W placówce
Konsultacja telefoniczna
Chirurg dziecięcy – konsultacja

Nefrolog dziecięcy to specjalista zajmujący się rozpoznawaniem i leczeniem chorób oraz wad wrodzonych nerek i układu moczowego u pacjentów do 18 roku życia. Głównym zadaniem nerek jest wytwarzanie moczu i oczyszczanie organizmu. Wśród schorzeń tego narządu wymienia się m.in. zapalenia nerek, nefropatię, kwasicę nerkową, zespół nerczycowy, zakażenia układu moczowego, wodonercze, nerczaka płodowego (nerczak zarodkowy – guz Wilmsa), zwyrodnienie wielotorbielowate nerek. Po wizycie i wykonaniu niezbędnych badań nefrolog dziecięcy może określić rozpoznanie i ustalić najbardziej odpowiednie metody leczenia.

Choroby nerek i układu moczowego mogą w znacznym stopniu utrudniać dziecku codzienne funkcjonowanie. Niektóre stanowią nawet zagrożenie dla życia. Dlatego nie wolno odkładać konsultacji u nefrologa dziecięcego. Do wizyty powinno zgłosić się z dzieckiem, jeśli zaobserwuje się takie dolegliwości jak m.in. opuchlizna lub ból w okolicy nerek, utrudnione lub zatrzymane oddawanie moczu, opuchlizna kostek u nóg i nadgarstków, opuchnięte oczy. Należy to zrobić również wtedy, gdy dziecko czuje się ociężałe i słabe, często dotyka albo drapie okolice intymne, płacze podczas oddawania moczu. Do wizyty skłonić powinny nawracające zakażenia układu moczowego i nieprawidłowości w wynikach badania moczu, np. krwiomocz, białkomocz. Konsultacja u nefrologa dziecięcego rozpoczyna się od wywiadu, analizy wyników dostarczonych badań i badania przedmiotowego. Lekarz może zalecić dodatkowe badania, np. USG nerek, laboratoryjną analizę moczu.

Podobne usługi:

medycyna-pracy-small.jpg
Neurolog
Chirurg onkologiczny – konsultacja
Onkolog
nefrolog.png
Nefrolog

Pon-pt: 7:00 - 19:00
Sob: 8:00 - 16:00

Najnowsze artykuły i poradniki

usg czy mammografia_1.jpg
Diagnostyka

Mammografia czy USG piersi – które badanie wybrać?

Profilaktyka raka piersi jest kluczowym elementem dbania o zdrowie kobiet. Regularne badania pozwalają na wczesne wykrycie zmian w piersiach, co zwiększa szanse na skuteczne leczenie. W tym celu warto umówić się na badanie piersi, jednak pozostaje pytanie, która metoda będzie bardziej odpowiednia – USG czy mammografia? W tym artykule porównamy te dwie najczęściej stosowane metody diagnostyczne. Omówimy różnice między mammografią a USG piersi, zastosowanie badań, ich dokładność oraz zalecenia.

niskodawkowa tomografia komputerowa.jpg
Diagnostyka

Niskodawkowa tomografia komputerowa – co warto wiedzieć?

Niskodawkowa tomografia komputerowa (NDTK) to nowoczesna metoda diagnostyczna, która zyskuje coraz większe znaczenie w medycynie, zwłaszcza w diagnostyce chorób płuc. Dzięki zastosowaniu specjalnych technologii pozwala na uzyskanie obrazów o wysokiej jakości przy użyciu znacznie mniejszej dawki promieniowania niż tradycyjna tomografia komputerowa. W artykule tym przyjrzymy się, czym dokładnie jest niskodawkowa tomografia komputerowa, jakie są jej zalety w porównaniu do tradycyjnych badań, oraz w jakich sytuacjach jest szczególnie zalecana.

mammografia spektralna.jpg
Diagnostyka

Mammografia spektralna – nowa metoda obrazowania piersi

Mammografia jest podstawową metodą diagnostyczną stosowaną w wykrywaniu raka piersi. Tradycyjnie wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie do tworzenia obrazów piersi, pozwalając na identyfikację ewentualnych zmian patologicznych. Jednak coraz częściej pojawiają się nowe technologie, które zwiększają dokładność diagnostyki, takie jak mammografia spektralna. W tym artykule przyjrzymy się tej nowoczesnej metodzie, jej zaletom oraz różnicom w porównaniu do klasycznej mammografii.