W placówce
null

Różne choroby bakteryjne mogą u pacjenta wywoływać podobne objawy, co może utrudniać wybór właściwego leczenia. W razie wątpliwości co do przyczyny zakażenia lekarz może zadecydować o skierowaniu pacjenta na specjalne badania bakteriologiczne. Dzięki nim można stwierdzić obecność i rozpoznać bakterie odpowiedzialne za objawy. Do badań pobierane są próbki biologiczne m.in.  moczu, krwi, kału, plwociny, śliny, wydzieliny z nosa, gardła, pochwy, jam surowiczych, ropni, owrzodzeń, przetok i innych miejsc w zależności od wskazań lekarza. Testy wykonuje się w sytuacjach wskazujących na infekcję bakteryjną.

Szczegóły

W pierwszym etapie badania bakteriologicznego niezbędne jest pobranie materiału biologicznego w odpowiedni sposób. Niekiedy próbkę można pozyskać i zabezpieczyć samodzielnie w domu np. pobranie próbki moczu lub kału. W innych przypadkach pobranie materiału musi zostać przeprowadzone przez pielęgniarkę lub lekarza. Po pobraniu próbki dalsze badanie bakteriologiczne odbywa się w laboratorium i składa się z kilku etapów, które obejmują posiew pobranego materiału na specjalne podłoże, identyfikację bakterii oraz badanie jej wrażliwości na antybiotyki, tzw. antybiogram.


Po uzyskaniu wyniku należy skonsultować się z lekarzem zlecającym badanie, który omówi dalsze postępowanie i w razie wskazań do antybiotykoterapii dobierze odpowiedni antybiotyk. Badanie bakteriologiczne umożliwia nie tylko identyfikację bakterii, która powoduje objawy u pacjenta, ale pozwala także na celowane leczenie przeciwbakteryjne, w sytuacjach, gdy dobór takiego leczenia jest konieczny dla zapewnienia pacjentowi szybkiego powrotu do zdrowia.

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Podobne usługi:

Zarezerwuj wizytę

Artykuły i poradniki na temat badań diagnostycznych i profilaktycznych

rak-prostaty.jpg
DiagnostykaZdrowie na co dzieńOnkologia

Nowoczesna diagnostyka raka prostaty - rezonans prostaty MRI, płynna biopsja, badania 4K

W Polsce co tydzień ponad 300 mężczyzn dowiaduje się, że ma raka prostaty. Najczęściej rozpoznaje się go u mężczyzn po 60. roku życia, ale wciąż diagnozuje się go za późno. Tymczasem nowoczesna diagnostyka sprawia, że raka można rozpoznać o wiele szybciej i skutecznie z nim walczyć.

mammografia.jpg
Diagnostyka

Mammografia - na czym polega i jak przygotować się do badania?

Badanie mammograficzne to główna metoda wykrywania raka piersi i najskuteczniejsze badanie przesiewowe wykonywane u Kobiet powyżej 50. roku życia. Przeprowadzanie go umożliwia wykluczenie raka piersi na jak najwcześniejszym etapie rozwoju. Wczesne wykrycie nowotworu pozwala na natychmiastowe, skuteczne leczenie, co zapewnia niemal 100% gwarancji powrotu do zdrowia.

Rezonans magnetyczny.jpg
Zdrowie na co dzieńDiagnostyka

Rezonans magnetyczny – co to za badanie? Wskazania i przeciwwskazania

Rezonans magnetyczny to nieinwazyjne badanie obrazowe, które wykorzystuje silne pole magnetyczne i fale radiowe. Przeciwwskazaniem do wykonania go jest obecność w ciele metalowych elementów, np. aparatu ortodontycznego, rozrusznika serca, płytek, klipsów czy gwoździ.