Samobadanie piersi – w jaki sposób i jak często je przeprowadzać?

04.05.2022

Samobadanie piersi to element profilaktyki raka piersi, stanowiącego najczęstszy nowotwór złośliwy u kobiet w Polsce. Zaleca się wykonywanie samobadania raz w miesiącu, od 20. roku życia. Stanowi ono wyłącznie uzupełnienie specjalistycznych badań obrazowych, które są nieporównywalnie czulsze.

Samobadanie piersi – w jaki sposób i jak często je przeprowadzać?

Spis treści

Samobadanie piersi jako element profilaktyki nowotworowej
Kiedy wykonywać samobadanie piersi?
Jak samodzielnie badać piersi?
Samobadanie piersi – co powinno zaniepokoić?

Samobadanie piersi jest darmową, prostą metodą edukacji prozdrowotnej i budowania świadomości zagrożenia, akceptowaną zarówno przez pacjentki, jak i lekarzy. Dowiedz się, kiedy najlepiej przeprowadzać samokontrolę piersi, jakie elementy ona obejmuje i jakie objawy powinno się uznać za niepokojące.

Samobadanie piersi jako element profilaktyki nowotworowej

Na profilaktykę nowotworu piersi składa się kilka kluczowych elementów:

  • samobadanie piersi – zalecane u kobiet w każdym wieku, powinno się zacząć je wykonywać po ukończeniu 20 lat. Regularna samokontrola piersi to istotny czynnik zwiększający świadomość prozdrowotną, ponieważ kobieta poznaje dokładnie budowę piersi i dzięki temu jest w stanie ocenić, jakie zmiany zaszły od ostatniego badania;
  • badanie piersi na wizycie u ginekologa – lekarz ogląda piersi i szuka nieprawidłowości, ocenia kształt, symetrię, przeprowadza badanie palpacyjne piersi i okolicy pod pachą. W przypadku kobiet w wieku 20–39 lat zaleca się wykonywanie takiego badania co 36 miesięcy, po 40 roku życia badanie palpacyjne powinno się wykonywać co 12 miesięcy;
  • przesiewowe badania mammograficzne – jedyna skuteczna metoda wczesnego wykrywania raka piersi. Mammografia piersi (MMG, mammography) może zostać wykonana u kobiet w wieku od 35 lat z wysokim ryzykiem choroby nowotworowej, w innych sytuacjach badanie pierwszy raz wskazane jest po 40. roku życia. Grupą objętą programem profilaktyki raka piersi polegającym na bezpłatnym badaniu mammograficznym raz na 2 lata są kobiety w wieku 45 - 74 lat.

Kiedy wykonywać samobadanie piersi?

Samobadanie piersi powinno być wykonywane regularnie co miesiąc, najlepiej w tym samym dniu. W przypadku kobiet miesiączkujących samobadanie zaleca się wykonywać w 8–10 dniu cyklu miesiączkowego (najlepiej 3-5 dni po skończeniu miesiączki), gdy piersi nie są obrzmiałe lub obolałe. Kobiety, u których miesiączka nie występuje, powinny wybrać sobie konkretny dzień (np. pierwszy dzień miesiąca), w którym będą wykonywać samobadanie piersi.

Jak samodzielnie badać piersi?

Aby samokontrola piersi przyniosła efekt, musi być wykonywana w odpowiedni sposób. W badaniu wykorzystuje się metodę kwadratów lub tarczy zegara. Polegają one na wzrokowym podziale piersi na cztery części. Pierwszym etapem samobadania jest oglądanie. Przeprowadza się go w pozycji stojącej, przed lustrem – najpierw z rękoma uniesionymi do góry, następnie opuszczonymi luźno wzdłuż ciała, a później trzymanymi na biodrach analizuje się kształt piersi i stan skóry. Oglądając piersi, zwraca się uwagę na: symetrię gruczołów piersiowych, wielkość i kształt samych piersi, napięcie, obecność zmian skórnych lub wydzieliny wypływającej z brodawek sutkowych.

Następnie lewą rękę kładzie się za głową, a prawą bada lewą pierś. Samobadanie przeprowadza się całymi opuszkami płasko złączonych trzech środkowych palców. Miejsca badane uciska się na głębokość ok. 20–30 mm. Pierś bada się, wykonując koliste ruchy i stopniując nacisk od słabego do mocnego w każdym badanym punkcie. W ten sposób możliwe staje się przeanalizowanie wszystkich struktur piersi, zarówno tych powierzchniowych, jak i zlokalizowanych głębiej. Badając, zatacza się wzdłuż piersi koła zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Sprawdza się punkt po punkcie, zaczynając od brodawki, a po zakreśleniu największego koła powraca się do środka. Podczas badania trzeba też ścisnąć brodawkę sutkową między dwoma palcami, aby sprawdzić, czy nie wydobywa się z niej krew lub inna wydzielina. Czynności te powtarza się na drugiej piersi.

