Samoopieka
Konsultacje specjalistyczne
Bóle brzucha
kobieta przed lustrem obawiająca się otyłości brzusznej
Zdrowie na co dzieńDietetykaOtyłość

Otyłość brzuszna (trzewna) – jak z nią walczyć?

Od 1990 roku odnotowano ponad dwukrotny wzrost występowania otyłości u dorosłych, a w 2022 roku 890 mln ludzi na całym świecie chorowało na otyłość. Te liczby przerażają? Nic dziwnego. Otyłość to nie tylko kwestia wyglądu, który rzecz jasna jest kwestią względną – to przede wszystkim choroba, która niesie za sobą mnóstwo zagrożeń zdrowotnych.

Szczególnie niebezpieczna jest otyłość brzuszna. Dlaczego i jak z nią walczyć? Wyjaśniamy.

dietetyk sprawdzający stosunek obwodu talii do obwodu bioder
Zdrowie na co dzieńDietetykaOtyłość

Wskaźnik WHR i WHtR – co to jest, jak się mierzy, interpretacja wyników

Otyłość niesie za sobą wiele powikłań i obecnie jest uważana za chorobę cywilizacyjną stanowiącą globalny problem zdrowotny. Mówimy o niej, gdy BMI przekracza 30 kg/mkw, ale to nie jedyny wskaźnik zdrowia związany z masą ciała. Używa się jeszcze wskaźnika WHR, który przez wielu uznawany jest za cenniejszy, ponieważ dostarcza informacji o rozmieszczeniu tkanki tłuszczowej, co ma związek ryzykiem wystąpienia różnego rodzaju chorób. Czym właściwie jest WHR i WHtR? Jak je obliczyć? I wreszcie: czy naprawdę są lepsze niż BMI?

BMI.jpg
DietetykaUroda i sportZdrowie na co dzieńOtyłość

Czym jest wskaźnik BMI? Jak interpretować wyniki?

W ciągu ostatnich lat w polskim społeczeństwie – i nie tylko – wzrósł problem nadwagi i otyłości. Szacuje się, że w naszym kraju na otyłość cierpi ok. 9 mln osób. Statystyki na ten temat bazują na międzynarodowej skali BMI (ang. Body Mass Index), która pozwala oszacować, czy aktualna waga jest prawidłowa, zbyt wysoka lub za niska. Sprawdź, czym jest ten wskaźnik, jak dokonywać obliczeń i interpretować wyniki.

otylosc.jpg
DietetykaZdrowie na co dzieńChirurgiaOtyłość

Jakie są przyczyny otyłości? Poznaj jej powikłania i możliwości leczenia

Otyłość nazywana jest epidemią XXI wieku. Nic w tym dziwnego – według danych Światowej Organizacji Zdrowia w 2015 roku w Europie chorowało na nią 21,5% mężczyzn i 24,5% kobiet. Przeczytaj poniższy artykuł, aby dowiedzieć się więcej o przyczynach otyłości, a także jakie są jej powikłania i możliwości leczenia.

 Czym jest brzuch hormonalny? Jak można sobie pomóc?
EndokrynologiaOtyłość

Czym jest brzuch hormonalny? Jak można sobie pomóc?

Choć powszechnie uważa się, że nadwaga jest wynikiem złych nawyków żywieniowych i braku aktywności fizycznej, jej przyczyna może mieć też głębsze podłoże. Jeśli nie tracisz na wadze mimo diety i ćwiczeń, za twój problem mogą odpowiadać zaburzenia hormonalne. Jednym z charakterystycznych objawów tego typu problemów jest tak zwany brzuch hormonalny, określany także jako brzuch tarczycowy. Czym on właściwie jest i jak można sobie z nim poradzić?

