W placówce
W szpitalu
null

Leczenie zębów w pełnym znieczuleniu, czyli w narkozie, oznacza, że przed rozpoczęciem zabiegu lekarz podaje Pacjentowi indywidualnie dobrane leki anestetyczne. Jest to metoda stosowana w przypadku rozległych zabiegów z zakresu chirurgii stomatologicznej, stomatologii dziecięcej i zachowawczej. Sprawdź, kiedy warto zdecydować się na takie rozwiązanie.

Czym jest leczenie zębów w narkozie?

Leczenie zębów w narkozie to zabieg wykonywany w pełnym znieczuleniu. Przed jego rozpoczęciem Pacjent otrzymuje indywidualnie dobraną dawkę leków anestetycznych, które powodują stan przypominajacy sen - utratę świadomości, całkowite zniesienie bólu oraz zahamowanie odruchów i napięcia mięśniowegoLeczenie przeprowadza zespół lekarzy: stomatolog oraz  anestezjolog, który przez cały czas trwania zabiegu czuwa nad stanem Pacjenta.

Wskazania do leczenia zębów w narkozie

Leczenie zębów w pełnym znieczuleniu musi mieć konkretne uzasadnienie. Najczęściej proponuje się je:

  • Pacjentom, którzy cierpią na dentofobię, czyli silny lęk przed dentystą i wszelkimi działaniami w obrębie jamy ustnej;
  • Dzieciom, które mają zaawansowaną próchnicę i bardzo boją się wizyt u stomatologa;
  • Osobom, z utrudnionym kontaktem lub w przypadku braku współpracy z Pacjentem (np. osoby z głębokimi niepełnosprawnościami, zaburzeniami zdrowia psychicznego)
  • Osobom, które mają wiele ubytków i chcą ograniczyć liczbę wizyt u stomatologa;
  • Pacjentom, którzy muszą usunąć kilka zębów i nie chcą robić tego w ramach pojedynczych wizyt;
  • Osobom, które są uczulone na preparaty podawane podczas znieczulenia miejscowego. Narkoza jest dla nich jedynym sposobem na bezbolesne leczenie stomatologiczne;

Jakie są przeciwwskazania do leczenia zębów w narkozie?

Leczenie zębów w narkozie jest przeciwwskazane u osób cierpiących na:

  • Ostre infekcje dróg oddechowych (bezpieczny zabieg można przeprowadzić dopiero po wyleczeniu zapalenia płuc, oskrzeli, gardła czy krtani);
  • Zaburzenia krzepliwości krwi;
  • Choroby przewlekłe, takie jak: padaczka, choroby nerek, cukrzyca, astma oskrzelowa, nadciśnienie, choroby tarczycy i wątroby;
  • Choroby metaboliczne, przy których środki podawane podczas znieczulenia ogólnego mogą wywołać niewydolność krążeniowo-oddechową;
  • Alergię na substancje zawarte w preparatach stosowanych do znieczulenia ogólnego.

Jak przygotować się do leczenia zębów w narkozie?

Znieczulenie ogólne to bardzo inwazyjna metoda łagodzenia bólu, dlatego leczenie zębów w narkozie odbywa się tylko w uzasadnionych przypadkach. Zabieg w znieczuleniu ogólnym poprzedzają konsultacje anestezjologiczne, podczas których zostają dobrane środki anestetyczne. Ponadto stomatolog zleca dodatkowe badania radiologiczne, które pozwalają dokładnie zaplanować czynności wykonywane podczas zabiegu.

Na sam zabieg Pacjent powinien stawić się na czczo – od ostatniego posiłku musi upłynąć przynajmniej 6 godzin, a 4 godziny przed zabiegiem nie wolno spożywać żadnych płynów. Przed zabiegiem konieczna jest konsultacja z lekarzem odnośnie przyjmowanych leków i ich dawkowania – wskazane może być czasowe pod kontrolą lekarza, odstawienie wybranych preparatów, w szczególności leków przeciwkrzepliwych. Do dodatkowych zaleceń wlicza się rezygnacja ze spożywania napojów alkoholowych i palenia tytoniu na mniej więcej tydzień przed zastosowaniem znieczulenia.

