Czym jest brzuch hormonalny? Jak można sobie pomóc?
Endokrynologia

Czym jest brzuch hormonalny? Jak można sobie pomóc?

Choć powszechnie uważa się, że nadwaga jest wynikiem złych nawyków żywieniowych i braku aktywności fizycznej, jej przyczyna może mieć też głębsze podłoże. Jeśli nie tracisz na wadze mimo diety i ćwiczeń, za twój problem mogą odpowiadać zaburzenia hormonalne. Jednym z charakterystycznych objawów tego typu problemów jest tak zwany brzuch hormonalny, określany także jako brzuch tarczycowy. Czym on właściwie jest i jak można sobie z nim poradzić?

Gruczolak przysadki.jpeg
EndokrynologiaOnkologiaNeurologia

Jakie są zaburzenia psychiczne i fizyczne w przypadku gruczolaka przysadki mózgowej? Diagnostyka i leczenie

Przysadka mózgowa to niewielki gruczoł położony u podstawy czaszki, który odgrywa kluczową rolę w regulacji wielu ważnych funkcji organizmu. W miejscu tym dochodzi czasem do rozwoju guzów – gruczolaków przysadki mózgowej. Choć są one zazwyczaj łagodne, mogą powodować rozmaite zaburzenia  fizyczne i psychiczne, a w niektórych przypadkach stanowić realne zagrożenie dla zdrowia osoby chorej. Sprawdź, jakie objawy fizyczne i psychiczne wskazują na gruczolaka oraz na czym polega diagnostyka i leczenie tej przypadłości.

Czym jest zespół policystycznych jajników? Objawy, leczenie
GinekologiaEndokrynologia

Czym jest zespół policystycznych jajników? Objawy, leczenie

Zespół policystycznych jajników (PCOS) to zaburzenie endokrynologiczne, które dotyka kobiet w wieku rozrodczym. Chociaż nazwa sugeruje problem z jajnikami, PCOS jest złożonym problemem, który może mieć poważne konsekwencje dla funkcjonowania  całego organizmu. Sprawdź, jakie są przyczyny i objawy tego schorzenia i w jaki sposób należy je leczyć.

Rak tarczycy – objawy, przebieg, rokowania
OnkologiaEndokrynologia

Rak tarczycy – objawy, przebieg, rokowania

Rak tarczycy jest złośliwym nowotworem wywodzącym się z komórek gruczołu tarczowego. Chociaż występuje on stosunkowo rzadko, stanowi najczęstszy nowotwór złośliwy gruczołów wydzielania wewnętrznego. Charakteryzuje się różnorodnością podtypów, a niektóre z nich mogą być dziedziczne. Wczesne wykrycie i odpowiednie leczenie są kluczowe, ponieważ rak tarczycy we wczesnym stadium rozwoju często nie daje żadnych dolegliwości. Sprawdź, jakie są objawy, metody diagnostyczne oraz leczenie tej choroby

Dysplazja włóknista kości – przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie
DiagnostykaEndokrynologiaPierwsze objawy

Dysplazja włóknista kości – przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie

Dysplazja włóknista jest rzadkim schorzeniem, które wpływa na rozwój kości. Charakteryzuje się zamianą zdrowej tkanki kostnej na tkankę włóknistą. Dowiedz się, jakie są objawy, diagnostyka i leczenie dysplazji włóknistej.

0315-guz-nadnerczy.jpeg
DiagnostykaHepatologiaOnkologiaEndokrynologia

Jak wykryć guz nadnerczy? Objawy i leczenie

Guz nadnerczy jest zwykle wykrywany przypadkowo podczas badań obrazowych, takich jak ultrasonografia, tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny. Zazwyczaj guzy nadnerczy są wykrywane u osób powyżej 60. roku życia, częściej u kobiet. Dowiedz się więcej o tym schorzeniu.

1008-guzki-na-tarczycy.jpeg
DiagnostykaOnkologiaEndokrynologia

Guzki tarczycy – co je powoduje? Na czym polega ich rozpoznanie i jak są leczone?

Guzki tarczycy występują dość często, a większość z nich ma charakter łagodny. Wyczuwalne są w badaniu palpacyjnym. Jednak do ich dokładnego zdiagnozowania konieczne są badania obrazowe. Częściej stwierdza się je wśród kobiet niż mężczyzn. Poza tym częstość ich występowania zwiększa się wraz z wiekiem.

0828-bol-klatka-piersiowa.jpg
DiagnostykaEndokrynologia

Czy ból w klatce piersiowej jest groźny? Rozpoznawanie i leczenie dolegliwości

Ból w klatce piersiowej zwykle niepokoi, ponieważ kojarzy się z zawałem serca. Warto mieć jednak świadomość, że nie zawsze świadczy o bezpośrednim zagrożeniu życia. Może być skutkiem zupełnie innej choroby. Bólem lub uciskiem w klatce piersiowej manifestują się także schorzenia układu pokarmowego. Podpowiadamy, kiedy dolegliwość wymaga natychmiastowej pomocy medycznej oraz kiedy niezbędna jest wizyta u specjalisty.

Guz chromochłonny – objawy, przyczyny i ryzyko
OnkologiaEndokrynologiaDiagnostykaCiąża

Guz chromochłonny – objawy, przyczyny i ryzyko

Guz chromochłonny to rzadko występujący nowotwór. Zazwyczaj umiejscawia się w nadnerczach. Sprawdź, jakie zmiany w funkcjonowaniu organizmu wywołuje guz chromochłonny oraz jakie objawy mu towarzyszą.

Akromegalia.jpeg
Endokrynologia

Akromegalia – kiedy wzrost staje się problemem?

Akromegalia jest rzadką chorobą endokrynologiczną, spowodowaną nadmiernym wydzielaniem hormonu wzrostu. Charakteryzuje się stopniowo postępującymi zmianami wyglądu zewnętrznego oraz powikłaniami narządowymi. W tym artykule dowiesz się więcej o przyczynach, objawach, diagnozie i leczeniu akromegalii.

Choroba Cushinga.jpeg
Endokrynologia

Jakie są objawy choroby Cushinga? Kiedy występuje ta choroba?

Najczęstszą przyczyną choroby Cushinga jest gruczolak przysadki, który wydziela nadmierną ilość ACTH, czyli hormonu adrenokortykotropowego. Diagnoza choroby Cushinga bywa trudna, ale odpowiednie badania laboratoryjne i obrazowe mogą pomóc w jej potwierdzeniu. Leczenie choroby Cushinga zależy od przyczyny nadmiaru kortyzolu i może obejmować usunięcie guza przysadki, terapię promieniowaniem lub leczenie farmakologiczne.

Andropauza.jpg
Zdrowie na co dzieńEndokrynologia

Andropauza – objawy męskiego przekwitania

Mężczyźni, podobnie jak kobiety, podlegają różnym zmianom hormonalnym. Z wiekiem dochodzi u nich do obniżenia poziomu głównego hormonu płciowego – testosteronu. Specjaliści nazywają to andropauzą, czyli męskim przekwitaniem. Dowiedz się więcej na ten temat!