W szpitalu
null

Obwisła skóra na powiekach sprawia, że wyglądasz na osobę starszą niż jesteś w rzeczywistości i bardziej zmęczoną. Ta przypadłość może także ograniczać pole widzenia. Warto zatem rozważyć wykonanie blepharoplastyki - operacji, która polega na usunięciu nadmiaru skóry i przepuklin tłuszczowych z powiek górnych i dolnych.

Cały aparat ochronny oka to skomplikowany i współdziałający ze sobą mechanizm. Bez właściwego ustawienia powiek względem gałki ocznej, prawidłowego wzrostu rzęs czy odpowiedniego wydzielania i odprowadzania łez, nie będziemy mieli zdrowej gałki ocznej. Nieprawidłowości w którejkolwiek części tego aparatu skutkują występowaniem uciążliwych objawów i mogą prowadzić do zaburzeń widzenia. Coraz większa wiedza na temat patologii i mechanizmów starzenia się tkanek pozwala precyzyjnie zaplanować i przeprowadzić właściwe leczenie.

Operacja powiek - rodzaje zabiegów

W LUX MED Szpital MAVIT wykonujemy szereg zabiegów okuloplastycznych, obejmujących leczenie nieprawidłowości w zakresie aparatu ochronnego oka. Zabiegi przeprowadzane są w znieczuleniu miejscowym. Czas zabiegu z reguły nie przekracza godziny. Zabiegi mają na celu przywrócenie prawidłowego ustawienia powieki.

Podwinięcie powieki

Podwinięcie powieki jest zaburzeniem, które najczęściej dotyczy powieki dolnej. Brzeg powieki podwija się w kierunku gałki ocznej, co przyczynia się do podrażnienia rogówki rzęsami oraz do stałego występowania uczucia ciała obcego. Objawia się również zaczerwienieniem oka oraz nadmiernym łzawieniem. W nieleczonych przypadkach może dojść do owrzodzenia i przymglenia rogówki, czego efektem jest trwałe pogorszenie widzenia. Operacje, w zależności od przypadku, przeprowadzamy metodami: Jonesa, Wiesa, Quickerta.

Odwinięcie powieki

Odwinięcie powieki to sytuacja, w której powieka odstaje od powierzchni gałki ocznej. Głównym objawem jest nadmierne łzawienie, skłonność do zapalenia spojówek i chorób rogówki. Operacje odwiniętej powieki przeprowadzamy metodami: plastyki więzadeł powiekowych, skrócenia poziomego powieki, LAZY-T.

Opadnięcie powieki

Opadnięcie powieki dotyczy powieki górnej i jest najczęściej związane z procesem starzenia się tkanki. Charakterystyczną cechą jest niskie ustawienie powieki, które powoduje czasami znaczne ograniczenie pola widzenia. Opadnięcie powiek nadaje twarzy smutny wygląd i wymusza specjalne ustawienie głowy, które umożliwia lepsze widzenie. Operacje opadniętej powieki przeprowadzamy metodami: skrócenia rozcięgna mięśnia dźwigacza powieki górnej lub wycięcia części mięśnia Mullera.

Guzy powiek

Guzy powiek – w większości przypadków są zmianami łagodnymi lub o ograniczonej złośliwości. Wykonujemy wycięcie zmiany z rekonstrukcją okolicznych tkanek i badaniem histopatologicznym nowotworu. W zależności od wyniku badania morfologicznego guza, wdrażamy odpowiednie postępowanie terapeutyczne.

Niedomykalność powiek

Niedomykalność powiek jest spowodowana porażeniem nerwu twarzowego. Głównymi objawami są: przewlekłe zapalenia spojówek, skłonności do erozji i owrzodzeń rogówki. Porażenie nerwu twarzowego jest z reguły trwałe i dlatego występuje duże ryzyko pogorszenia widzenia, a w skrajnych przypadkach nawet utraty oka. Jedną z bardziej skutecznych metod leczenia jest wszczepienie w powiekę górną implantu wykonanego ze złota bądź platyny. Celem tego zabiegu jest dociążenie powieki, a przez to przywrócenie funkcji zamykania szpary powiekowej przy jednoczesnym zachowaniu zdolności otwierania oka. Nie skutkuje to jednak przywróceniem funkcji uszkodzonego nerwu twarzowego. Implanty występują w różnym ciężarze od 1 do 2 gramów. Indywidualnie dobrany implant, umieszczany wewnątrz powieki górnej po wygojeniu rany, jest praktycznie niedostrzegalny dla otoczenia. Zabieg jest całkowicie odwracalny, może być połączony z jednoczesną plastyką odwiniętej powieki dolnej. Wszczepiane implanty posiadają atest medyczny, co powoduje, że nie ma przeciwwskazań do wykonywania rezonansu magnetycznego.

Wiotkość skóry powiek

Wiotkość skóry powiek jest najczęściej wykonywanym zabiegiem plastycznym, głównie ze względów kosmetycznych. Nadmiar skóry może powodować lub imitować opadanie powieki oraz stwarzać wrażenie ciągle opuchniętych i „zmęczonych oczu”. Wycięcie nadmiaru skóry nie tylko odmładza wygląd oczu, ale jednocześnie, poprzez „odchudzenie” powiek z ciężaru skóry, poprawia ich funkcję.

