Guz chromochłonny – objawy, przyczyny i ryzyko
OnkologiaEndokrynologiaDiagnostykaCiąża

Guz chromochłonny – objawy, przyczyny i ryzyko

Guz chromochłonny to rzadko występujący nowotwór. Zazwyczaj umiejscawia się w nadnerczach. Sprawdź, jakie zmiany w funkcjonowaniu organizmu wywołuje guz chromochłonny oraz jakie objawy mu towarzyszą.

Kobieta w ciąży siedzi na kanapie i podpiera głowę reką
Opieka nad dzieckiemPediatriaCiąża

Czym jest zespół Edwardsa? Jaki ma wpływ na dziecko?

Trisomia 18 chromosomu jest drugim pod względem częstości (po zespole Downa) zespołem wad genetycznych uwarunkowanym obecnością dodatkowego chromosomu. Sprawdź, jakie objawy towarzyszą zespołowi Edwardsa i na podstawie jakich badań lekarz stawia rozpoznanie.

Kobieta trzyma małe dziecko na rękach
PediatriaOpieka nad dzieckiemCiąża

Trądzik noworodkowy – jak wygląda i co go powoduje?

Trądzik noworodkowy to stosunkowo często występująca choroba wieku dziecięcego. Z reguły ma łagodny przebieg, ustępuje samoistnie i nie wymaga leczenia. Sprawdź, jakie mogą być przyczyny trądziku noworodkowego i w jaki sposób złagodzić towarzyszące mu objawy.

Kobieta w ciąży leży na łóżku i trzyma się za brzuch
Opieka nad dzieckiemPediatriaCiąża

Czym jest zespół Patau? Przyczyny, objawy, rozpoznanie

Zespół Patau to jedna z trzech najczęściej występujących aberracji chromosomowych, obok zespołu Downa i zespołu Edwardsa. Przyczyną tego schorzenia jest obecność dodatkowego chromosomu 13 (trisomia chromosomu 13). Dowiedz się więcej o tym zespole wad wrodzonych.

Ciemieniucha.jpeg
CiążaPediatriaOpieka nad dzieckiem

Ciemieniucha – co to jest? Postępowanie domowe, leczenie

Ciemieniucha to częsta przypadłość dotykająca dzieci w pierwszych miesiącach życia. Typowe są dla niej grube, żółte łuski, które w różnym stopniu nasilenia pokrywają powierzchnię skóry głowy. Sprawdź, kiedy i do jakiego lekarza zgłosić się z niemowlęciem z ciemieniuchą.

Alergia w trakcie ciąży.jpg
AlergologiaCiążaDietetyka

Alergia w trakcie ciąży – bezpieczne sposoby łagodzenia objawów alergii

Szacuje się, że 18–30% kobiet w wieku rozrodczym ma chorobę alergiczną, w tym alergiczny nieżyt nosa i astmę. Schorzenia te stanowią spory problem u pacjentek w ciąży. Po pierwsze z uwagi na ograniczone możliwości ich leczenia, a po drugie ze względu na możliwy wpływ na przebieg ciąży.

ubiór w ciąży.jpg
CiążaKobieta w ciąży

Ubiór w ciąży

Ciąża to czas niesamowitych zmian, również w wyglądzie zewnętrznym. Zmienia się sylwetka – zaokrąglają się biodra i uda, brzuszek wraz z rozwojem ciąży staje się bardziej widoczny, powiększa się biust, mogą pojawiać się również obrzęki nóg. Każda kobieta chce się czuć komfortowo i wyglądać atrakcyjnie, dlatego w tym okresie dobór odpowiedniej garderoby staje się ważną kwestią. Ubrania powinny być wygodne, przewiewne, nie krępujące ruchów i wykonane z tkanin naturalnych: bawełny, lnu, ewentualnie z dodatkiem wiskozy lub elastanu.

higiena_jamy_ustnej_w_ciąży.jpg
Kobieta w ciążyCiąża

Higiena jamy ustnej w ciąży

Zęby i dziąsła wymagają szczególnej opieki w okresie ciąży. Najważniejszym zabiegiem higienicznym jest szczotkowanie zębów. Prawidłowe mycie zębów jest podstawą dla utrzymania ich w dobrym stanie. Zaleca się szczotkowanie zębów i dziąseł miękką szczotką po każdym posiłku, nie rzadziej niż 2 razy dziennie (rano i wieczorem) przez około trzy minuty.

sen i odpoczynek w ciąży.jpg
CiążaKobieta w ciąży

Sen i odpoczynek w ciąży

Odpoczynek i relaks w ciągu dnia jest równie ważny jak sen.

leki w okresie ciąży.jpg
CiążaKobieta w ciąży

Leki w okresie ciąży

Większość leków nie jest wskazana do stosowania u kobiet w ciąży i matek karmiących. 

GettyImages-1346012044.jpg
CiążaKobieta w ciąży

Szczepienia w ciąży

Wskazania do szczepień kobiet w ciąży i po porodzie.