Mastektomia, czyli usunięcie piersi, to niekiedy jedyne rozwiązanie, zapewniające sukces leczenia onkologicznego. Brak piersi, mimo że wynika z konieczności ratowania życia, wiąże się dla Pacjentek z wieloma negatywnymi konsekwencjami. Jednakże dzięki postępowi medycyny możliwe stały się zabiegi rekonstrukcji, które podnoszą Pacjentkom komfort funkcjonowania. Sprawdź, na czym polega rekonstrukcja po mastektomii i czy każda kobieta może poddać się temu zabiegowi.
Czym jest zabieg rekonstrukcji piersi po mastektomii?
Zastanawiasz się, kiedy możesz poddać się rekonstrukcji piersi po mastektomii? Współczesna medycyna daje możliwość odtwarzania piersi już podczas operacji mastektomii (tzw. mastektomii z jednoczesną rekonstrukcją) lub jako operację odroczoną. Czas przeprowadzenia zabiegu to złożona kwestia, która zależy przede wszystkim od indywidualnego stanu zdrowia, ewentualnych dalszych planów leczenia, stopnia zaawansowania choroby nowotworowej.
Jeśli chodzi o metody leczenia, to zabieg rekonstrukcji piersi po mastektomii przeprowadzony może być z wykorzystaniem implantów lub własnych tkanek. Niekiedy specjaliści łączą oba te rozwiązania dla uzyskania jak najlepszego efektu. Przed zabiegiem konieczna jest konsultacja, podczas której chirurg planuje proces leczenia i określa spodziewany rezultat. Zazwyczaj przebieg zabiegu prezentuje się następująco: rekonstrukcja amputowanej piersi, symetryzacja piersi zdrowej, odtworzenie brodawki wraz z otoczką. Po akceptacji planu leczenia przez Pacjentkę pozostaje ustalić termin zabiegu i odpowiednio się do niego przygotować.
Wskazania do zabiegu rekonstrukcji piersi
Rekonstrukcja po mastektomii to zabieg przeprowadzany na wyraźną prośbę i życzenie Pacjentki. Nie jest to zabieg ratujący życie, ale w znacznym stopniu wpływający na jego jakość, samopoczucie, samoocenę Pacjentki. Rekonstrukcji poddać się mogą zarówno kobiety po pełnej mastektomii, w której usunięto całą pierś, jak i po częściowej mastektomii, podczas której usunięto z piersi guz wraz z odpowiednim marginesem, co w istotny sposób wpłynęło na wygląd piersi. Podkreślić trzeba, że nie ma ograniczeń wiekowych do wykonywania rekonstrukcji piersi po mastektomii. Zabieg ten znajduje zastosowanie także w przypadku Pacjentek, które poddały się profilaktycznej mastektomii.
Dowiedz się, w jaki sposób zapobiegać rakowi piersi. Przeczytaj poradnik na temat samobadania piersi oraz sprawdź, jakie są wskazania do wykonania badania USG piersi i mammografii.
Przeciwwskazania do zabiegu rekonstrukcji piersi
Rekonstrukcja piersi nie jest możliwa, gdy zachodzi konieczność kontynuacji leczenia onkologicznego oraz prowadzenia radioterapii lub chemioterapii. W przypadku naświetlań operację rekonstrukcji piersi można wykonać najwcześniej 8–12 miesięcy po jej zakończeniu. Jeżeli Pacjentka będzie poddawana chemioterapii, rekonstrukcję piersi można przeprowadzić po jej zakończeniu.
Przeciwwskazaniem do zabiegu jest ogólny zły stan zdrowia Pacjentki, który został potwierdzony w badaniach z krwi. Przeprowadzenie rekonstrukcji rozważa się również w przypadku zmagania się Pacjentki ze schorzeniami przewlekłymi, takimi jak m.in.: nadciśnienie tętnicze krwi, cukrzyca, zaburzania krzepliwości, nieprawidłowa praca tarczycy. Wówczas konieczne jest zaświadczenie od lekarza specjalizującego się w danym schorzeniu o braku przeciwwskazań do zabiegu.
