Nietrzymanie moczu, , to dość powszechne schorzenie. Dolegliwości związane z niekontrolowaną mikcją są nie tylko niekomfortowe, lecz również często bardzo wstydliwe. Leczenie nietrzymania moczu komórkami macierzystymi to stosunkowo nowa metoda, która jest bezpieczna, małoinwazyjna i co najważniejsze – bardzo skuteczna.
Na czym polega terapia komórkami macierzystymi?
Terapia komórkami macierzystymi to rodzaj medycyny regeneracyjnej, która wykorzystuje komórki (macierzyste, pierwotne, niewyspecjalizowane) o ogromnych zdolnościach do samoodnawiania, namnażania i przekształcania się w komórki wyspecjalizowane. Komórki macierzyste mogą pochodzić z różnych źródeł, w tym z embrionów ludzkich (komórki macierzyste embrionalne) lub z dorosłych tkanek i narządów (komórki macierzyste dorosłych). Istnieją również komórki macierzyste pobierane z krwi pępowinowej oraz indukowane pluripotencjalnością (iPS), które są genetycznie modyfikowanymi komórkami dorosłymi.
Terapia komórkami macierzystymi jest badana w kontekście leczenia różnych schorzeń, takich jak choroby serca, cukrzyca, choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane, uszkodzenia rdzenia kręgowego, oczu, oparzenia, a także choroby krwi, m.in. białaczka, zespoły mielodysplastyczne, nowotwory dziecięce oraz dziedziczne dysfunkcje układu immunologicznego. Komórki macierzyste mogą być wykorzystywane do naprawy uszkodzonych tkanek, poprawy funkcji narządów np. pęcherza, cewki moczowej lub do zastąpienia komórek, które nie działają poprawnie.
Proces terapii zwykle obejmuje pozyskanie komórek macierzystych od pacjenta i ich wprowadzenie do organizmu pacjenta w odpowiednie miejsce. Może się to odbywać za pomocą iniekcji, przeszczepu lub innych technik.
Wskazania do leczenia nietrzymania moczu
Nietrzymanie moczu może występować z różnych przyczyn, a stosowanie komórek macierzystych jako metody terapeutycznej jest skuteczne w leczeniu wielu jego rodzajów.
Niektóre kobiety doświadczają nietrzymania moczu po porodzie, zwłaszcza po naturalnym lub porodach wielokrotnych. Także starsze osoby często cierpią na nietrzymanie moczu z powodu osłabienia mięśni dna miednicy i zmian związanych z wiekiem.
Nietrzymanie moczu często występuje u osób, które doznały urazów bądź były poddane operacjom ginekologicznym lub zabiegom chirurgicznym w obrębie miednicy. Również schorzenia o podłożu neurologicznym, takie jak stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona lub uszkodzenia rdzenia kręgowego, mogą prowadzić do nietrzymania moczu. Pęcherz nadreaktywny i przerost gruczołu krokowego to kolejne choroby, w których problem nietrzymania moczu jest powszechnym zjawiskiem.
Inwazyjne, zabiegowe leczenie nietrzymania moczu zalecane jest w przypadku, gdy inne metody zawiodły (m.in. farmakoterapia, fizjoterapia).
Poznaj inne przyczyny, rodzaje oraz sposoby leczenia inkontynencji.
Czy da się wyleczyć nietrzymanie moczu?
Całkowite wyleczenie nietrzymania moczu bywa trudne do osiągnięcia ze względu na różną etiologię oraz bardzo niejednorodne objawy. Mimo to w wielu przypadkach problem można skutecznie kontrolować i znacznie poprawić jakość życia Pacjentów. Ostateczne rezultaty leczenia zależą od przyczyny nietrzymania moczu, jego nasilenia oraz indywidualnych czynników. Wizyty u fizjoterapeuty uroginekologicznego to obowiązek w czasie leczenia nietrzymania moczu, niezależnie od sposobu terapii oraz tego, co spowodowało nietrzymanie moczu.
Zalety leczenia nietrzymania moczu komórkami macierzystymi
Korzyści płynące z leczenia nietrzymania moczu komórkami macierzystymi:
- procedury chirurgiczne są mało inwazyjne, co pozwala na ich wykonanie w trybie jednego dnia przy znieczuleniu miejscowym;
- wykorzystuje się własną tkankę Pacjenta, co eliminuje ryzyko powikłań związanych z użyciem syntetycznych materiałów, takich jak po implantacji taśm czy sztucznego zwieracza cewki moczowej;
- do tej pory badania wykazały niewielką liczbę działań niepożądanych i powikłań po podaniu komórek macierzystych, co potwierdza ich bezpieczeństwo.
Przeciwwskazania do zabiegu komórkami macierzystymi
Istnieje kilka ogólnych przeciwwskazań do tego rodzaju terapii, które mogą uwzględniać:
- ciężkie choroby współistniejące, takie jak zaawansowany nowotwór, choroby układu krążenia, choroby autoimmunologiczne lub infekcje, ze względu na ryzyko pogorszenia się tych schorzeń;
- alergie lub reakcje immunologiczne;
- ciąża lub karmienie piersią.
Przygotowanie do zabiegu
Szczegółowe informacje dotyczące przygotowania do zabiegu oraz ewentualnej konieczności wykonania dodatkowych badań, takich jak m.in. badanie moczu, każdy pacjent otrzymuje indywidualnie od lekarza prowadzącego.
Przebieg zabiegu
Terapia nietrzymania moczu komórkami macierzystymi jest leczeniem małoinwazyjnym i bezpiecznym. Komórki są najpierw pobierane od Pacjenta, odpowiednio przygotowywane, a następnie podawane w okolicy cewki moczowej, a także pozostałych tkanek odpowiedzialnych za kontrolowanie strumienia moczu, co znacznie zwiększa skuteczność leczenia. Dzięki wykorzystaniu komórek macierzystych własnych Pacjenta ryzyko odrzucenia jest zerowe.
Zalecenia pozabiegowe
Po zabiegu może zaistnieć konieczność pozostania w szpitalu na obserwacji w celu monitorowania reakcji immunologicznych oraz na wypadek wystąpienia alergii. Ważne jest bezwzględne przestrzeganie zaleceń lekarza dotyczących okresu rekonwalescencji, który może obejmować ograniczenie aktywności fizycznej i unikanie pewnych czynności przez określony czas. Po rekonwalescencji poddaje się ocenie stan Pacjenta pod względem efektów zabiegu, skuteczności terapii i ewentualnej poprawy objawów nietrzymania moczu.