Czy ból w klatce piersiowej jest groźny? Rozpoznawanie i leczenie dolegliwości

11.06.2024

Ból w klatce piersiowej zwykle niepokoi, ponieważ kojarzy się z zawałem serca. Warto mieć jednak świadomość, że nie zawsze świadczy o bezpośrednim zagrożeniu życia. Może być skutkiem zupełnie innej choroby. Bólem lub uciskiem w klatce piersiowej manifestują się także schorzenia układu pokarmowego. Podpowiadamy, kiedy dolegliwość wymaga natychmiastowej pomocy medycznej oraz kiedy niezbędna jest wizyta u specjalisty.

0828-bol-klatka-piersiowa.jpg

Spis treści

Czy ból w klatce piersiowej jest związany wyłącznie z układem sercowo-naczyniowym?
Choroby wywołujące bóle klatki piersiowej
Jak umówić wizytę
Diagnostyka i leczenie bólu w klatce piersiowej
Czy ból klatki piersiowej może być powodem do niepokoju?

Ból klatki piersiowej może być groźny, jednak nie zawsze wymaga natychmiastowej interwencji medycznej. Jeśli jego przyczyny są łagodne dla zdrowia, chory wraca do zdrowia zwykle po leczeniu farmakologicznym. Nie zmienia to faktu, iż bólu nie należy bagatelizować i powinno się znaleźć jego przyczynę.

Czy ból w klatce piersiowej jest związany wyłącznie z układem sercowo-naczyniowym?


Ból w klatce piersiowej jest zjawiskiem powszechnym, jednak żadnej przypadłości w tym obszarze nie należy ignorować. Objawy tego typu kojarzą się z zawałem serca, lecz niekoniecznie muszą być zagrożeniem dla zdrowia i życia. Wiele dolegliwości bólowych w obrębie klatki piersiowej ma niegroźną przyczynę, ale często wymaga diagnostyki i leczenia farmakologicznego.

Należy pamiętać, że ból lub ucisk w klatce piersiowej może powodować wiele czynników – nie zawsze pochodzi on z układu sercowo-naczyniowego. Jego przyczyną bywają choroby układu trawiennego i oddechowego lub uraz w obrębie układu mięśniowo-szkieletowego.

 

Choroby wywołujące bóle klatki piersiowej


Ból klatki piersiowej wywołuje wiele chorób. Do tych najpopularniejszych zalicza się np. dławicę piersiową, która spowodowana jest niedokrwieniem serca, najczęściej na podłożu zmian miażdżycowych w naczyniach wieńcowych.  Ból zazwyczaj zlokalizowany jest zamostkowo i promieniuje na całą klatkę piersiową, często również do szyi i kończyn górnych (zwłaszcza lewej). Może mieć charakter piekący, uciskający, gniotący lub zaciskający. Zazwyczaj nasila się podczas wysiłku i ustępuje po jego zakończeniu.

W przypadku zawału serca ból w klatce piersiowej jest bardzo podobny do bólu dławicowego. Może pojawić się w czasie wysiłku lub nagle, w stanie spoczynku. W niektórych przypadkach do zawału serca dochodzi w godzinach porannych, a ból wybudza pacjenta ze snu. Mogą mu towarzyszyć inne objawy, takie jak zlewne poty, dławienie w gardle, duszność, omdlenie. Zazwyczaj ma on duże nasilenie.

Kłucie w klatce piersiowej jest dolegliwością najmniej charakterystyczną dla chorób w obrębie klatki piersiowej. Najczęściej spowodowane jest nadmiernym napięciem mięśni klatki piersiowej i nieprawidłową postawą. Zdarza się, że kłujący ból w klatce piersiowej sygnalizuje zmiany w opłucnej. Nasila się on w chwili wzięcia oddechu i jest bardzo uporczywy – dokucza nawet w pozycji leżącej. Przyczyną bólu opłucnowego jest zwykle zapalenie płuc.

Pieczenie w klatce piersiowej najczęściej pojawia się w przypadku refluksu żołądkowo-przełykowego. Powodem dolegliwości jest cofająca się treść żołądkowa. Choroba ta wymaga leczenia farmakologicznego oraz zmiany sposobu odżywiania.

