W szpitalu
Lekarka trzyma za rękę pacjetki

Ciąża, laktacja, odchudzanie się i naturalny proces starzenia się wpływają na kształt i jędrność biustu. Jeśli nie satysfakcjonuje Cię wygląd piersi, warto rozważyć mastopeksję. Lifting biustu jest skierowany do kobiet w każdym wieku, które chcą w ten sposób poprawić sobie samopoczucie i samoocenę. Sprawdź, jak wygląda zabieg i ile trwa rekonwalescencja!

Szczegóły

Mastopeksja – na czym polega?

Mastopeksja, zwana również liftingiem piersi, polega na podniesieniu biustu, a także przywróceniu mu prawidłowego kształtu i naturalnej jędrności. Podczas zabiegu można zmniejszyć brodawkę i otoczkę, a następnie je unieść. W przypadku dużego opadania biustu specjalista usuwa nadmiar wiotkiej skóry. Zabieg jest skierowany do kobiet, które chcą przywrócić piersiom dawny kształt, położenie i napięcie.

Wskazania do zabiegu mastopeksji

Mastopeksję można połączyć z powiększeniem lub redukcją piersi (mammoplastyką). O ostatecznych efektach można mówić po całkowitym wygojeniu się ran, co zajmuje 6–18 miesięcy. Zabieg najczęściej przeprowadza się ze względów estetycznych, natomiast z medycznego punktu widzenia jest zalecany w przypadku znacznej asymetrii piersi lub ich częściowej redukcji. Zwykle decydują się na niego kobiety, które chcą poprawić wygląd piersi po ciąży i karmieniu. Wskazaniem do wykonania zabiegu może też być zwiotczenie skóry spowodowane wahaniami wagi lub naturalnym procesem starzenia się.

Sprawdź też: Powiększanie piersi – kiedy widoczne są efekty?

Przeciwwskazania do operacji podniesienia biustu

Zanim lekarz zakwalifikuje Pacjentkę do zabiegu, przeprowadzi z nią szczegółowy wywiad. W ten sposób ustali, czy nie występują przeciwwskazania do wykonania mastopeksji. Specjalista może zapytać o:

  • wiek,
  • przebyte ciąże i porody,
  • karmienie piersią,
  • występowanie raka piersi w rodzinie,
  • przebyte operacje,
  • wyniki ostatniej mammografii lub USG piersi.

Przeczytaj także: Program Profilaktyki Raka Piersi

Mastopeksji nie przeprowadza się u kobiet w ciąży i karmiących piersią. Zabiegu nie wykonuje się też w przypadku:

  • zaburzeń krzepnięcia krwi,
  • nieustabilizowanej cukrzycy,
  • aktywnej infekcji skóry,
  • niewyrównanego ciśnienia tętniczego,
  • niewyrównanych chorób serca, płuc, tarczycy, wątroby i nerek,
  • podejrzenia nowotworu piersi,
  • nierealistycznych oczekiwań pacjentki.

Jak przygotować się do mastopeksji?

Przed operacją należy wykonać:

  • badania laboratoryjne (morfologię krwi, elektrolity, glukozę, anty-HCV, grupę krwi i układ krzepnięcia),
  • EKG,
  • RTG klatki piersiowej,
  • badanie USG piersi.

Przed mastopeksją należy odstawić leki rozrzedzające krew, zgodnie z zaleceniami lekarza. W tym czasie Pacjentka nie powinna palić papierosów i pić alkoholu, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia powikłań okołooperacyjnych. Zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym, dlatego należy zgłosić się na czczo.

Jak przebiega zabieg?

Specjalista wybiera metodę zabiegową, biorąc pod uwagę ilość i kondycję skóry w stosunku do objętości gruczołów piersiowych. Najlepsze efekty można uzyskać, gdy u Pacjentki stwierdza się niewielki lub umiarkowany nadmiar skóry. Specjalista może wykonać nacięcie:

  • tylko około otoczki – w przypadku łagodnego lub umiarkowanego opadania piersi, kiedy ilość tkanki gruczołu pozwala go wypełnić;
  • w kształcie odwróconej litery T (kotwicy) – prowadzone wokół otoczki i pionowo w kierunku fałdu podpiersiowego. Metoda znajduje zastosowanie w przypadku dużego opadania piersi i mało sprężystej skóry;
  • w kształcie klucza (metoda Lejour) – wokół otoczki i pionowe do fałdu podramiennego. W ten sposób nie powstaje długa blizna. Zwykle zabieg łączy się ze wszczepieniem implantu.

