W placówce
null

Różne choroby bakteryjne mogą u pacjenta wywoływać podobne objawy, co może utrudniać wybór właściwego leczenia. W razie wątpliwości co do przyczyny zakażenia lekarz może zadecydować o skierowaniu pacjenta na specjalne badania bakteriologiczne. Dzięki nim można stwierdzić obecność i rozpoznać bakterie odpowiedzialne za objawy. Do badań pobierane są próbki biologiczne m.in.  moczu, krwi, kału, plwociny, śliny, wydzieliny z nosa, gardła, pochwy, jam surowiczych, ropni, owrzodzeń, przetok i innych miejsc w zależności od wskazań lekarza. Testy wykonuje się w sytuacjach wskazujących na infekcję bakteryjną.

W pierwszym etapie badania bakteriologicznego niezbędne jest pobranie materiału biologicznego w odpowiedni sposób. Niekiedy próbkę można pozyskać i zabezpieczyć samodzielnie w domu np. pobranie próbki moczu lub kału. W innych przypadkach pobranie materiału musi zostać przeprowadzone przez pielęgniarkę lub lekarza. Po pobraniu próbki dalsze badanie bakteriologiczne odbywa się w laboratorium i składa się z kilku etapów, które obejmują posiew pobranego materiału na specjalne podłoże, identyfikację bakterii oraz badanie jej wrażliwości na antybiotyki, tzw. antybiogram.


Po uzyskaniu wyniku należy skonsultować się z lekarzem zlecającym badanie, który omówi dalsze postępowanie i w razie wskazań do antybiotykoterapii dobierze odpowiedni antybiotyk. Badanie bakteriologiczne umożliwia nie tylko identyfikację bakterii, która powoduje objawy u pacjenta, ale pozwala także na celowane leczenie przeciwbakteryjne, w sytuacjach, gdy dobór takiego leczenia jest konieczny dla zapewnienia pacjentowi szybkiego powrotu do zdrowia.

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Podobne usługi:

Zarezerwuj wizytę

Artykuły i poradniki na temat badań diagnostycznych i profilaktycznych

Jak interpretować wyniki mammografii? Co oznacza zagęszczenie piersi?
Diagnostyka

Jak interpretować wyniki mammografii? Co oznacza zagęszczenie piersi?

Mammografia jest uznawana za jedną z najskuteczniejszych metod wczesnego wykrywania raka piersi. Jednak interpretacja wyników tego badania nie zawsze jest prosta, szczególnie dla pacjentów. Jednym z pojęć, które często pojawiają się w opisach mammograficznych, jest „zagęszczenie” piersi. Co dokładnie oznacza to określenie i jak wpływa ono na proces diagnostyczny? Sprawdź, czym jest zagęszczenie w mammografii, jak się ono prezentuje oraz jakie ma znaczenie kliniczne.

Tomosynteza, czyli mammografia wielowarstwowa – co to za badanie?
Diagnostyka

Tomosynteza, czyli mammografia wielowarstwowa – co to za badanie?

Diagnostyka obrazowa piersi odgrywa ważną rolę w wykrywaniu i leczeniu schorzeń tego gruczołu, w tym nowotworów. Wśród różnorodnych metod obrazowania mammografia pozostaje podstawowym badaniem przesiewowym i diagnostycznym. Jednak wraz z rozwojem technologii, pojawiły się również nowoczesne techniki, takie jak tomosynteza, które znacznie usprawniają i ulepszają diagnostykę chorób piersi. Dowiedz się więcej na temat tomosyntezy, poznaj jej kluczowe cechy, zalety oraz wskazania do wykonania tego badania.

Statystyki raka piersi – kto jest na niego najbardziej narażony?
Diagnostyka

Statystyki raka piersi – kto jest na niego najbardziej narażony?

Rak piersi stanowi poważny problem zdrowotny na całym świecie, szczególnie wśród kobiet. W krajach rozwiniętych ten nowotwór złośliwy jest najczęstszym typem raka u płci żeńskiej. W krajach rozwijających się odnotowuje się jego rosnącą tendencję. Sprawdź, kogo najczęściej dotyka rak piersi