Profilaktyka 40 PLUS to ogólnopolski program bezpłatnych badań. Czterdzieste urodziny to świetna okazja, by dokładnie sprawdzić stan zdrowia. Pobierz e-skierowanie z portalu pacjent.gov i umów się na badania w Centrach Medycznych LUX MED w całej Polsce.
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia Program zostaje przedłużone do końca kwietnia 2025 roku Możesz skorzystać z niego po raz drugi, jeśli minęło co najmniej 12 miesięcy od pierwszych badań w jego ramach.
Czym jest program Profilaktyka 40 PLUS?
Program Profilaktyka 40 PLUS to pakiet bezpłatnych badań dla wszystkich Polek i Polaków, którzy ukończyli 40. rok życia. Powstał, aby ułatwić dostęp do diagnostyki i zwiększyć zdrowotną świadomość wśród Pacjentów. Dzięki regularnym badaniom diagnostycznym zyskujesz spokój i możesz planować przyszłość. Pamiętaj, że wczesne wykrycie choroby, zwiększa szansę na pełne wyleczenie. Badania w ramach programu Profilaktyka 40 PLUS wykonasz w placówkach Grupy LUX MED.
Jak skorzystać z bezpłatnej diagnostyki?
Warunkiem udziału w programie jest posiadanie e-skierowania i aktywnego ubezpieczenia NFZ. Aby uzyskać e-skierowanie, wypełnij specjalną ankietę na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) lub zadzwoń pod numer: 22 735 39 53 (Infolinia Domowa Opieka Medyczna), gdzie w wypełnieniu ankiety pomoże Ci konsultant. Z badań można skorzystać po raz drugi, jeśli minęło co najmniej 12 miesięcy od pierwszych badań w ramach programu. Program trwa do końca kwietnia 2025 roku.
Jakie badania zrobisz w ramach programu Profilaktyka 40 PLUS?
Profilaktyka 40 PLUS to bogaty pakiet badań, które pozwalają ocenić aktualny stan zdrowia. Podział na pakiety dla kobiet i mężczyzn uwzględnia indywidualne potrzeby i czynniki ryzyka obu płci. Dodatkowo każdy Pacjent, który chce przystąpić do programu, wypełnia ankietę medyczną, pozwalającą dobrać badania do ogólnego stanu zdrowia i uwarunkowań rodzinnych.
Profilaktyka 40 PLUS – wykaz badań dla kobiet:
- morfologia krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi,
- stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy,
- stężenie glukozy we krwi,
- ALT, AST, GGTP,
- poziom kreatyniny we krwi,
- badanie ogólne moczu,
- poziom kwasu moczowego we krwi,
- krew utajona w kale – metodą immunochemiczną (iFOBT),
- pomiar ciśnienia tętniczego,
- pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie oraz obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI).
Profilaktyka 40 PLUS – wykaz badań dla mężczyzn:
- morfologia krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi;
- stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy;
- stężenie glukozy we krwi;
- ALT, AST, GGTP;
- poziom kreatyniny we krwi;
- badanie ogólne moczu;
- poziom kwasu moczowego we krwi;
- krew utajona w kale – metodą immunochemiczną (iFOBT);
- PSA – antygen swoisty dla stercza całkowity;
- pomiar ciśnienia tętniczego;
- pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie oraz obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI).
Sprawdź też: Co to jest kreatynina? Badanie kreatyniny i przyczyny jej nieprawidłowych wartości
Jak przebiegają badania w ramach programu Profilaktyka 40 PLUS?
W ramach pakietu Profilaktyka 40 PLUS wykonywane są badania z krwi oraz pomiar ciśnienia tętniczego krwi, pomiary ciała i wyznaczenie wskaźnika BMI. Diagnostyka obejmuje morfologię, której wynik daje obraz ogólnego stanu zdrowia. Na podstawie wyników badania morfologicznego można podejrzewać niedobór ważnych substancji, takich jak: żelazo, kwas foliowy czy witamina B12. Morfologia pozwala wykryć toczące się w organizmie stany zapalne, stany obniżenia odporności i choroby hematologiczne. Badanie stężenia glukozy we krwi pomaga w diagnozowaniu cukrzycy i zaburzeń metabolicznych. Natomiast na podstawie wyniku badania stężenia cholesterolu całkowitego można określić ryzyko niektórych chorób układu sercowo-naczyniowego, np. miażdżycy.
