Psychologia
Czym jest epizod maniakalny? Jakie są jego objawy i przyczyny?
Choć mogłoby się wydawać, że depresja i epizod maniakalny nie mają ze sobą nic wspólnego, to jednak oba te przypadki należą do zaburzeń nastroju. Tak jak epizod depresyjny, epizod maniakalny jest pewnego rodzaju stanem psychologicznym i fizjologicznym, w którym znajduje się pacjent. Co więcej, w większości przypadków występują łącznie – przeplatają się, głównie w ramach choroby afektywnej dwubiegunowej (ChAD), której rozpowszechnienie w skali światowej wynosi 2–5% i występuje zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Przebieg ChAD charakteryzujący się wyłącznie nawrotami manii jest niezwykle rzadki. Większość pacjentów w całościowym przebiegu choroby, niezależnie od jej podtypu, doświadcza więcej epizodów depresyjnych.
Czym są zaburzenia funkcji poznawczych? Jak się objawiają?
Funkcje poznawcze umożliwiają nam odbieranie bodźców z otaczającego nas świata. Wraz z wiekiem może dojść do ich upośledzenia. Dowiedz się, czym są zaburzenia funkcji poznawczych, jak się objawiają i jak zadbać o zdrowie układu nerwowego.
W jaki sposób rozwiązywać konflikty? Poznaj skuteczne techniki!
Konflikty są nieodłącznym elementem życia ludzkiego. Występują zarówno w sferze prywatnej, jak i zawodowej, w relacjach rodzinnych, partnerskich oraz w miejscach pracy. Umiejętność skutecznego rozwiązywania konfliktów ma istotne znaczenie dla zachowania harmonii w relacjach międzyludzkich i efektywnego funkcjonowania w grupie. W jaki sposób rozwiązywać konflikty? Jakie techniki są najskuteczniejsze?
Czym jest tzw. oziębłość seksualna, czyli zespół obniżonego popędu seksualnego (HSDD) i jak można ją leczyć?
Krótkotrwały spadek popędu seksualnego (wywołany np. zmęczeniem fizycznym, niewłaściwą higieną snu, przeziębieniem czy chwilowym stresem w pracy) jest czymś normalnym, jeżeli jednak obniżone libido utrzymuje się przez dłuższy czas i rzutuje negatywnie na samopoczucie czy relację partnerską, należy poszukać źródła problemu i podjąć odpowiednie leczenie.
Jak regulować emocje? Sprawdź wskazówki
Każdego dnia ludzie doświadczają różnych emocji, które mają znaczenie dla podejmowanych decyzji, nastroju, zachowań oraz relacji interpersonalnych. Niestety, mimo że emocje są naturalnym elementem życia codziennego, nie zawsze udaje się nad nimi panować. W momentach stresu, frustracji czy smutku emocje mogą przejąć nad tobą kontrolę, co prowadzi do niepożądanych zachowań. Jak nauczyć się panowania nad swoimi emocjami? Dowiedz się więcej.
Jakie są przyczyny i objawy uzależnienia od dopaminy? Jak sobie pomóc?
Współczesny świat oferuje nam nieograniczony dostęp do różnych form rozrywki, technologii i przyjemności. Od mediów społecznościowych, przez gry komputerowe, po łatwy dostęp do jedzenia, zakupy i substancje psychoaktywne – wszystko to może wpływać na nasz mózg, a zwłaszcza na układ nagrody. Centralnym elementem tego układu jest dopamina, neuroprzekaźnik odpowiedzialny za odczuwanie przyjemności. Choć naturalnie pełni ona kluczową rolę w naszym przetrwaniu i motywacji, nadmierna aktywacja układu dopaminowego może prowadzić do uzależnienia od stymulacji. W artykule omówię, czym jest uzależnienie od dopaminy, jakie są jego objawy i przyczyny, a także jak można sobie z nim poradzić.