Zwężenie punktu łzowego drogi odprowadzającej łzy

Zwężenie punktu łzowego drogi odprowadzającej łzy. Za sprawne odprowadzanie łez z worka spojówkowego odpowiadają punkty i kanaliki łzowe, woreczek łzowy i przewód nosowo-łzowy. Z gromadzeniem się nadmiaru łez w worku spojówkowym wiąże się skłonność do wielu patologii, m.in.: nawracających infekcji spojówkowych, przewlekłego zapalenia brzegów powiek, patologii rogówkowych, pogorszenia ostrości widzenia. Blisko 30% przypadków nadmiernego łzawienia związanych jest ze zwężeniem punktu łzowego. Skuteczną metodą leczenia tego schorzenia jest implantacja specjalnych zatyczek perforowanych do punktów łzowych.

Zabieg przeprowadzany jest w gabinecie okulistycznym w znieczuleniu kroplowym. Wszczepione do punktu łzowego dwumilimetrowe implanty mają na celu poszerzenie punktu łzowego i przywrócenie jego funkcji. „Zatyczki” pozostawione w punkcie łzowym nie powodują żadnych dolegliwości, są niewidoczne dla otoczenia i od razu zmniejszają nadmierne łzawienie. Pełny efekt leczenia otrzymujemy po 3 miesiącach od usunięcia implantu z punktu łzowego.

Zespół suchego oka

Zespół suchego oka – to obecnie jedno z najczęstszych schorzeń okulistycznych, na które uskarża się coraz więcej pacjentów. Nie jest to pojedyncza jednostka chorobowa, ale zespół objawów prowadzących do zaburzeń na powierzchni gałki ocznej. Zespół suchego oka związany jest z nieprawidłowym jego nawilżeniem przez film łzowy, co powoduje złuszczanie się nabłonka rogówki oraz spojówki, doprowadzając do zaburzenia bariery immunologicznej, a w konsekwencji do rozwoju zakażeń i procesów zapalnych. W przypadku, gdy zespół suchego oka spowodowany jest niewystarczającą produkcją łez, leczenie odbywa się poprzez wszczepienie do punktów łzowych zatyczek z hydrożelu. Mają one na celu zatrzymanie łez na powierzchni gałki ocznej i zmniejszenie uciążliwych objawów. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu kroplowym, jest bezpieczny, odwracalny i bezbolesny.

Operacja powiek - przebieg zabiegu

Zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym lub znieczuleniu dożylnym. Cięcia są wykonywane tak, aby po zagojeniu rany nie były widoczne. Zwykle znajdują się w naturalnej zmarszczce na powiece górnej lub tuż pod rzęsami na powiece dolnej. Zabieg ten pozwala na odmłodzenie okolicy oczu. Korekcja powiek nie jest wskazana, jeśli osoba choruje na nadczynność tarczycy, chorobę GravesBassedova, cierpi na nadciśnienie tętnicze, choroby serca, cukrzycę oraz zespół suchych oczu. W tych przypadkach ryzyko powikłań jest większe.


Lekarze i specjaliści wykonujący usługę

Lekarze i specjaliści wykonujący usługę

LUX MED Szpital MAVIT w Warszawie ul. Podleśna 61, Warszawa

LUX MED Szpital MAVIT w Katowicach ul. Szopienicka 65, Katowice

LUX MED Szpital Puławska ul. Puławska 455, Warszawa

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Szpitale

Podobne usługi:

Przyklejony napletek u dziecka.jpg
Operacja stulejki
tarczyca.jpg
Operacja tarczycy
operacja-nosa.jpg
Zabieg korekty nosa

Zarezerwuj wizytę

Najnowsze artykuły i poradniki

eryctrocyty w moczu.jpg
Zdrowie na co dzień

Erytrocyty w moczu – skąd się biorą? Co oznacza ich obecność?

Erytrocyty – czyli czerwone krwinki – transportują tlen do komórek i usuwają jednocześnie dwutlenek węgla. Są one niezbędnym elementem krwi człowieka, ale ich obecność w moczu (erytrocyturia) może świadczyć o różnych problemach zdrowotnych. Sprawdź, co oznaczają erytrocyty w moczu, jakie są normy i na czym polega leczenie tej nieprawidłowości.

Jak interpretować wyniki mammografii? Co oznacza zagęszczenie piersi?
Diagnostyka

Jak interpretować wyniki mammografii? Co oznacza zagęszczenie piersi?

Mammografia jest uznawana za jedną z najskuteczniejszych metod wczesnego wykrywania raka piersi. Jednak interpretacja wyników tego badania nie zawsze jest prosta, szczególnie dla pacjentów. Jednym z pojęć, które często pojawiają się w opisach mammograficznych, jest „zagęszczenie” piersi. Co dokładnie oznacza to określenie i jak wpływa ono na proces diagnostyczny? Sprawdź, czym jest zagęszczenie w mammografii, jak się ono prezentuje oraz jakie ma znaczenie kliniczne.

Tomosynteza, czyli mammografia wielowarstwowa – co to za badanie?
Diagnostyka

Tomosynteza, czyli mammografia wielowarstwowa – co to za badanie?

Diagnostyka obrazowa piersi odgrywa ważną rolę w wykrywaniu i leczeniu schorzeń tego gruczołu, w tym nowotworów. Wśród różnorodnych metod obrazowania mammografia pozostaje podstawowym badaniem przesiewowym i diagnostycznym. Jednak wraz z rozwojem technologii, pojawiły się również nowoczesne techniki, takie jak tomosynteza, które znacznie usprawniają i ulepszają diagnostykę chorób piersi. Dowiedz się więcej na temat tomosyntezy, poznaj jej kluczowe cechy, zalety oraz wskazania do wykonania tego badania.