Lifting brwi – co to jest? Efekty zabiegu podniesienia brwi

01.02.2023

Lifting brwi to zabieg trwałego podniesienia brwi. Przywraca twarzy pogodny wygląd, niweluje wrażenie zmęczonych oczu, sprawia, że stają się one bardziej „otwarte”. Lifting brwi może być przeprowadzony jako osobna procedura lub w połączeniu z innymi zabiegami w celu uzyskania jeszcze lepszych efektów.

Lifting brwi.jpg

Spis treści

Lifting brwi – co to jest?
Przeciwwskazania do zabiegu liftingu brwi
Do jakiego lekarza się zgłosić?
Przygotowanie do zabiegu liftingu brwi
Lifting brwi – na czym polega?
Rekonwalescencja po liftingu brwi
Lifting brwi – efekty zabiegu
Powikłania po zabiegu

Wraz z upływem lat zmienia się wygląd twarzy – pojawiają się zmarszczki, skóra staje się mniej elastyczna, opada linia brwi. Rozwijająca się intensywnie chirurgia estetyczna zapewnia jednak wiele sposobów na spowolnienie procesu starzenia. Jednym z nich jest lifting brwi. Sprawdź, na czym polega ten zabieg i jakie daje efekty.

Lifting brwi – co to jest?

Lifting brwi to zabieg z zakresu chirurgii plastycznej, który w znaczący sposób poprawia wygląd twarzy i sprawia, że wygląda ona młodziej. Rozwiązanie to stworzono z myślą o osobach borykających się z problemem smutnych i zmęczonych oczu. Taki wygląd jest wynikiem starzenia się organizmu, które sprawia, że skóra wiotczeje i traci warstwę tłuszczu z okolicy oczu. W konsekwencji może dojść do opadnięcia brwi, obwisłości powiek, powstawania bruzd na czole i zmarszczek w okolicy międzybrwiowej.

Lifting brwi to zabieg skierowany do osób dojrzałych, których skóra jest bardziej wymagająca i inne metody nie zapewnią pożądanego rezultatu. U młodszej osoby świeżość spojrzenia można uzyskać mniej inwazyjnymi zabiegami, takimi jak m.in. iniekcje z wykorzystaniem toksyny botulinowej lub kwasu hialuronowego. Zastrzyki z tzw. botoksu podaje się w okolicę mięśnia okrężnego oka oraz mięśnia czołowego. Efekt naprężenia skóry i wypełnienia zmarszczek utrzymuje się zwykle 3–4 miesiące. Zabieg podniesienia brwi może być nie tylko rozwiązaniem o charakterze upiększającym. Jest wykonywany również u osób, u których w wyniku choroby czy urazu pojawiła się asymetria twarzy, np. po porażeniu nerwu.

Przeciwwskazania do zabiegu liftingu brwi

Mimo że lifting brwi to zabieg bezpieczny, istnieje pewna grupa czynników będących przeciwwskazaniem do przeprowadzenia go. Nie wykonuje się w przypadku:

  • ciąży;
  • laktacji;
  • krwawienia miesiączkowego;
  • infekcji;
  • problemów z krzepnięciem krwi;
  • nieuregulowanej cukrzycy i ciśnienia tętniczego.

Do jakiego lekarza się zgłosić?

Osoby zainteresowane liftingiem brwi powinny się zgłosić na konsultację do chirurga zajmującego się chirurgią estetyczną lub plastyczną. W zależności od zaleceń lekarza, przed zabiegiem wykonuje się podstawowe badania krwi. W przypadku występowania chorób przewlekłych chirurg może poprosić pacjenta o zaświadczenie o braku przeciwwskazań do zabiegu wydanego przez innych specjalistów.

Przygotowanie do zabiegu liftingu brwi

Poddanie się zabiegowi liftingu brwi wiąże się ze spełnieniem przez pacjenta odpowiednich kryteriów kwalifikujących. Aby skorzystać z zabiegu, powinien mieć dobry stan zdrowia, nie być obciążony chorobami (ewentualnie prawidłowo leczyć choroby przewlekłe), uzyskać prawidłowe wyniki zleconych badań laboratoryjnych i pozytywnie przejść kwalifikację anestezjologa.

Lifting brwi to zabieg przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym. Aby zyskać pewność, że u danego pacjenta można zastosować takie znieczulenie, konieczne jest wykonanie szeregu badań, takich jak: grupa krwi, morfologia, poziom glukozy na czczo, kreatynina, elektrolity (sód, potas), APTT, INR (układ krzepnięcia), antygen HBS, przeciwciała anty-HCV i anty-HIV, badanie ogólne moczu, EKG, rentgen klatki piersiowej, szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (WZW typ B). Szczegółowe informacje o przygotowaniach do zabiegu zostają przekazane pacjentowi przez lekarza kierującego.

Lifting brwi – na czym polega?

Podczas zabiegu liftingu brwi chirurg najczęściej wykonuje nacięcie w okolicy skroniowej na linii włosów. Takie umiejscowienie cięcia sprawia, że po okresie rekonwalescencji blizna jest trudna do dostrzeżenia u osób, które noszą gładkie fryzury. Następuje odpreparowanie skóry głęboko pod czepcem do brzegu oczodołu oraz podciągnięcie skóry i powięzi podskórnej. Chirurg wykonuje uwolnienie więzadła skroniowego bocznego. Pozwala to na podniesienie bocznej części brwi ku górze. Skóra zostaje naciągnięta i skrócona. Zabieg kończy się zszyciem rany w miejscu pierwotnego nacięcia. Czas trwania zabiegu wynosi od 60 do 120 minut. Pacjent przez dobę pozostaje w placówce medycznej na obserwacji.