Alkoholizm – najważniejsze przyczyny, objawy oraz sposoby leczenia
Zgodnie ze statystykami Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA) w Polsce jest około 900 tysięcy osób uzależnionych od alkoholu, jednak z wysoką dozą pewności można uznać, że takich ludzi jest więcej, ze względu na brak odpowiedniej diagnostyki. Niestety alkoholizm jest chorobą rozwijającą się powoli i podstępnie. Dowiedz się więcej na ten temat.
Jak i kiedy wykonywać ćwiczenia oddechowe? Najważniejsze korzyści dla zdrowia
Oddychanie jest czynnością odbywającą się poza świadomością ludzką, a więc w sposób automatyczny. Samodzielnie i świadomie można jednak w pewnym stopniu wspierać układ oddechowy, a tym samym zadbać o swoje ogólne zdrowie. Jak i kiedy wykonywać ćwiczenia oddechowe? Jakie są najważniejsze płynące z nich korzyści? Dowiedz się więcej na ten temat.
Czym są zaburzenia adaptacyjne? Kiedy mogą się pojawić?
Trudne sytuacje życiowe mogą doprowadzić do rozwoju zaburzeń psychicznych – jednym z takich zaburzeń są zaburzenia adaptacyjne. Dowiedz się, jakie są ich przyczyny i jak można sobie z nimi radzić.
Czy złość zawsze oznacza agresję? Jakie są przyczyny problemów z agresją?
Złość jest naturalną emocją, która może pojawiać się w różnych sytuacjach – poczynając od na pozór błahych, takich jak rozlanie kawy czy nagła ulewa, a kończąc na poważniejszych sprawach, np. kłótnie z bliskimi lub trudności w pracy. Złość jako emocja nie należy do tych najprzyjemniejszych w doświadczaniu – cechuje się raczej negatywną walencją. Chociaż, jeśli przyjrzymy się sprawie trochę bliżej, niekoniecznie zasadna jest zła reputacja złości. Jest to bowiem emocja, która spełnia wiele ważnych funkcji w naszym życiu. Po pierwsze jest informacją o tym, że nasze granice są przekraczane, mówi nam też o niezaspokojonych potrzebach. Po drugie, złość to taka emocja, która jest bardzo ważnym motorem do zmian, ażeby te potrzeby zaspokoić. Dowiedz się więcej na temat jej przyczyn. Przeczytaj, czy złość zawsze oznacza agresję.
Kancerofobia czym jest to zaburzenie i jak je leczyć?
„Samo skierowanie na onkologię, choćby tylko do przychodni, odbiera ludziom sen” tak pisał Aleksander Sołżenicyn w swoim dziele „Oddział chorych na raka”. Zdanie to nie straciło na swojej aktualności, mimo że dzieli nas od jego zapisania kilkadziesiąt lat. Nadal lęk przed zachorowaniem na nowotwór jest silny, a obawa, że taką diagnozę usłyszy ktoś nam bliski, bywa paraliżująca. Dowiedz się, jak sobie z nimi radzić.
Czym jest deprywacja snu? Jak sobie z nią radzić?
W 1729 francuski filozof Jean-Jacques d’Ortous de Mairan przeprowadził eksperyment, który udowodnił istnienie endogennego zegara okołodobowego w roślinach. Zaintrygowały go codzienne wzorce składania i rozkładania się liści mimozy, zechciał więc sprawdzić, czy są zależne od warunków zewnętrznych, czy też od ich wrodzonej cechy. Postawił roślinę w miejscu zupełnie pozbawionym dostępu do światła słonecznego i obserwował jej zachowanie. Dzienny rytm składania i rozkładania liści pozostawał niezmienny, nawet w okolicznościach całkowitej ciemności. Wysnuł hipotezę, że ruch liści nie był pasywną odpowiedzią organizmu na cyklicznie zmieniające się warunki, lecz jego wrodzoną właściwością. Od tego czasu zainteresowanie badaczy przykuło odkrycie znaczenia wrodzonego zegara biologicznego. Dowiedz się więcej na ten temat!