W placówce
Konsultacja telefoniczna
Urolog

Świąd, pieczenie czy ból przy oddawaniu moczu to sygnały, że należy udać się po poradę do urologa. Nieleczone objawy mogą doprowadzić do poważnych chorób. Zobacz, kiedy i dlaczego warto skorzystać z konsultacji urologicznej.

Konsultacja urologiczna – dla kogo?

Do urologa należy się wybrać, jeśli zaobserwujesz nieprawidłowości związane z oddawaniem moczu lub funkcjonowaniem układu płciowego. Zaniepokoić powinny Cię takie objawy jak:

  • częstomocz;
  • rzadkie oddawanie moczu lub jego zatrzymanie;
  • ból i parcie na pęcherz;
  • ból w obrębie narządów moczowo-płciowych;
  • pieczenie i świąd przy oddawaniu moczu;
  • krwiomocz;
  • ropa w moczu;
  • nietrzymanie moczu;
  • zaburzenia erekcji.

Konsultacja urologiczna wskazana jest także w sytuacji, gdy wyniki badania ogólnego moczu są nieprawidłowe, np. znajduje się w nim zbyt dużo bakterii i leukocytów. Jeśli niepokoi Cię któryś z objawów, nie warto go lekceważyć. Nieleczone choroby układu moczowego mogą mieć bowiem bardzo poważne skutki w postaci np. ciężkich schorzeń nerek.

Szacuje się, że zaburzenia dotyczące układu moczowo-płciowego są jednym z najczęstszych powodów wizyty u lekarza – zajmują drugie miejsce zaraz po infekcjach dróg oddechowych. Ze względu na budowę narządów dwa razy częściej borykają się z nimi kobiety. Na choroby układu moczowo-płciowego narażone są także dzieci. Ryzyko infekcji wzrasta u osób aktywnych seksualnie, które często zmieniają partnerów oraz u pacjentów cewnikowanych.

Zakres porad urologicznych

Urolog to specjalista, który leczy schorzenia układu moczowego. Zajmuje się chorobami nerek, moczowodów, pęcherza oraz cewki moczowej. Usługi wykonywane podczas wizyty u urologa to m.in.:

  • badanie per rectum;
  • badanie palpacyjne;
  • USG dróg moczowych;
  • udzielenie zaleceń;
  • przepisanie recepty;
  • kierowanie na zabiegi lub operacje urologiczne.

Jak przebiega konsultacja urologiczna?

Konsultacja urologiczna składa się z dwóch części – wywiadu lekarskiego i badania. Podczas wywiadu lekarz pyta pacjenta o dolegliwości, tryb życia, przyjmowane leki, choroby występujące w rodzinie, a także o to, kiedy pojawiły się objawy, jakie jest ich nasilenie i czy występują dodatkowe czynniki, które je potęgują.

Kolejnym krokiem jest badanie palpacyjne. Lekarz ogląda i dotyka miejsca, które mogą powodować objawy. Jeśli okazuje się to konieczne, przeprowadza dodatkowe badania. Może to być USG lub (u mężczyzn) badanie per rectum, czyli diagnozowanie gruczołu krokowego palcem przez odbyt. Lekarz może zalecić także poszerzenie diagnostyki o badania dodatkowe np. badanie urodynamiczne lub urograficzne, a także cystoskopię, jeśli będą do niej wskazania.

Zazwyczaj wydaje także skierowanie na badania laboratoryjne krwi i moczu. Po dokładnej analizie dolegliwości lekarz rozpoznaje problem i proponuje odpowiednią metodę leczenia. Jeśli to konieczne, wyznacza kolejną wizytę.

Jakie choroby leczy urolog?

Do przykładowych chorób układu moczowo-płciowego należą:

  • kamica nerkowa;
  • kolka nerkowa;
  • zapalenie nerek;
  • wrodzone wady nerek;
  • nowotwory (prostaty, jąder, nerek, pęcherza moczowego);
  • choroby prostaty;
  • infekcje układu moczowego;
  • dysfunkcja zaburzenia erekcji (impotencja);
  • nietrzymanie moczu.

Jest wiele różnych przyczyn schorzeń układu moczowo-płciowego. Mogą one wynikać np. z urazów bądź wrodzonych deformacji. Niektóre są efektem chorób genetycznych albo przewlekłych. Mogą również stanowić wynik niewłaściwej higieny.

Za ponad 60% infekcji układu moczowo-płciowego odpowiada bakteria E. Coli. Łączy  się ona z  komórkami nabłonka układu moczowego, co powoduje namnażanie się bakterii i kolonizację prowadzące do nieprzyjemnych i bolesnych objawów. Źródłem infekcji mogą być także wirusy, grzyby i pasożyty oraz inne bakterie (chlamydie i mykoplazmy).

Jeśli objawy trwają powyżej 2 tygodni, mogło dojść już do przewlekłego zapalenia pęcherza moczowego. Stan ten może doprowadzić do rozwoju odmiedniczkowego zapalenia nerek, którego objawy to m.in. bóle okolicy lędźwiowej, wysoka temperatura, podwyższone stężenie we krwi leukocytów, wzrost CRP.

Leczenie chorób układu moczowo-płciowego zależy od schorzenia, jakie zdiagnozuje lekarz. Najczęściej stosuje się farmakoterapię w celu eradykacji chorobotwórczych drobnoustrojów. Terapię należy wspierać, pijąc duże ilości płynów oraz stosując herbaty i preparaty na bazie np. żurawiny.

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Podobne usługi:

Wkladka-domaciczna.png
Wkładka domaciczna

od 117 zł

Chirurgia urologiczna
Chirurgia urologiczna

Zarezerwuj wizytę

Artykuły i poradniki na temat urologii

Leukocyty w moczu.jpeg
Zdrowie na co dzieńUrologia

Leukocyty w moczu – co oznaczają? Jak leczyć tę przypadłość?

Zdrowie układu moczowego to niezbędny element dobrego samopoczucia. Obecność w moczu leukocytów, czyli białych krwinek, może wskazywać na problemy w tej sferze. Sprawdź, co może być przyczyną tego stanu, jakie ma on znaczenie dla organizmu i jak wygląda leczenie!

Krwiomocz – czym jest? Kiedy zgłosić się do lekarza?
DiagnostykaUrologia

Krwiomocz – czym jest? Kiedy zgłosić się do lekarza?

Krew w moczu – krwiomocz lub hematuria – to objaw, który może sygnalizować różnorodne schorzenia: od niegroźnych do poważnych. Dlatego każdy przypadek, niezależnie od nasilenia, wymaga konsultacji lekarskiej, aby ustalić źródło problemu i wdrożyć właściwe leczenie. Sprawdź, jakie mogą być przyczyny obecności krwi w moczu i dowiedz się, jak przebiega diagnostyka.

Jak rozpoznać kolkę nerkową? Co robić w przypadku ataku?
Zdrowie na co dzieńUrologia

Jak rozpoznać kolkę nerkową? Co robić w przypadku ataku?

Nagłe, intensywne dolegliwości bólowe w okolicy lędźwiowej, promieniujące do pachwiny, narządów płciowych lub cewki moczowej – to najpowszechniejsze objawy kolki nerkowej. Stan ten jest najczęściej spowodowany obecnością kamieni w układzie moczowym, a towarzyszące mu dolegliwości bólowe bywają nawet porównywane z porodem. Dowiedz się, jak rozpoznać atak kolki nerkowej i jak prawidłowo zareagować.