Na wizytę kontrolną, podczas której są ściągane szwy, zgłasza się zazwyczaj 7–10 dni po zabiegu. Przez około 2 tygodnie od liftingu brwi utrzymywać się może obrzęk i zasinienie skóry – to w pełni naturalne skutki operacji. Zalety zabiegu to oprócz krótkiego czasu trwania szybki proces powrotu do normalnego funkcjonowania. Rekonwalescencja po zabiegu nie wynosi z reguły więcej niż 10–14 dni.

Rekonwalescencja po liftingu brwi

W okresie rekonwalescencji po zabiegu liftingu brwi pacjent powinien pamiętać przede wszystkim o:

  • unikaniu używek takich jak papierosy i alkohol;
  • ograniczeniu aktywności fizycznej;
  • ochronie skóry przed słońcem;
  • unikaniu skrajnych warunków atmosferycznych (niskich i wysokich temperatur), solarium i sauny;
  • niemoczeniu obszaru zabiegowego (przez kilka dni po zabiegu);
  • wykonywaniu zimnych okładów kilka razy dziennie (przez kilka dni po zabiegu).

Szczegółowe wytyczne na temat powrotu do zdrowia powinny zostać indywidualne przedstawione przez lekarza prowadzącego.

Lifting brwi – efekty zabiegu

Pierwsze efekty liftingu brwi widoczne są od razu po zabiegu, jednak na pełnię rezultatów należy poczekać do 2 miesięcy. Dzięki tej procedurze uzyskuje się widoczne wymodelowanie brwi, w efekcie czego twarz staje się pogodniejsza i młodsza. Spojrzenie wydaje się jaśniejsze, weselsze, a oczy zdecydowanie bardziej otwarte. Zabieg zapewnia podniesienie linii brwi oraz ogólną redukcją zmarszczek czoła (częściowo koryguje zmarszczki powiek górnych oraz fałd skórny powieki).

Efekt to w znacznym stopniu uatrakcyjniony wygląd twarzy. Rezultat utrzymuje się przeciętnie 10 lat. Dla osiągnięcia lepszych efektów zabieg liftingu brwi można połączyć z liftingiem czoła (sprawdzi się, jeśli chce się zmniejszyć wysokie czoło) i plastyką powiek górnych.

Powikłania po zabiegu

Należy pamiętać, że jak każdy zabieg, lifting brwi może mieć również swoje powikłania. Należą do nich m.in. brak zadowalającego efektu, krwiak w miejscu nacięcia, infekcja rany. Ryzyko powikłań można zmniejszyć wybierając sprawdzone placówki medyczne zajmujące się chirurgią estetyczną z doświadczonymi specjalistami w tej dziedzinie.

Podobne usługi:

powiekszanie-pierssi.jpg
Powiększanie piersi
operacja-powieki.jpg
Operacja powiek
lekarka tłumaczy kobiecie szczegóły zabiegu w gabinecie lekarskim
Chirurg plastyk
okulista.jpg
Okulista
Trycholog.png
Trycholog
operacja-nosa.jpg
Zabieg korekty nosa
Chirurg
Chirurg
Źródła
  1. J. W. Dutton Jr, I. A. Chang, J. E. Zins, The Hairline Brow Lift, „Clinics in Plastic Surgery” 2022, t. 49, nr 3, s. 349–356.
  2. N. Karimi, M. Bahmani Kashkouli, H. Sianati i wsp., Techniques of Eyebrow Lifting: A Narrative Review, „Journal of Ophthalmic and Vision Research” 2020, t. 15, nr 2, s. 218–235.

Zobacz także

Kwalifikacja do zabiegu operacyjnego.jpeg
Szpital MavitChirurgiaOkulistyka

Kwalifikacja do zabiegu operacyjnego – jak wygląda?

Operacja chirurgiczna to poważne i często nieuniknione wydarzenie w życiu pacjenta. Jednak przed przystąpieniem do zabiegu konieczna jest kwalifikacja, podczas której lekarz ocenia stan zdrowia chorego i potencjalne ryzyko związane z przeprowadzeniem zabiegu, a także dobiera odpowiednie metody. Sprawdź, jak przebiega ten proces oraz jak wygląda kwalifikacja anestezjologiczna.

Plastyka powłok brzusznych.jpg
ChirurgiaUroda i sport

Plastyka powłok brzusznych – zbiór informacji o zabiegu abdominoplastyki

Plastyka powłok brzusznych to operacyjne usunięcie nadmiaru zwiotczałej skóry, czyli tzw. fałdu skórno-tłuszczowego, który zlokalizowany jest w środkowej i dolnej części brzucha. Z zabiegu korzystają przede wszystkim osoby ze zwiotczeniem skóry po ciąży lub w wyniku znacznej utraty masy ciała.

tłuszczaki
DermatologiaZdrowie na co dzieńChirurgia

Co to są tłuszczaki? Przyczyny powstawania i sposoby leczenia tłuszczaków

Tłuszczaki zbudowane są z komórek tłuszczowych, otoczonych torebką zbudowaną z tkanki łącznej (łączącej inne tkanki). Rosną zazwyczaj bezobjawowo i bezboleśnie. Rzadkie są przypadki ich zezłośliwienia. Duże zmiany, które mogą utrudniać ruch, są usuwane. Najczęstszą metodą jest zabieg chirurgiczny.