Jak przebiega leczenie zębów w narkozie?

Leczenie zębów w pełnym znieczuleniu rozpoczyna się od konsultacji stomatologicznej i przygotowania planu zabiegu. Następnie odbywa się konsultacja anastezjologiczna. Lekarz potwierdza, czy Pacjenta można poddać narkozie, decyduje o rodzaju i ilości środka znieczulającego.

W dniu zabiegu anastezjolog podaje Pacjentowi leki anestetyczne. Następnie lekarz stomatolog rozpoczyna wykonywanie zaplanowanych czynności: ekstrakcji zęba, leczenia kanałowego czy zakładania wypełnienia. Używa w tym celu tych samych narzędzi, które standardowo są stosowane w gabinecie, i wykorzystuje te same metody leczenia. Czynności te są znacznie ułatwione, ponieważ nie trzeba ich przerywać na prośbę Pacjenta. W trakcie zabiegu zespół anastezjologiczny monitoruje stan Pacjenta – tętno, ciśnienie i saturację.

Po zakończeniu zabiegu Pacjent wybudza się w pokoju wybudzeń. Pozostaje pod obserwacją zespołu anastezjologicznego ze względu na możliwe skutki uboczne narkozy. Należą do nich m.in.: zawroty głowy, nudności, wymioty, ból gardła czy uczucie zimna.

Ile trwa leczenie zębów w narkozie?

Czas trwania wizyty - leczenia zębów w pełnym znieczuleniu jest uzależniony od zakresu zaplanowanych zabiegów i zależy od liczby ubytków, zębów do usunięcia itp.

Jak postępować po leczeniu zębów w narkozie?

Pacjent pozostaje pod obserwacją personelu medycznego do momentu pełnego wybudzenia. Następnie otrzymuje wskazówki, jak postępować w przypadku pojawienia się skutków ubocznych i jakie leki należy przyjmować. Jedzenie i picie jest możliwe po 3 godzinach od momentu wybudzenia.

Po zabiegu Pacjent powinien odpoczywać przynajmniej przez 12 godzin. Zaleca się, aby w tym czasie pozostawał pod nadzorem bliskiej osoby, nie prowadził samochodu.

Dlaczego warto zdecydować się na leczenie zębów w narkozie?

Dzięki narkozie stomatolog może przeprowadzić kilka skomplikowanych zabiegów podczas jednej wizyty. Niewątpliwą zaletą tej metody jest eliminacja stresu i całkowita bezbolesność. Aczkolwiek nalezy pamiętać, że zastosowanie znieczulenia ogólnego w leczeniu stomatologicznym należy rozważać wyłacznie w sytuacjach, kiedy zastosowanie znieczulenia ogólnego jest praktycznie jedynym rozwiązaniem by przeprowadzić zabieg stomatologiczny.

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Placówki

Szpitale

Zarezerwuj wizytę

Artykuły i poradniki na temat stomatologii

Aparat_ortodontyczny_dla_doroslych.jpg
Stomatologia

Aparat ortodontyczny dla dorosłych

Leczenie ortodontyczne u osób dorosłych i seniorów przynosi szereg korzyści. Dowiedz się, kiedy można je przeprowadzić, dlaczego warto to zrobić i jakie są najczęściej stosowane metody.

Retainer.jpeg
Stomatologia

Jak działa i dla kogo jest przeznaczony retainer?

Zdjęcie aparatu ortodontycznego to nie koniec leczenia. Aby utrzymać wypracowane efekty, konieczne jest noszenie retainera. Dzięki niemu zęby pozostaną na nowym miejscu i nie wrócą do poprzedniego położenia. Jakie są rodzaje retainerów? Jak długo należy go nosić? Sprawdź.

baza zdjec LX (35).jpg
Stomatologia

Paradontoza – objawy i przyczyny powstania. Jak walczyć z chorobami przyzębia?

Choroby przyzęba zwane są peridontopatiami. To schorzenia, która nieleczone wiążą się z ryzykiem utraty zęba lub zębów. Sprawdź, co prowadzi do jej powstania i jakie objawy jej towarzyszą.