Kwalifikacja do zabiegu operacyjnego – jak wygląda?

26.03.2024

Operacja chirurgiczna to poważne i często nieuniknione wydarzenie w życiu pacjenta. Jednak przed przystąpieniem do zabiegu konieczna jest kwalifikacja, podczas której lekarz ocenia stan zdrowia chorego i potencjalne ryzyko związane z przeprowadzeniem zabiegu, a także dobiera odpowiednie metody. Sprawdź, jak przebiega ten proces oraz jak wygląda kwalifikacja anestezjologiczna.

Kwalifikacja do zabiegu operacyjnego.jpeg

Spis treści

Czym jest kwalifikacja do operacji?
Proces kwalifikacji do operacji – krok po kroku
Kwalifikacja anestezjologiczna

Czym jest kwalifikacja do operacji?

Kwalifikacja do operacji to kilkuetapowy proces, którego celem jest określenie, czy u pacjenta można przeprowadzić stosunkowo bezpieczny i skuteczny zabieg chirurgiczny, np. operację usunięcia zaćmy lub jaskry. To konieczne, aby ocenić ogólny stan zdrowia, wybrać metodę leczenia, zidentyfikować ewentualne czynniki ryzyka związane z operacją oraz ustalić odpowiednie przygotowanie przedoperacyjne. Podczas kwalifikacji do zabiegu operacyjnego pacjent powinien poinformować lekarza o wszystkich chorobach przewlekłych, lekach przyjmowanych na stałe i procedurach medycznych, którym był poddawany w przeszłości.

Proces kwalifikacji do operacji – krok po kroku

Proces kwalifikacji do operacji zazwyczaj składa się z kilku etapów, które mają na celu zebranie jak największej ilości informacji na temat pacjenta i jego stanu zdrowia. Oto jego najważniejsze elementy.

1. Wywiad medyczny i badanie fizykalne

Pierwszym krokiem w procesie kwalifikacji do zabiegu operacyjnego jest przeprowadzenie wywiadu medycznego. Lekarz zadaje pacjentowi pytania dotyczące jego stanu zdrowia, historii chorób, alergii, przyjmowanych leków oraz dotychczasowych zabiegów chirurgicznych. Następnie ocenia jego aktualny stan zdrowia, a w przypadku planowanej operacji zaćmy lub jaskry przeprowadza pełne badanie okulistyczne.

2. Badania diagnostyczne

Wykonaj badania okulistyczne w CM Mavit

Po przeprowadzeniu wywiadu medycznego i badania fizykalnego lekarz może zalecić wykonanie dodatkowych badań diagnostycznych. Mogą to być badania krwi, zdjęcia rentgenowskie, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny lub inne badania specjalistyczne, które pomogą w ocenie stanu zdrowia pacjenta. Wyniki pozwalają lekarzom ocenić ewentualne zagrożenie i ustalić plan zabiegu.

W przypadku operacji okulistycznych można skorzystać z nowoczesnych metod diagnostyki przedoperacyjnej i zaawansowanych urządzeń, które dają możliwość oceny zarówno kształtu, jak i mechanicznych właściwości rogówki, czyli tomografii i biomechaniki. Dzięki nim można wykryć wczesną postać stożka rogówki, która stanowi bezwzględne przeciwwskazanie do laserowej korekcji wad wzroku.

3. Konsultacje specjalistyczne

W zależności od rodzaju operacji i stanu zdrowia chorego lekarz może zalecić konsultację z innymi specjalistami. Przykładowo, jeśli pacjent ma choroby współistniejące, oprócz konsultacji chirurgicznej odbywa się konsultacja np. z kardiologiem, endokrynologiem lub ginekologiem. Konsultacje specjalistyczne są niezbędne, aby kompleksowo ocenić stan pacjenta, nie pominąć żadnego aspektu zdrowotnego i ustalić optymalny plan operacji.

4. Ocena ryzyka operacyjnego

Po zebraniu wszystkich niezbędnych informacji lekarz przeprowadza ocenę ryzyka związanego z operacją. Brane są tu pod uwagę takie elementy jak: ogólny stan zdrowia pacjenta, aktualne i przewlekłe choroby, wyniki badań diagnostycznych oraz innych czynników ryzyka, takich jak wiek czy palenie tytoniu. Na tej podstawie lekarz może określić, czy korzyści terapeutyczne rzeczywiście przeważają nad potencjalnym ryzykiem związanym z operacją.

5. Przygotowanie przedoperacyjne

Po ocenie ryzyka operacyjnego lekarz przystępuje do ustalenia optymalnego planu operacji. Może to obejmować zmianę lub modyfikację terapii farmakologicznej, zalecenie odpowiedniej diety, zaprzestanie przyjmowania niektórych leków przed operacją, a także inne środki mające na celu minimalizację ryzyka powikłań.

Kwalifikacja anestezjologiczna

Operacje chirurgiczne wymagają znieczulenia ogólnego lub miejscowego. Dlatego każdy pacjent musi przejść również kwalifikację anestezjologiczną. Na podstawie badań i szczegółowej ankiety anestezjolog ocenia jego stan zdrowia i szacuje ryzyko związane z podaniem określonej formy znieczulenia. Proces ten obejmuje:

  • szczegółowy wywiad medyczny – pacjent powinien wspomnieć o wszystkich czynnikach, które mogą mieć znaczenie. Bardzo ważne są informacje na temat uczulenia na leki oraz opis reakcji na znieczulenie podczas innych zabiegów operacyjnych, jeśli takowe były przeprowadzane w przeszłości;
  • badanie fizykalne;
  • ocena wyników badań diagnostycznych.

Celem kwalifikacji anestezjologicznej jest zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa pacjenta podczas samej operacji oraz minimalizacja ryzyka związanego ze znieczuleniem ogólnym lub miejscowym.

Każdy przypadek jest inny, dlatego kwalifikacja do operacji u poszczególnych pacjentów przebiega nieco inaczej, z uwzględnieniem ich indywidualnych potrzeb i szczególnych okoliczności.

Przeczytaj także: Jakie są metody chirurgicznego leczenia jaskry?

Zobacz także

laser_baner.jpg
OkulistykaSzpital Mavit

Nowoczesny laser mikropulsowy w Centrum Medycznym MAVIT w Warszawie

W Centrum Medycznym MAVIT na warszawskich bielanach przy ul. Podleśnej 61 pojawił się nowoczesny laser mikropulsowy służący do fotokoagulacji siatkówki.

Na-czym-polega-usuwanie-metow-z-oka.jpg
OkulistykaSzpital Mavit

Na czym polega usuwanie mętów z oka?

Usuwanie mętów z ciała szklistego oka to zabieg znacznie poprawiający komfort życia pacjentów z tym problemem okulistycznym. Są to zwykle osoby, które uskarżają się na trwałe, ruchome cienie obecne w polu ich widzenia. Nieinwazyjne i bezbolesne leczenie witreolizą laserową przynosi trwałe efekty i jest realizowane w pełni profesjonalnie w specjalistycznych placówkach.

Mavit105904905-1.jpg
Szpital MavitLaryngologiaZdrowie na co dzień

Diagnostyka bezdechu sennego

W Szpitalu Specjalistycznym CM MAVIT w Katowicach zapewniamy kompleksową diagnostykę bezdechu sennego. Na początku ważne jest określenie, czy występuje bezdech oraz jaki jest jego stopień nasilenia. W CM MAVIT korzystamy z nowoczesnej aparatury, która na wielu etapach umożliwia stały monitoring snu pacjenta przez lekarza prowadzącego.