Skąd biorą się żylaki na udach? Jakie są metody ich leczenia?

09.06.2024

Żylaki na udach to powszechny problem zdrowotny, który dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Powiększone, skręcone żyły mogą powodować ból i dyskomfort oraz zwiększać ryzyko wystąpienia poważniejszych komplikacji zdrowotnych. Dowiedz się, jakie są możliwe przyczyny żylaków i metody zapobiegania ich powstawaniu oraz sposoby leczenia.

Żylaki na udach (1).jpg

Spis treści

Jakie są przyczyny powstawania żylaków na udach?
Czym żylaki różnią się od pajączków?
Objawy żylaków kończyn dolnych
Jak leczyć żylaki na udach?
Umów się na zabieg usuwania żylaków w LUX MED Szpital Puławska

Jakie są przyczyny powstawania żylaków na udach?

Żylaki na udach to poszerzone żyły powierzchniowe, które są widoczne pod skórą. Kiedy ściany żył są osłabione, a zastawki żył nie działają prawidłowo, krew cofa się w żyle. Wówczas powstają wyraźne i wyczuwalne, niebiesko-fioletowe wybrzuszenia. Zmiany te występują na nogach, w tym na udach, i mogą być objawem przewlekłej niewydolności żylnej.

Żylaki na udach mogą wystąpić u każdej osoby, ale niektóre czynniki zwiększają ryzyko ich wystąpienia. Należą do nich:

  • zaawansowany wiek – z wiekiem żyły tracą elastyczność, a zastawki nie działają już tak wydajnie, jak u młodych osób;
  • płeć żeńska – kobiety są bardziej narażone na rozwój żylaków niż mężczyźni, co może być związane ze zmianami hormonalnymi podczas ciąży, miesiączki czy menopauzy. Hormonalne terapie, w tym np. antykoncepcja hormonalna, również mogą zwiększać ryzyko wystąpienia żylaków;
  • przypadki żylaków w rodzinie;
  • otyłość – duża masa ciała obciąża naczynia krwionośne i może je osłabiać;
  • stojąca praca;
  • niezdrowy tryb życia – palenie tytoniu, brak aktywności fizycznej i niewłaściwa dieta sprzyjają osłabieniu naczyń krwionośnych.

Zobacz także: Żylaki w trakcie ciąży

Czym żylaki różnią się od pajączków?

Obie zmiany świadczą o nieprawidłowym funkcjonowaniu naczyń krwionośnych, jednak są to dwa różne rodzaje problemów naczyniowych występujących na nogach.

Pajączki (teleangiektazje) to małe, cienkie naczynia krwionośne, które pojawiają się na powierzchni skóry i mają wygląd cienkich czerwonych, niebieskich lub fioletowych linii przypominających pajęczą sieć.

Żylaki na nogach to większe, poskręcane i wybrzuszone żyły, które znajdują się głębiej pod skórą, często są bolesne i mogą być sygnałem poważniejszych problemów zdrowotnych, takich jak przewlekła niewydolność żylna.

Objawy żylaków kończyn dolnych

Najbardziej oczywistym objawem żylaków są widoczne zmiany na udach. Zanim się pojawią, możesz doświadczać:

  • uczucia ciężkości nóg,
  • obrzęków,
  • bólu nóg (szczególnie pod kolanami),
  • swędzenia.

Nieleczone żylaki mogą powodować przebarwienia, a nawet owrzodzenia skóry.

Czego nie powinno się robić, gdy ma się żylaki?

Osoba, która ma żylaki nóg, nie powinna długo siedzieć ani stać w jednej pozycji, ponieważ to może pogorszyć krążenie i zwiększyć ciśnienie w żyłach. Należy unikać noszenia ciasnych ubrań, które mogą ograniczać przepływ krwi w nogach. Nie zaleca się również gorących kąpieli ani sauny, ponieważ wysoka temperatura może rozszerzać żyły i nasilać objawy żylaków.

