W placówce
null

Lekarz lub Położna pobiera komórki nabłonka z dwóch lokalizacji: z tarczy macicy oraz z szyjki macicy. Regularne przeprowadzanie badania pozwala na wykrycie nowotworu we wczesnym stadium rozwoju, co znacząco zwiększa szanse na wyleczenie. Zaproszenia na badanie przekazujemy telefonicznie lub SMS-owo.

Do udziału w Programie zapraszamy kobiety w wieku 25–59 lat, które:

  • nie miały wykonanej cytologii w ciągu ostatnich 3 lat,
  • są obciążone czynnikami ryzyka (przyjmują leki immunosupresyjne, są zakażone wirusem HIV lub HPV – typem wysokiego ryzyka) i nie miały wykonanej mammografii w ciągu ostatnich 12 miesięcy.


Cytologię najlepiej jest wykonać między 10. a 20. dniem cyklu. Badanie można zrealizować najwcześniej 2 dni po zakończeniu ostatniej miesiączki i najpóźniej 4 dni przed spodziewanym terminem rozpoczęcia kolejne. Jeśli występuje stan zapalny pochwy, konieczne jest wyleczenie go przed badaniem.


Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Placówki

Najnowsze artykuły i poradniki

Jak interpretować wyniki mammografii? Co oznacza zagęszczenie piersi?
Diagnostyka

Jak interpretować wyniki mammografii? Co oznacza zagęszczenie piersi?

Mammografia jest uznawana za jedną z najskuteczniejszych metod wczesnego wykrywania raka piersi. Jednak interpretacja wyników tego badania nie zawsze jest prosta, szczególnie dla pacjentów. Jednym z pojęć, które często pojawiają się w opisach mammograficznych, jest „zagęszczenie” piersi. Co dokładnie oznacza to określenie i jak wpływa ono na proces diagnostyczny? Sprawdź, czym jest zagęszczenie w mammografii, jak się ono prezentuje oraz jakie ma znaczenie kliniczne.

Tomosynteza, czyli mammografia wielowarstwowa – co to za badanie?
Diagnostyka

Tomosynteza, czyli mammografia wielowarstwowa – co to za badanie?

Diagnostyka obrazowa piersi odgrywa ważną rolę w wykrywaniu i leczeniu schorzeń tego gruczołu, w tym nowotworów. Wśród różnorodnych metod obrazowania mammografia pozostaje podstawowym badaniem przesiewowym i diagnostycznym. Jednak wraz z rozwojem technologii, pojawiły się również nowoczesne techniki, takie jak tomosynteza, które znacznie usprawniają i ulepszają diagnostykę chorób piersi. Dowiedz się więcej na temat tomosyntezy, poznaj jej kluczowe cechy, zalety oraz wskazania do wykonania tego badania.

Statystyki raka piersi – kto jest na niego najbardziej narażony?
Diagnostyka

Statystyki raka piersi – kto jest na niego najbardziej narażony?

Rak piersi stanowi poważny problem zdrowotny na całym świecie, szczególnie wśród kobiet. W krajach rozwiniętych ten nowotwór złośliwy jest najczęstszym typem raka u płci żeńskiej. W krajach rozwijających się odnotowuje się jego rosnącą tendencję. Sprawdź, kogo najczęściej dotyka rak piersi