W placówce
Lekarz bada zmiany skórne w dużym powiększeniu na ręce pacjentki

Zachorowalność na czerniaka wzrasta z roku na rok. Wczesne wykrycie tej choroby pozwala na całkowite wyleczenie. Wideodermatoskopia to bezbolesne badanie pozwalające na ocenę zmian skórnych w dużym powiększeniu. Dowiedz się, na czym polega wideodermatoskopia i kto powinien ją wykonać.

Przejdź do:

Co to jest wideodermatoskopia?
Wskazania do wykonania wideodermatoskopii
Przebieg badania wideodermatoskopem
Jak przygotować się do badania wideodermatoskopem?
Jakie choroby wykrywa wideodermatoskopia?

Co to jest wideodermatoskopia?

Dermatoskopia i wideodermatoskopia to dwa badania, które pomagają w diagnostyce zmian barwnikowych na skórze. Są to badania o wysokiej skuteczności, całkowicie bezbolesne i bezpieczne. Wideodermatoskopia jest nowszą metodą niż dermatoskopia, która pozwala na wykrycie czerniaka już w początkowym stadium. Urządzenie w odróżnieniu od dermatoskopii jest wyposażone w możliwość archiwizacji zdjęć, dzięki czemu można weryfikować, czy zmiany u konkretnego Pacjenta wykazują dynamikę,  która jest bardzo ważna w ustaleniu sposobu dalszego postępowania.

Urządzenie samodzielnie określa całkowity kształt zmiany, brzegi, kolor, średnicę, wypukłość, a także inne struktury, które mogą świadczyć o nowotworze skóry. Dzięki wideodermatoskopii można zaobserwować już bardzo małe zmiany. Urządzenie to jest wyposażone w soczewkę, tak samo jak dermatoskop, jednak podstawową różnicą jest podpięcie do komputera, na którym lekarz może oglądać zmiany w dużym powiększeniu. Są one większe nawet 60–120 razy.

Oprogramowanie wideodermatoskopu dokonuje cyfrowej analizy znamion zlokalizowanych na skórze, ale ocena lekarza jest obowiązkowa w postawieniu ostatecznej diagnozy. Jest to pomocne w określeniu, czy dana zmiana jest łagodna, czy złośliwa.

Wskazania do wykonania wideodermatoskopii

Badanie znamion należy wykonywać regularnie, przynajmniej raz w roku. Osoby o jasnej karnacji, u których wcześniej zaobserwowano niepokojące zmiany, często opalające się, a także z historią rodzinną nowotworów skóry powinny poddawać się dermatoskopii lub wideodermatoskopii nawet częściej. Zmiany nowotworowe zdiagnozowane na ich wczesnym etapie są całkowicie uleczalne, dlatego wykonywanie tego badania jest tak istotne.

Badaniu wideodermatoskopem powinny poddać się osoby, które mają wiele pieprzyków, a podczas wcześniejszych badań lekarz kazał je obserwować. Dzięki możliwości zapisania wcześniejszych zdjęć można w łatwiejszy sposób zdiagnozować chorobę i zadecydować o usunięciu zmiany.

Istnieją również wskazania do pilnej wideodermatoskopii. Należy udać się na badanie, jeżeli:

  • pojawią się nowe zmiany,
  • zmieni się zabarwienie, wielkość, kształt już istniejących zmian,
  • kolor znamienia staje się niejednolity,
  • zmiana zaczyna boleć, łuszczyć się, swędzieć, może jej towarzyszyć zaczerwienienie i opuchlizna,
  • zmiana krwawi.

Wideodermatoskopię należy również przeprowadzać u osób w trakcie leczenia onkologicznego, ponieważ niektóre przyjmowane  leki mogą sprzyjać tworzeniu się zmian barwnikowych, a także rozwojowi niektórych chorób nowotworowych, jak rak podstawnokomórkowy. Takie osoby powinny poddawać się badaniu raz na sześć miesięcy. W sytuacji, kiedy w rodzinie wystąpiły przypadki czerniaka, zmiany należy kontrolować częściej, raz na trzy miesiące.

Przebieg badania wideodermatoskopem

Badanie jest w pełni bezbolesne, nieinwazyjne i bezpieczne. Ile trwa wideodermatoskopia? Najczęściej od około 15 minut do 60 minut, w zależności od wielkości badanego obszaru. Lekarz lub pielęgniarka przykłada kamerę do skóry Pacjenta. Obraz z kamery jest widoczny na ekranie komputera, co jest pomocne podczas diagnostyki znamion skórnych. Diagnosta przesuwa głowicę po całym ciele, oglądając w powiększeniu zmiany. Może on zadecydować o zapisaniu zdjęć tych niepokojących, w celu dalszej obserwacji i porównania za kilka miesięcy. Po badaniu lekarz ma możliwość wydrukowania raportu i przekazania go Pacjentowi. Dzięki temu łatwiej ocenić wygląd zmian, ich liczebność i umiejscowienie lub zrobić tzw. mapę ciała.