Jak leczyć żylaki na udach?

Leczenie żylaków wymaga konsultacji z chirurgiem naczyniowym i/lub flebologiem. W LUX MED wykorzystujemy zaawansowane metody diagnostyczne, takie jak USG Doppler, które dokładnie oceniają stan żył i przepływ krwi. Specjaliści mogą zaproponować różne metody terapii, od zachowawczych po bardziej zaawansowane zabiegi dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Żylaki? Wylecz je w LUX MED Szpital Puławska

W początkowych stadiach choroby, zanim podejmie się decyzje o zabiegowym usuwaniu żylaków, leczenie obejmuje zazwyczaj stosowanie specjalnych pończoch uciskowych, zmianę stylu życia oraz unikanie długotrwałego siedzenia czy stania. W przypadku większych i bardziej zaawansowanych zmian można skorzystać z metod takich jak miniflebektomia, skleroterapia piankowa, leczenie laserowe czy chirurgiczne leczenie dużych żylaków.

Co zrobić, żeby żylaki zniknęły? Jedną z nowoczesnych metod usuwania żylaków jest leczenie żylaków klejem wewnątrznaczyniowym, które polega na wstrzykiwaniu kleju medycznego do chorej żyły. Powoduje on jej zamknięcie, dzięki czemu krew zostaje przekierowana do zdrowych naczyń. Jest to procedura minimalnie inwazyjną, która nie wymaga znieczulenia nasiękowego i pozwala pacjentom szybko wrócić do codziennych aktywności.

Umów się na zabieg usuwania żylaków w LUX MED Szpital Puławska

phone.svg

Zadzwoń teraz

22 469 12 29 

Dowiedz się więcej: Leczenie i usuwanie żylaków – metody i powikłania

Zobacz także

zabiegi na opadające powieki.jpg
Artykuły -Szpital Puławska

Najpopularniejsze zabiegi na opadające powieki – kiedy korygować powiekę górną, a kiedy dolną?

Zabiegi na opadające powieki mogą znacząco poprawić wygląd skóry w okolicach oczu, a tym samym zwiększyć komfort życia Pacjenta. Wybór odpowiedniej metody zabiegu zależy od stopnia zaawansowania problemu, a także od indywidualnych potrzeb. Warto zatem skonsultować swój przypadek z doświadczonym specjalistą, aby dobrać najlepsze rozwiązanie, które w bezpieczny sposób przywróci młodszy i zdrowszy wygląd skóry. Zabieg na korekcji powiek można wykonać w Szpitalu Grupy LUX MED.

plastyka powiek blizny.jpg
Artykuły -Szpital Puławska

Blizny po plastyce powiek – jak sobie z nimi radzić? Jakie zabiegi na blizny zastosować?

Blizny po plastyce powiek to naturalny efekt przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego. Ich widoczność można jednak skutecznie zminimalizować poprzez odpowiednią pielęgnację skóry wokół oczu, a także zastosowanie nowoczesnych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości czy niezadowolenia z efektów operacji zawsze warto skonsultować się ze specjalistą, który pomoże ocenić wygląd skóry i zaproponuje najlepszą metodę, skutecznie zmniejszającą widoczność wszelkich mankamentów.

Plastyka powiek a niezadowalające efekty.jpg
Artykuły -Szpital Puławska

Plastyka powiek górnych a niezadowalające efekty – co można zrobić po zabiegu niespełniającym oczekiwań?

Plastyka powiek górnych, znana również jako blefaroplastyka, to popularny zabieg chirurgiczny, który ma na celu poprawę wyglądu skóry wokół oczu poprzez usunięcie jej nadmiaru. Choć wiele osób cieszy się z pozytywnych efektów po operacji, niektórzy Pacjenci mogą być niezadowoleni z rezultatów. W takim przypadku ważne jest, aby zrozumieć, jakie kroki można podjąć, żeby poprawić sytuację, a jednocześnie zminimalizować ryzyko powikłań.