Przeczytaj także: Program Profilaktyki Raka Piersi.
Przygotowanie do zabiegu rekonstrukcji piersi
Zabieg rekonstrukcji piersi po mastektomii wiąże się ze specjalnym przygotowaniem ze strony Pacjentki. Ważne, aby zabrała ze sobą pełną dokumentację z procesu leczenia oraz wyniki badań, jakie wymagane są w przypadku zabiegów wykonywanych w znieczuleniu ogólnym (morfologia, elektrolity, kreatynina, grupa krwi, układ krzepnięcia, antygen HBs, anty-HCV poziom glukozy w surowicy, RTG klatki piersiowej, EKG i inne badania, które zostały zlecone przez chirurga).
W dniu zabiegu Pacjentka stawia się do placówki na czczo, pamiętając o zabraniu ze sobą osobistych rzeczy (kosmetyków, wygodnego ubrania, ręcznika, sportowego biustonosza, dostosowanego do implantów piersiowych po mastektomii). Jednakże szczegóły dotyczące sposobu przygotowania do zabiegu przedstawione zostaną przez lekarza kierującego, ponieważ mogą się one różnić w zależności od zakresu operacji i stanu Pacjentki.
Przebieg zabiegu rekonstrukcji piersi
Rekonstrukcja piersi to zabieg przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym. W zależności od wybranej metody leczenia przeszczepia się własną tkankę tłuszczowo-mięśniową (zazwyczaj zostaje ona pobrana z okolic brzucha – płat z mięśnia prostego brzucha) albo wszczepia się implant, a wybór tego odpowiedniego zależy m.in. od kształtu i wielkości rekonstruowanej piersi. Czasami, przed zamieszczeniem implantu, Pacjentce wszczepia się wcześniej wypełniony solą fizjologiczną ekspander. Jego zadaniem jest przygotowanie miejsca dla implantu – rozciągnięcie skóry. Jeżeli piersi różni się znacząco między sobą, to rozważa się symetryzację. Ostatnim etapem jest odtworzenie brodawki piersiowej i otoczki. Możliwe jest to poprzez przeszczep skóry, odpowiedni tatuaż, przeszczep fragmentu brodawki z drugiej piersi.
Czas trwania zabiegu rekonstrukcji piersi po mastektomii jest różny. Zazwyczaj jednak wynosi 120–180 minut. Po wypisie do domu Pacjentka zgłasza się po kilku dniach na wizytę kontrolną i zdjęcie szwów. Lekarz przedstawi jej też harmonogram kolejnych wizyt kontrolnych, których należy przestrzegać, aby móc cieszyć się rezultatami zabiegu. Pacjentki powinny stosować się do zaleceń lekarza, w tym zwłaszcza do noszenia specjalnego biustonosza formującego piersi oraz poddawania się rehabilitacji i zabiegom usprawniającym, określonym przez fizjoterapeutę.
Efekty po zabiegu rekonstrukcji piersi
Rekonstrukcja piersi pozwala przywrócić Pacjentce pewność siebie i dobre samopoczucie, co jest bardzo ważne po chorobie onkologicznej. Efekt uzyskany dzięki temu zabiegowi potrafi być zdumiewający – piersiom przywraca się naturalny kształt i wygląd, co podnosi komfort życia Pacjentki bardziej niż przy korzystaniu z rozwiązań protetycznych. Pacjentka odzyskuje akceptację własnego ciała i estetyczny wygląd – odbudowie ulega nie tylko tkanka tłuszczowa, ale także brodawka sutkowa wraz z otoczką.
Jesteś niezadowolona z rozmiaru swojego biustu? Przeczytaj na temat zabiegu powiększenia piersi.