Psychologia
Czym cechują się zaburzenia schizotypowe i jak je leczyć?
Zaburzenia schizotypowe cechują się relatywnie stałym wzorcem zachowań, który usytuowany jest na kontinuum pomiędzy schizofrenią aż do nieklinicznych i łagodnych deficytów. Do najważniejszych symptomów zwykle kwalifikuje się dziwaczne zachowanie, stany lękowe i depresyjne, obojętność wobec konwencji społecznych oraz silną potrzebę dążenia do niezależności.
Wyobraźnia w dziecięcych oczach: od magii Świętego Mikołaja po siłę dorosłej wrażliwości
Za oknami biały śnieg i ciemna noc. Świat wydaje się prosty, niemal magiczny. W powietrzu unosi się oczekiwanie – na tą jedyną w swoim rodzaju postać, Świętego Mikołaja. Kto z nas nie pamięta tych chwil, gdy wszystko wydawało się możliwe? Gdy w sercu panowała pewność, że każde życzenie ma szansę się spełnić? To były czasy pełne zaufania, wiary i dziecięcej prostoty, które zawdzięczaliśmy naszej wyobraźni. To właśnie ona była kluczem do krainy, gdzie marzenia nie miały granic, a rzeczywistość stapiała się z bajką. Ale czy tylko w dzieciństwie wyobraźnia miała taką moc?
Czym jest trauma pokoleniowa? Jaki jest jej wpływ na zachowanie i podejmowanie decyzji?
„Trauma pokoleniowa” to określenie odnoszące się do pewnych doświadczeń lub przekonań przekazywanych z jednej generacji na drugą, wiążących się z negatywnymi konsekwencjami. W psychologii pojęcie to nazywane jest również traumą transgeneracyjną i ma związek z długotrwałym procesem, a nie z jednorazowymi sytuacjami. Czym dokładnie charakteryzuje się trauma pokoleniowa i jak wpływa na kolejne generacje? Dowiedz się więcej na ten temat.
DDA a związek – jak przeszłość dorosłych dzieci alkoholików wpływa na relacje?
Dorosłe dzieci alkoholików, w skrócie DDA, to osoby, które w swoim życiu mogą napotkać wiele różnego rodzaju trudności i problemów, skorelowanych z dzieciństwem oraz z doświadczeniami ze środowiska, w którym wyrastały. Jednym z poważnych problemów jest sposób nawiązywania głębszych relacji, w tym również związków romantycznych oraz przyjaźni. Dowiedz się więcej o tym, jak wygląda budowanie związku z osobami DDA.
Czym jest epizod maniakalny? Jakie są jego objawy i przyczyny?
Choć mogłoby się wydawać, że depresja i epizod maniakalny nie mają ze sobą nic wspólnego, to jednak oba te przypadki należą do zaburzeń nastroju. Tak jak epizod depresyjny, epizod maniakalny jest pewnego rodzaju stanem psychologicznym i fizjologicznym, w którym znajduje się pacjent. Co więcej, w większości przypadków występują łącznie – przeplatają się, głównie w ramach choroby afektywnej dwubiegunowej (ChAD), której rozpowszechnienie w skali światowej wynosi 2–5% i występuje zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Przebieg ChAD charakteryzujący się wyłącznie nawrotami manii jest niezwykle rzadki. Większość pacjentów w całościowym przebiegu choroby, niezależnie od jej podtypu, doświadcza więcej epizodów depresyjnych.
Czym są zaburzenia funkcji poznawczych? Jak się objawiają?
Funkcje poznawcze umożliwiają nam odbieranie bodźców z otaczającego nas świata. Wraz z wiekiem może dojść do ich upośledzenia. Dowiedz się, czym są zaburzenia funkcji poznawczych, jak się objawiają i jak zadbać o zdrowie układu nerwowego.
W jaki sposób rozwiązywać konflikty? Poznaj skuteczne techniki!
Konflikty są nieodłącznym elementem życia ludzkiego. Występują zarówno w sferze prywatnej, jak i zawodowej, w relacjach rodzinnych, partnerskich oraz w miejscach pracy. Umiejętność skutecznego rozwiązywania konfliktów ma istotne znaczenie dla zachowania harmonii w relacjach międzyludzkich i efektywnego funkcjonowania w grupie. W jaki sposób rozwiązywać konflikty? Jakie techniki są najskuteczniejsze?
Czym jest tzw. oziębłość seksualna, czyli zespół obniżonego popędu seksualnego (HSDD) i jak można ją leczyć?
Krótkotrwały spadek popędu seksualnego (wywołany np. zmęczeniem fizycznym, niewłaściwą higieną snu, przeziębieniem czy chwilowym stresem w pracy) jest czymś normalnym, jeżeli jednak obniżone libido utrzymuje się przez dłuższy czas i rzutuje negatywnie na samopoczucie czy relację partnerską, należy poszukać źródła problemu i podjąć odpowiednie leczenie.
Jak regulować emocje? Sprawdź wskazówki
Każdego dnia ludzie doświadczają różnych emocji, które mają znaczenie dla podejmowanych decyzji, nastroju, zachowań oraz relacji interpersonalnych. Niestety, mimo że emocje są naturalnym elementem życia codziennego, nie zawsze udaje się nad nimi panować. W momentach stresu, frustracji czy smutku emocje mogą przejąć nad tobą kontrolę, co prowadzi do niepożądanych zachowań. Jak nauczyć się panowania nad swoimi emocjami? Dowiedz się więcej.
Jakie są przyczyny i objawy uzależnienia od dopaminy? Jak sobie pomóc?
Współczesny świat oferuje nam nieograniczony dostęp do różnych form rozrywki, technologii i przyjemności. Od mediów społecznościowych, przez gry komputerowe, po łatwy dostęp do jedzenia, zakupy i substancje psychoaktywne – wszystko to może wpływać na nasz mózg, a zwłaszcza na układ nagrody. Centralnym elementem tego układu jest dopamina, neuroprzekaźnik odpowiedzialny za odczuwanie przyjemności. Choć naturalnie pełni ona kluczową rolę w naszym przetrwaniu i motywacji, nadmierna aktywacja układu dopaminowego może prowadzić do uzależnienia od stymulacji. W artykule omówię, czym jest uzależnienie od dopaminy, jakie są jego objawy i przyczyny, a także jak można sobie z nim poradzić.
Alkoholizm – najważniejsze przyczyny, objawy oraz sposoby leczenia
Zgodnie ze statystykami Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA) w Polsce jest około 900 tysięcy osób uzależnionych od alkoholu, jednak z wysoką dozą pewności można uznać, że takich ludzi jest więcej, ze względu na brak odpowiedniej diagnostyki. Niestety alkoholizm jest chorobą rozwijającą się powoli i podstępnie. Dowiedz się więcej na ten temat.
Jak i kiedy wykonywać ćwiczenia oddechowe? Najważniejsze korzyści dla zdrowia
Oddychanie jest czynnością odbywającą się poza świadomością ludzką, a więc w sposób automatyczny. Samodzielnie i świadomie można jednak w pewnym stopniu wspierać układ oddechowy, a tym samym zadbać o swoje ogólne zdrowie. Jak i kiedy wykonywać ćwiczenia oddechowe? Jakie są najważniejsze płynące z nich korzyści? Dowiedz się więcej na ten temat.