Każdy samodzielnie również powinien kontrolować swoją skórę i zwracać w szczególności uwagę na zmiany, które rosną lub pojawiają się nagle. Warto również obserwować ciało po wakacjach, gdzie narażenie na promieniowanie słoneczne jest większe. Wczesne wykrycie znamion daje duże prawdopodobieństwo całkowitego usunięcia i uniknięcia rozwoju czerniaka. Pamiętaj, że zmiany zlokalizowane na plecach, tylnej części nóg czy stopach są trudniejsze do zauważenia niż te, które widać na twarzy, rękach czy przodzie nóg.

Przeczytaj również: Co to jest kreatynina? Badanie kreatyniny i przyczyny jej nieprawidłowych wartości

Jak przygotować się do badania wideodermatoskopem?

Do badania wideodermatoskopem nie jest wymagane szczególne przygotowanie. Warto zadbać o higienę ciała, a także włożyć wygodne, łatwo zdejmowalne ubranie. Badanie można przeprowadzić o dowolnej porze, przez cały rok, choć zaleca się po powrocie z wakacji. Nie wymaga ono stosowania znieczulenia ani bycia na czczo. Należy pamiętać o regularności wykonywania badania, przynajmniej raz w roku.

Jakie choroby wykrywa wideodermatoskopia?

Badanie wideodermatoskopii służy do diagnostyki nowotworów skóry, najczęściej czerniaka. W ostatnich latach zachorowalność na niego wzrosła, dlatego kładziony jest coraz większy nacisk na profilaktykę. Zmiany nowotworowe powstają przez kilka lat, dlatego wczesne wykrycie zwiększa szanse na całkowicie wyzdrowienie. Badanie znamion wideodermatoskopem to pierwszy krok do diagnostyki czerniaka, raka podstawnokomórkowego lub raka kolczystokomórkowego.

Wideodermatoskopia pozwala na szybsze i skuteczniejsze wykrycie niebezpiecznych chorób skóry, a dzięki możliwości zapisania wykonanych zdjęć można również obserwować tempo zmian oraz pojawienie się nieprawidłowości, które wcześniej nie występowały.

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Placówki

Podobne usługi:

Pon-pt: 7:00 - 19:00
Sob: 8:00 - 16:00

Artykuły i poradniki na temat dermatologii

pielęgnacja cery trądzikowej.jpg
Zdrowie na co dzieńDermatologia

Pielęgnacja cery trądzikowej krok po kroku

Trądzik, czyli jeden z najczęściej występujących problemów skórnych, może być powodem kompleksów i obniżonej samooceny. Podstawą do zminimalizowania zmian skórnych i poprawy kondycji cery jest diagnoza podłoża trądziku, zbalansowana dieta oraz odpowiedni dobór codziennej pielęgnacji do potrzeb problematycznej skóry. Jaką kolejność schematu pielęgnacji stosować? Jakie składniki kosmetyków są szczególnie polecane, a których lepiej unikać? Co z makijażem cery trądzikowej? Odpowiadamy.

łojotokowe zapalenie skóry głowy.jpg
Zdrowie na co dzieńDermatologia

Łojotokowe zapalenie skóry głowy – jak sobie z nim radzić?

Łojotokowe zapalenie skóry głowy dotyka około 5% populacji i może znacząco obniżać komfort życia. Nadmierna produkcja sebum, żółte, tłuste łuski na skórze głowy – z tym kojarzy się najczęściej. Ale czy to jedyne objawy? Jak wygląda łojotokowe zapalenie skóry głowy i co je powoduje? Czy istnieje skuteczny lek na łojotokowe zapalenie skóry głowy? Odpowiadamy na te i inne pytania – omówimy przyczyny i objawy wspomnianej dolegliwości, metody leczenia, a także to, czy łojotokowe zapalenie skóry głowy jest zaraźliwe oraz jaki może być przebieg u dziecka.

choroby paznokcia.jpeg
Dermatologia

Choroby zakaźne paznokci – skąd się biorą? Jak je leczyć?

Paznokcie u dłoni i stóp – podobnie jak inne części ciała – są narażone na choroby zakaźne, wywołane przez bakterie, wirusy lub grzyby. Najłatwiej zarazić się nimi poprzez nieodpowiednią higienę i brak obuwia ochronnego w publicznych toaletach czy na basenach. Sprawdź, jak rozpoznać takie zakażenia i właściwie je leczyć!