
Pielęgnacja cery trądzikowej krok po kroku
Trądzik, czyli jeden z najczęściej występujących problemów skórnych, może być powodem kompleksów i obniżonej samooceny. Podstawą do zminimalizowania zmian skórnych i poprawy kondycji cery jest diagnoza podłoża trądziku, zbalansowana dieta oraz odpowiedni dobór codziennej pielęgnacji do potrzeb problematycznej skóry. Jaką kolejność schematu pielęgnacji stosować? Jakie składniki kosmetyków są szczególnie polecane, a których lepiej unikać? Co z makijażem cery trądzikowej? Odpowiadamy.

Otyłość brzuszna (trzewna) – jak z nią walczyć?
Od 1990 roku odnotowano ponad dwukrotny wzrost występowania otyłości u dorosłych, a w 2022 roku 890 mln ludzi na całym świecie chorowało na otyłość. Te liczby przerażają? Nic dziwnego. Otyłość to nie tylko kwestia wyglądu, który rzecz jasna jest kwestią względną – to przede wszystkim choroba, która niesie za sobą mnóstwo zagrożeń zdrowotnych.
Szczególnie niebezpieczna jest otyłość brzuszna. Dlaczego i jak z nią walczyć? Wyjaśniamy.

Wskaźnik WHR i WHtR – co to jest, jak się mierzy, interpretacja wyników
Otyłość niesie za sobą wiele powikłań i obecnie jest uważana za chorobę cywilizacyjną stanowiącą globalny problem zdrowotny. Mówimy o niej, gdy BMI przekracza 30 kg/mkw, ale to nie jedyny wskaźnik zdrowia związany z masą ciała. Używa się jeszcze wskaźnika WHR, który przez wielu uznawany jest za cenniejszy, ponieważ dostarcza informacji o rozmieszczeniu tkanki tłuszczowej, co ma związek ryzykiem wystąpienia różnego rodzaju chorób. Czym właściwie jest WHR i WHtR? Jak je obliczyć? I wreszcie: czy naprawdę są lepsze niż BMI?

Łojotokowe zapalenie skóry głowy – jak sobie z nim radzić?
Łojotokowe zapalenie skóry głowy dotyka około 5% populacji i może znacząco obniżać komfort życia. Nadmierna produkcja sebum, żółte, tłuste łuski na skórze głowy – z tym kojarzy się najczęściej. Ale czy to jedyne objawy? Jak wygląda łojotokowe zapalenie skóry głowy i co je powoduje? Czy istnieje skuteczny lek na łojotokowe zapalenie skóry głowy? Odpowiadamy na te i inne pytania – omówimy przyczyny i objawy wspomnianej dolegliwości, metody leczenia, a także to, czy łojotokowe zapalenie skóry głowy jest zaraźliwe oraz jaki może być przebieg u dziecka.

Koronawirus – objawy, warianty i najważniejsze informacje o COVID-19
Pierwszy raz wirus odpowiedzialny za schorzenie, nazwane później COVID, wykryty został w chińskim mieście Wuhan pod koniec 2019 roku. Szybko stał się globalnym problemem z uwagi na wysoką zakaźność. Od tamtej pory pojawiło się wiele nowych wariantów koronawirusa, co związane jest jego licznymi mutacjami. Wszystkie dają podobne objawy, ale nowy COVID jest zdecydowanie bardziej zaraźliwy. Jak wygląda koronawirus dzisiaj? Jakie objawy daje? Co robić w przypadku zakażenia COVID-19? Wyjaśniamy poniżej.

Jak prawidłowo podawać insulinę?
Nieodpowiednio leczona cukrzyca to schorzenie, które potrafi siać spustoszenie w organizmie. Powikłania mogą być liczne, a niekiedy nawet zagrażające życiu. Dla wielu osób cukrzyca to synonim wielokrotnych zastrzyków z insuliną. To prawda – insulina jest istotnym elementem leczenia cukrzycy typu 1, a czasami także typu 2. Dlatego tak istotne jest, by wiedzieć, jak właściwie ją stosować. Jak podawać insulinę, przed czy po jedzeniu? Jak podawać insulinę na noc? Jak wstrzykiwać insulinę w udo, a jak w brzuch? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Czego nie wolno po udarze mózgu?
Przebycie udaru zdecydowanie redefiniuje życie i wymaga zmian nawyków – przede wszystkim dlatego, że zagrożenie ponownym udarem wynosi od kilku do kilkunastu procent. Na szczęście możemy je obniżyć, minimalizując czynniki ryzyka. Dowiedz się, jak powinno wyglądać życie po udarze. Czego nie wolno po udarze mózgu? Czy po udarze można pracować fizycznie oraz pić alkohol? Opowiadamy na te i inne pytania.

Czego nie wolno po udarze mózgu?
Przebycie udaru zdecydowanie redefiniuje życie i wymaga zmian nawyków – przede wszystkim dlatego, że zagrożenie ponownym udarem wynosi od kilku do kilkunastu procent. Na szczęście możemy je obniżyć, minimalizując czynniki ryzyka. Dowiedz się, jak powinno wyglądać życie po udarze. Czego nie wolno po udarze mózgu? Czy po udarze można pracować fizycznie oraz pić alkohol? Opowiadamy na te i inne pytania.

Czym jest wskaźnik BMI? Jak interpretować wyniki?
W ciągu ostatnich lat w polskim społeczeństwie – i nie tylko – wzrósł problem nadwagi i otyłości. Szacuje się, że w naszym kraju na otyłość cierpi ok. 9 mln osób. Statystyki na ten temat bazują na międzynarodowej skali BMI (ang. Body Mass Index), która pozwala oszacować, czy aktualna waga jest prawidłowa, zbyt wysoka lub za niska. Sprawdź, czym jest ten wskaźnik, jak dokonywać obliczeń i interpretować wyniki.

Jakie są przyczyny otyłości? Poznaj jej powikłania i możliwości leczenia
Otyłość nazywana jest epidemią XXI wieku. Nic w tym dziwnego – według danych Światowej Organizacji Zdrowia w 2015 roku w Europie chorowało na nią 21,5% mężczyzn i 24,5% kobiet. Przeczytaj poniższy artykuł, aby dowiedzieć się więcej o przyczynach otyłości, a także jakie są jej powikłania i możliwości leczenia.

Jak objawia się niedobór magnezu? Jakie ma skutki? Kiedy wdrożyć suplementację?
Magnez to ważny minerał dla organizmu człowieka. Pełni on wiele istotnych funkcji: wspiera układ nerwowy i odpornościowy, zapobiega bolesnym skurczom mięśni i zmęczeniu i wraz z wapniem buduje zdrowe kości i zęby etc. Sprawdź, jak objawia się niedobór tego pierwiastka, jakie mogą być jego skutki i kiedy warto rozważyć suplementację.

Czym jest płyn w opłucnej – dlaczego się gromadzi? Jakie daje objawy? Jak się go pozbyć?
Płyn w opłucnej, potocznie zwany „wodą w płucach”, to stan, w którym w przestrzeni między płucami a ścianą klatki piersiowej gromadzi się nadmierna ilość płynu. Może on świadczyć m.in. o chorobach płuc, serca, układu krążenia lub niektórych schorzeniach autoimmunologicznych. Sprawdź, jak rozpoznać nieprawidłowości w obrębie jamy opłucnej, jakie badania wykonać i na czym polega leczenie.