W ramach programu Profilaktyka 40 PLUS badania obejmują również oznaczenie aktywności enzymów ALT, AST i GGTP, na podstawie których lekarz oceni pracę dróg żółciowych i wątroby. Badanie ogólne moczu, poziom kreatyniny oraz kwasu moczowego we krwi służą ocenie czynności nerek. Dodatkowo pakiet zawiera badanie laboratoryjne próbki kału. Obecność krwi utajonej w kale może być objawem zmian przednowotworowych i nowotworowych w jelicie grubym. Wczesna diagnoza pomaga w skutecznym leczeniu tego stanu, dzięki czemu Pacjent może uniknąć zachorowania na nowotwór.
Diagnostyka w ramach Profilaktyka 40 PLUS to również testy przeznaczone dla określonej płci. W pakiecie dla mężczyzn znajduje się dodatkowe badanie PSA, czyli marker raka prostaty.
Jak przygotować się do badań?
Aby otrzymać wyniki badań, które w sposób prawidłowy oceniają stan organizmu, trzeba się odpowiednio przygotować.
Jak przygotować się do badań krwi?
Badania laboratoryjne z krwi wykonuje się na czczo, ostatni posiłek należy spożyć najpóźniej 8 godzin przed wizytą. Jeśli przyjmujesz na stałe leki – zapytaj lekarza lub konsultanta medycznego o to, czy powinieneś je odstawić przed badaniem. Na mniej więcej 2–3 dni przed datą badania powinieneś powstrzymać się od spożywania alkoholu. Dobrze jest również dzień wcześniej zrezygnować z picia kawy i herbaty, za to zadbać o prawidłowe nawodnienie organizmu.
Jak przygotować się do badania moczu?
Przed pobraniem próbki moczu nie zmieniaj diety, zadbaj natomiast o prawidłowe nawodnienie. Jeśli to możliwe, powstrzymaj się od nadmiernego wysiłku fizycznego, który może podnieść poziom ciał ketonowych i białka w moczu. Na dobę przed badaniem powstrzymaj się od odbywania stosunków płciowych. Przed pobraniem próbki dokładnie umyj okolice cewki moczowej. Kobiety nie powinny pobierać próbki moczu w trakcie menstruacji oraz na kilka dni przed nią i po niej.
Mocz pobiera się do jednorazowego pojemniczka, który należy wcześniej zakupić w aptece. Próbkę Pacjent pobiera samodzielnie podczas pierwszego oddawania moczu po nocnym wypoczynku. Dokładnie zabezpieczony pojemnik dostarcza się do placówki medycznej, tam opatrzony zostaje on specjalną naklejką, która zawiera dane Pacjenta.
Jak przygotować się do badania kału?
Próbki kału Pacjent również pobiera samodzielnie. W tym celu należy przygotować słoiczek ze szpatułką oraz wyparzone naczynia (nocnik, jednorazowe naczynie). Za pomocą szpatułki z pojemnika transportowego należy pobrać próbkę z różnych części świeżego kału do naczynka kałowego w ilości ½ objętości i szczelnie zamknąć. Próbkę kału należy pobrać w tym samym dniu, w którym oddaje się ją do badania.
Przeczytaj również: Zadbaj o swoje zdrowie – skorzystaj z kompleksowej diagnostyki w szpitalu
Profilaktyka 40 PLUS – wyniki badań
Wyniki badań będą dostępne na Internetowym Koncie Pacjenta oraz w placówce, w której je wykonywałeś. Po ich odebraniu warto skonsultować się z lekarzem rodzinnym w celu ich omówienia. Jeśli którykolwiek z wyników odbiega od normy, lekarz może zalecić powtórzenie badań i wdrożyć odpowiednie leczenie.