Mastopeksja – na czym polega? Czy jest to zabieg dla Ciebie?

Mastopeksja, zwana inaczej liftingiem piersi, jest zabiegiem, który pozwala poprawić wygląd nadmiernie wiotkich piersi. Na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat częstość wykonywanych zabiegów w Stanach Zjednoczonych wzrosła aż o 70%, w Polsce również zyskuje on coraz większą popularność. Dowiedz się, jak przebiega operacja i jakich efektów możesz się po niej spodziewać.

Mastopeksja – na czym polega podniesienie piersi?

Spis treści

Czym jest mastopeksja?
Czy mastopeksja jest dla Ciebie?
Przeciwwskazania do zabiegu mastopeksji
Jak przebiega operacja?
Możliwe powikłania po zabiegu
Rekonwalescencja po zabiegu

Lifting piersi to zabieg, za pomocą którego można poprawić wygląd piersi. Przeprowadza się go najczęściej u kobiet, które nie są zadowolone z kształtu swoich piersi, który zmienił się po porodach, karmieniu piersią czy też pod wpływem zmian związanych z wiekiem. Podczas zabiegu można poprawić pełność piersi, zmienić położenie otoczki sutkowej i usunąć nadmiar wiotkiej skóry. Powrót do pełnej sprawności od zabiegu trwa zwykle około dwóch miesięcy, w tym czasie należy nosić specjalny biustonosz pooperacyjny i unikać spania na brzuchu.

Czym jest mastopeksja?

Każda kobieta chciałaby, aby jej piersi utrzymały swój kształt bez względu na upływ czasu. Niestety ciąża, karmienie piersią czy wahania wagi potrafią nieodwracalnie zmienić kształt piersi. Mastopeksja jest zabiegiem, który pozwala kobietom na ujędrnienie i uniesienie piersi, a także na przywrócenie ich kształtu.

Czy mastopeksja jest dla Ciebie?

Mastopeksja jest zabiegiem skierowanym do wszystkich kobiet, których piersi utraciły swój pierwotny kształt i chcą go przywrócić. Może być to spowodowane wieloma czynnikami, jednak najczęściej na zabieg zgłaszają się kobiety po wielokrotnych ciążach i karmieniu piersią, a także po znacznej utracie masy ciała oraz kobiety, które utraciły jędrność piersi wraz z wiekiem. Za pomocą operacji chirurdzy są w stanie ujędrnić płaskie i nadmiernie wydłużone piersi, mogą także poprawić położenie otoczki sutkowej, jeśli jest ona skierowana w dół. Podczas mastopeksji można także zmniejszyć rozmiar otoczki sutkowej czy usunąć nadmiar wiotkiej skóry.

Trzeba pamiętać, że mastopeksja ma na celu poprawę ogólnego wyglądu piersi, nie sprawi, że będą one miały idealny kształt. Nie jest to również zabieg powiększający pierś – jeżeli masz małe piersi, możliwe jest wszczepienie implantu podczas zabiegu mastopeksji, aby zwiększyć ich rozmiar.

Wykonaj mastopeksję w LUX MED Szpital Puławska

Przeciwwskazania do zabiegu mastopeksji

Przed zabiegiem mastopeksji lekarz wyklucza występowanie u pacjenta przeciwwskazań, które mogą wiązać się z większym ryzykiem powikłań po zabiegu. Należą do nich m.in. ciąża, karmienie piersią, zaburzenia krzepnięcia krwi, niewyrównane choroby przewlekłe takie jak: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, podejrzenie zmian nowotworowych w obrębie piersi. Jak przed każdą inną procedurą chirurgiczną, bardzo ważne jest wykonanie podstawowych badań laboratoryjnych (m.in. morfologia, układ krzepnięcia krwi, grupa krwi, anty-HCV, elektrolity, glukoza) i obrazowych (m.in. EKG, USG piersi, RTG klatki piersiowej) w zależności od zaleceń lekarza. Decyzję o wykonaniu zabiegu podejmuje lekarz chirurg wykonujący procedurę.

Jak przebiega operacja?

Zabieg mastopeksji wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Trwa on zwykle około 3-4 godziny. Pierwszym krokiem w trakcie operacji jest wykonanie nacięcia, które chirurg plastyczny dobiera indywidualnie do kształtu piersi pacjentki. Najczęściej wykonuje się je dookoła otoczki sutkowej i pionowo w dół aż do końca fałdu podpiersiowego. Następnie chirurg unosi pierś i zmienia położenie sutka i otoczki sutkowej na bardziej naturalne. Jeżeli otoczki są nadmiernie powiększone, zmniejsza się ich rozmiar, a ewentualny nadmiar skóry jest usuwany, aby polepszyć efekt końcowy zabiegu. Po zakończeniu modelowania piersi zakłada się szwy.

