to zabieg trwałego podniesienia brwi. Przywraca twarzy pogodny wygląd, niweluje wrażenie zmęczonych oczu, sprawia, że stają się one bardziej „otwarte”. Lifting brwi może być przeprowadzony jako osobna procedura lub w połączeniu z innymi zabiegami w celu uzyskania jeszcze lepszych efektów.

tłuszczaki
DermatologiaZdrowie na co dzieńChirurgia

Co to są tłuszczaki? Przyczyny powstawania i sposoby leczenia tłuszczaków

Tłuszczaki zbudowane są z komórek tłuszczowych, otoczonych torebką zbudowaną z tkanki łącznej (łączącej inne tkanki). Rosną zazwyczaj bezobjawowo i bezboleśnie. Rzadkie są przypadki ich zezłośliwienia. Duże zmiany, które mogą utrudniać ruch, są usuwane. Najczęstszą metodą jest zabieg chirurgiczny.