Zasmucona otyła kobieta siedzi na podłodze obok sprzętu sportowego
PsychologiaOtyłość

Rola psychoterapii w leczeniu otyłości

Otyłość to choroba przewlekła, a skala rozwoju tej choroby na świecie upoważnia do uznania jej za globalną epidemię. Na podstawie raportu Światowej Organizacji Zdrowia (World Health Organization, WHO) ponad 1,9 mld ludzi ma nadmierną masę ciała, a na otyłość choruje około 650 mln osób. Jednocześnie Światowa Federacja Otyłości (World Obesity Federation) alarmuje, że jeśli nie zostaną wdrożone działania profilaktyczne i skuteczne leczenie, to liczba chorych na otyłość w 2030 roku przekroczy jeden miliard. Dowiedz się, jak psychoterapia może pomóc w leczeniu tego schorzenia.

swiatowy-dzien-otylosci.jpg
PsychologiaOtyłość

Światowy Dzień Otyłości

Według NFZ w 2019 r. nadwagę miało już trzech na pięciu dorosłych Polaków, a co czwarty jest otyły. W Światowy Dzień Otyłości – 4 marca – przypominamy o poważnych konsekwencjach tej choroby i jak można ją leczyć.

Nadwagę i otyłość definiuje się jako nieprawidłowe lub nadmierne gromadzenie się tłuszczu, które może niekorzystnie wpływać na zdrowie. Body Mass Index czyli BMI to prosty i popularny wskaźnik relacji masy ciała do wzrostu. Jest powszechnie stosowany do klasyfikowania stopnia zaawansowania choroby u dorosłych.

chirurgiczne-leczenie-otylosci-jakie-sa-wskazania-aby-zakwalifikowac-sie-do-zabiegu.jpg
PsychologiaOtyłość

Chirurgiczne leczenie otyłości – jakie są wskazania, aby zakwalifikować się do zabiegu?

W roku 1997 Światowa Organizacja Zdrowia uznała otyłość za najpoważniejszy przewlekły problem zdrowotny współczesnego świata o charakterze globalnej epidemii.

Od 1975 r. występowanie otyłości wzrosło na świecie 3-krotnie. W 2016 r. ponad 1,9 miliarda (39%) dorosłych miało nadwagę, a spośród nich ponad 650 milionów (13%) było otyłych. W Polsce w latach 2013-2014 częstotliwość występowania otyłości wynosiła 24,4% w przypadku mężczyzn i 25,0% u kobiet, a nadwagi odpowiednio 43,2% i 30,5%, co oznacza, że nadmierną masę ciała miało  > 60% dorosłych.

Miażdżyca.jpg
Zdrowie na co dzieńKardiologiaOtyłość

Co to jest miażdżyca i jak ją leczyć?

Miażdżyca jest jedną z najczęściej występujących chorób układu krążenia. Pojawia się głównie u mieszkańców krajów wysokorozwiniętych. Do jej powstania predysponuje wiele czynników, takich jak m.in. otyłość, palenie tytoniu i dieta bogata w tłuszcze.

Chirurgiczne leczenie otyłości - na czym polega?
Zdrowie na co dzieńChirurgiaOtyłość

Chirurgiczne leczenie otyłości – jakie są metody operacji?

Chirurgiczne leczenie otyłości to rozwiązanie skierowane do osób, którym dieta, aktywność fizyczna i farmakoterapia nie zapewniają należytej utraty masy ciała. Dowiedz się, jakie są metody operacyjnej walki z otyłością i kto może skorzystać z takich zabiegów.

Otyłość u dzieci i młodzieży - czym grozi i jak leczyć?
Opieka nad dzieckiemOtyłość

Nadwaga i otyłość u dzieci

Problem nadwagi i otyłości może dotykać obecnie nawet 10% dzieci i młodzieży na świecie. Nadmierna masa ciała to nie tylko kwestia wyglądu i samopoczucia dziecka wśród rówieśników, to również ryzyko poważnych powikłań zdrowotnych, takich jak zaburzenia dojrzewania i wzrastania, cukrzyca, nadciśnienie, zaburzenia oddychania, a nawet wzrost ryzyka nowotworów w dorosłym życiu. Dlatego tak ważne jest, aby obserwować swoje pociechy, a w razie wątpliwości zgłosić się do specjalisty.