Następnie przeprowadza się samobadanie w pozycji leżącej na wznak. Po włożeniu poduszki pod prawy bark i położeniu prawej ręki pod głową rozpoczyna się badanie piersi. Tak jak wcześniej, trzema palcami na płasko, lekko naciskając, zatacza się koła na piersi w jednym kierunku. Następnie w taki sam sposób bada się lewą pierś, wkładając poduszkę pod lewy bark, a lewą rękę pod głowę.

Na koniec sprawdza się pachowe węzły chłonne. Badanie pachy wykonuje się w pozycji leżącej na wznak. W tym celu kładzie się prawą rękę wzdłuż tułowia i bada prawą pachę opuszkami trzech środkowych palców. Następnie analogicznie przeprowadza się badanie lewego dołu pachowego.

Samobadanie piersi – co powinno zaniepokoić?

Podczas samokontroli piersi uwagę powinny zwrócić takie objawy jak:

  • uwidocznione naczynia żylne na skórze piersi;
  • zaciągnięcia, dołki, owrzodzenia na skórze piersi;
  • skóra piersi przypominająca wyglądem skórkę pomarańczy;
  • zmiany w kolorze, strukturze, wielkości, kształcie gruczołu piersiowego;
  • strupki, łuszczenie, zaczerwienienia, owrzodzenie brodawki sutkowej;
  • obecność guzka, zgrubienia w piersi;
  • krwawienie, wyciek innej wydzieliny z sutka;
  • powiększenie węzłów chłonnych (gdy ich średnica przekracza 1 cm) w dole pachowym;
  • obrzęk ramienia.

W przypadku wyczucia jakichś zmian lub nieprawidłowego wyglądu piersi należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

Konsultacja ginekologa

Do jakiego lekarza się zgłosić?

W przypadku wystąpienia wyżej wymienionych objawów należy się jak najszybciej zgłosić do ginekologa lub lekarza pierwszego kontaktu – internisty lub lekarza rodzinnego. W zależności od wskazań skieruje on pacjentkę na dodatkowe badania obrazowe – USG piersi lub mammografię.

Podobne usługi:

Źródła
  1. E. Garwacka-Czachor, A. Maciejczyk, M. Bębenek, Samobadanie piersi w grupie kobiet biorących udział w przesiewowych badaniach mammograficznych, „Biuletyn Polskiego Towarzystwa Onkologicznego Nowotwory” 2016, t. 1, nr 3, s. 228–232.
  2. E. Smoleń, B. Dobrowolska, Praktyka samobadania piersi i wykonywanie mammografii w grupie pielęgniarek a zmienne socjodemograficzne, „Environmental Medicine” 2017, t. 20, nr 1, s. 56–65.
  3. Pacjent.gov.pl, Jak prawidłowo wykonać samobadanie piersi?”, online: https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/jak-prawidlowo-wykonac-samobadanie-piersi [dostęp: 23.04.2022].

Zobacz także

Co oznaczają przebarwienia na paznokciach?
Zdrowie na co dzieńDermatologia

Co oznaczają przebarwienia na paznokciach?

Zadbane paznokcie to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim cenna informacja o stanie zdrowia. Jednak wraz z wiekiem – a także pod wpływem różnorodnych czynników – ich wygląd może ulec niekorzystnym zmianom. Jednym z najczęstszych problemów są przebarwienia płytki paznokciowej. Sprawdź, o czym może świadczyć ten objaw i kiedy należy udać się do specjalisty.

Leukocyty w moczu.jpeg
Zdrowie na co dzieńUrologia

Leukocyty w moczu – co oznaczają? Jak leczyć tę przypadłość?

Zdrowie układu moczowego to niezbędny element dobrego samopoczucia. Obecność w moczu leukocytów, czyli białych krwinek, może wskazywać na problemy w tej sferze. Sprawdź, co może być przyczyną tego stanu, jakie ma on znaczenie dla organizmu i jak wygląda leczenie!

Zapalenie krtani – przyczyny, objawy, leczenie
Zdrowie na co dzieńLaryngologia

Zapalenie krtani – przyczyny, objawy, leczenie

Krtań – istotna część układu oddechowego człowieka – odgrywa ważną rolę w procesie mowy i ochrony dolnych dróg oddechowych. Niestety, ten delikatny narząd może zostać dotknięty stanem zapalnym, określanym jako zapalenie krtani. Ta dolegliwość – choć często postrzegana jako niegroźna – może prowadzić do poważnych komplikacji, zwłaszcza u dzieci, jeśli nie zostanie właściwie zdiagnozowana i skutecznie leczona. Sprawdź, jakie są przyczyny, najważniejsze objawy i jak wygląda leczenie tej dolegliwości.