Następnie lekarz zakłada szwy, które należy usunąć po 8–14 dniach po operacji, chyba że zostały zastosowane szwy rozpuszczalne.

Mastopeksję można połączyć z redukcją, wówczas lekarz wycina część gruczołu i modeluje piersi. W przypadku powiększenia piersi chirurg wykonuje cięcie i tworzy kieszeń w tkance miękkiej, do której wkłada implant piersiowy. Po zszyciu rany Pacjentce zakłada się specjalny biustonosz pomagający osiągnąć pożądany kształt biustu. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym i zazwyczaj trwa 3–4 godziny.

Wygląd i umiejscowienie blizny zależy od sposobu nacięcia. Początkowo jest ona bardzo widoczna, ale z czasem blednie. Należy jednak liczyć się z tym, że nigdy nie zniknie. Można ją wystawić na działanie słońca dopiero po upływie roku.

Przeczytaj także: Mastopeksja – na czym polega? Czy jest to zabieg dla Ciebie?

Rekonwalescencja po podniesieniu biustu

Podczas rekonwalescencji kobieta może odczuwać dolegliwości bólowe, a ich nasilenie zależy od indywidualnego progu bólu. Pierwszy prysznic można wziąć najwcześniej po 24 godzinach od operacji, przy czym należy uważać, żeby nie zmoczyć rany. Powrót do pełnej aktywności zazwyczaj zajmuje 2–3 tygodnie, a do treningów można wrócić po 6–8 tygodniach od zabiegu. Pacjentka powinna przestrzegać zaleceń pozabiegowych, w ten sposób zminimalizuje ryzyko powikłań.

Aby złagodzić ból i obrzęk, można stosować zimne okłady i przyjmować leki przeciwbólowe. Jeśli po zabiegu pojawią się krwawienie, stan zapalny, utrata czucia w skórze lub brodawce, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

Trzeba zaznaczyć, że mastopeksja nie gwarantuje trwałych wyników. Kondycja piersi jest uzależniona od wieku, stylu życia i ewentualnego zajścia w ciążę.

Sprawdź też: Samobadanie piersi – na czym polega?

Lekarze wykonujący usługę

Lekarze wykonujący usługę

LUX MED Szpital Puławska ul. Puławska 455, Warszawa

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Szpitale

Podobne usługi:

Zarezerwuj wizytę

Najnowsze artykuły i poradniki

Jakie są przyczyny bólu barku? Zalecane badania
DiagnostykaOrtopedia

Jakie są przyczyny bólu barku? Zalecane badania

Ból barku może towarzyszyć wielu stanom klinicznym, w tym m.in. naderwaniu ścięgna, przeciążeniu mięśni, zespołowi zimnego barku czy schorzeniom reumatologicznym. Do postawienia odpowiedniej diagnozy konieczne jest wykonanie szeregu badań. Sprawdź jakich!

Czym jest sarkoidoza? Diagnostyka, objawy i leczenie
DiagnostykaPulmonologiaPierwsze objawy

Czym jest sarkoidoza? Diagnostyka, objawy i leczenie

Sarkoidoza jest chorobą wielonarządową. Charakteryzuje się obecnością ziarniniaków w różnych tkankach i narządach, takich jak węzły chłonne, płuca, skóra, serce, gałki oczne, a nawet nerwy. Poznaj objawy i sposoby leczenia sarkoidozy

 Ból po prawej stronie brzucha – przyczyny i zalecane badania
DiagnostykaGastrologia

Ból po prawej stronie brzucha – przyczyny i zalecane badania

Ból brzucha to powszechna dolegliwość. W określeniu przyczyn jej powstania pomocne są informacje o umiejscowieniu źródła bólu. Sprawdź, co może powodować ból po prawej stronie brzucha.