Rozległość blizny zależy od rodzaju wykonanego nacięcia, początkowo blizny są bardzo widoczne i bledną wraz z upływem czasu, jednak nigdy nie znikają całkowicie. Bezpośrednio po operacji może pojawić się obrzęk skóry i zasinienie, które jest zjawiskiem normalnym i zwykle nie utrzymuje się przez dłuższy czas. U większości pacjentek kształt obu piersi po operacji nie jest symetryczny i mogą pojawić się także różnice w wyglądzie brodawek. Trzeba mieć także świadomość, że po zabiegu mastopeksji pierś może wciąż zmieniać swój kształt pod wpływem nagłych wahań wagi czy w związku ze starzeniem się.

Możliwe powikłania po zabiegu

Mastopeksja, podobnie jak wszystkie inne zabiegi chirurgiczne, jest związana z wystąpieniem powikłań. Większość z nich występuje rzadko lub ustępuje na krótko po zabiegu. Do możliwych powikłań po zabiegu mastopeksji zalicza się:

  • krwawienie występujące rzadko,
  • infekcja, również będąca rzadkim powikłaniem,
  • zaburzenie czucia w obrębie skóry na piersiach, które zwykle ustępuje po kilku miesiącach,
  • niespełnienie oczekiwań pacjentki – pierś po zabiegu może mieć nieprawidłowy kształt lub niezadowalającą wielkość, może być konieczna dodatkowa operacja w celu korekcji,
  • zaburzenia gojenia rany pooperacyjnej.

Rekonwalescencja po zabiegu

Czas pobytu w szpitalu po mastopeksji jest indywidualny u każdej pacjentki, jednak konieczna jest obserwacja przez co najmniej jedną dobę od zabiegu. Na zoperowane piersi zostaje założony specjalny opatrunek, który należy ściągnąć po 1-2 tygodniach. Przez 6 tygodni od zabiegu pacjentka powinna nosić specjalny biustonosz kompresujący, który stabilizuje kształt piersi po operacji w trakcie okresu gojenia. Warto również przez pierwsze kilka dni unikać spania na boku, należy powstrzymywać się od spania na brzuchu przez co najmniej 2 miesiące od zabiegu. Konieczne jest także spanie w pozycji z uniesioną za pomocą poduszek głową i poduszkami podłożonymi pod ramionami. Po upływie dwóch miesięcy można próbować, wrócić do ćwiczeń siłowych, biegania i uprawiania sportów, jednak początkowo nie przeciążając się i stopniowo zwiększając intensywność wysiłku fizycznego.

Podobne usługi:

powiekszanie-pierssi.jpg
Powiększanie piersi
operacja-powieki.jpg
Operacja powiek
rekonstrukcja-piersi.jpg
Rekonstrukcja piersi po mastektomii
lekarka tłumaczy kobiecie szczegóły zabiegu w gabinecie lekarskim
Chirurg plastyk
lekarka tłumaczy kobiecie szczegóły zabiegu w gabinecie lekarskim
Operacja zmniejszania piersi
mammografia.jpg
Mammografia
Dietetyk
Dietetyk
mamografia.jpg
Program Profilaktyki Raka Piersi
ginekolog.png
Ginekolog
Chirurg
Chirurg
powiekszanie-pierssi.jpg
Powiększanie piersi
operacja-powieki.jpg
Operacja powiek
Źródła
  1. American Society of Plastic Surgeons, Breast Lift. Mastopexy. Online: https://www.plasticsurgery.org/cosmetic-procedures/breast-lift [dostęp: 11.2021].

Zobacz także

Żylaki na udach (1).jpg
Artykuły -Szpital PuławskaUroda i sport

Skąd biorą się żylaki na udach? Jakie są metody ich leczenia?

Żylaki na udach to powszechny problem zdrowotny, który dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Powiększone, skręcone żyły mogą powodować ból i dyskomfort oraz zwiększać ryzyko wystąpienia poważniejszych komplikacji zdrowotnych. Dowiedz się, jakie są możliwe przyczyny żylaków i metody zapobiegania ich powstawaniu oraz sposoby leczenia.

bol-kregoslupa-szyjnego.jpg
RehabilitacjaPierwsze objawyUroda i sportDiagnostyka

Ból kręgosłupa – rodzaje, przyczyny, badania i leczenie

Ból kręgosłupa jest jedną z częściej zgłaszanych dolegliwości. Przeczytaj, jakie są rodzaje bólu kręgosłupa i jakie stany mogą go powodować. Dowiedz się, jakie badania pozwalają określić przyczynę bólu kręgosłupa i jak się go leczy. Poznaj ćwiczenia, które możesz wykonywać, aby zapobiegać bólom kręgosłupa i wzmocnić mięśnie.

Lifting brwi.jpg
ChirurgiaUroda i sport

Lifting brwi – co to jest? Efekty zabiegu podniesienia brwi

Lifting brwi to zabieg trwałego podniesienia brwi. Przywraca twarzy pogodny wygląd, niweluje wrażenie zmęczonych oczu, sprawia, że stają się one bardziej „otwarte”. Lifting brwi może być przeprowadzony jako osobna procedura lub w połączeniu z innymi zabiegami w celu uzyskania jeszcze lepszych efektów.