Zobacz także: Gruźlica płuc – przyczyny, objawy, diagnostyka

 

Jak umówić wizytę

Zapytaj Lekarza.svg

Umów badanie w ramach abonamentu

wozek-zakupy-sklep.svg

Umów wizytę płatną

22 275 96 28

Diagnostyka i leczenie bólu w klatce piersiowej


Ból klatki piersiowej jest objawem wielu chorób, dlatego bez dokładnej diagnostyki trudno ustalić jego przyczynę. Podstawą rozpoznania jest dokładny wywiad medyczny z pacjentem oraz dodatkowe badania. Aby stwierdzić, jaki jest powód bólu tej okolicy, należy określić częstotliwość jego występowania, czas trwania, nasilenie i objawy towarzyszące oraz zapytać pacjenta o ewentualne choroby współistniejące.

W celu wykluczenia przyczyn niebezpiecznych dla zdrowia i życia chory jest kierowany na badania dodatkowe. Do najczęściej wykonywanych należy EKG (elektrokardiogram), RTG klatki piersiowej (rentgen) lub tomografia komputerowa. Ważny jest także pomiar ciśnienia. Aby wykluczyć groźne choroby w obrębie klatki piersiowej konieczne może być również wykonanie badań krwi. W przypadku, gdy lekarz uzna, że dolegliwości mogą pochodzić z układu pokarmowego, kieruje pacjenta na badania dotyczące tego obszaru. Jest to zazwyczaj gastroskopia i ultrasonografia.

Leczenie bólu w klatce piersiowej jest przyczynowe. Większość tego rodzaju dolegliwości ustępuje po odpowiednio dobranej terapii farmakologicznej, choć są takie, które wymagają natychmiastowej pomocy medycznej lub działania operacyjnego.

"Jeżeli ból w klatce piersiowej pojawi się nagle, utrudnia pacjentowi poruszanie się, a tym bardziej, jeśli towarzyszą mu inne niepokojące dolegliwości, należy pilnie wezwać pomoc medyczną. Każdy ból w klatce piersiowej o nieznanej etiologii wymaga pilnej diagnostyki, którą rozpoczyna zespół pogotowia ratunkowego.” – podkreśla Agnieszka Nowak-Musiej, Dyrektor Medyczny Diagnostyki Obrazowej Lux Med.

Zobacz także: Jakie są najczęstsze powikłania po chorobie COVID-19?

 

Czy ból klatki piersiowej może być powodem do niepokoju?


Ból w klatce piersiowej może stanowić zagrożenie życia, dlatego nie powinno się go bagatelizować. Chory musi zgłosić się do lekarza w przypadku, gdy dolegliwość nie ustępuje mimo podania leków. Jeśli ból jest silny i towarzyszą mu inne objawy, należy niezwłocznie wezwać pomoc medyczną.

Źródła

Bibliografia

A. Kaźmierczak-Dziuk, M. Grzęda, J. Kowal, Ból w klatce piersiowej – podobne objawy, a różne rozpoznania i przebieg kliniczny – opisy przypadków, „Pediatria i Medycyna Rodzinna” 2011, nr 7, t. 4, s. 401–408.

Zobacz także

Jak interpretować wyniki mammografii? Co oznacza zagęszczenie piersi?
Diagnostyka

Jak interpretować wyniki mammografii? Co oznacza zagęszczenie piersi?

Mammografia jest uznawana za jedną z najskuteczniejszych metod wczesnego wykrywania raka piersi. Jednak interpretacja wyników tego badania nie zawsze jest prosta, szczególnie dla pacjentów. Jednym z pojęć, które często pojawiają się w opisach mammograficznych, jest „zagęszczenie” piersi. Co dokładnie oznacza to określenie i jak wpływa ono na proces diagnostyczny? Sprawdź, czym jest zagęszczenie w mammografii, jak się ono prezentuje oraz jakie ma znaczenie kliniczne.

Tomosynteza, czyli mammografia wielowarstwowa – co to za badanie?
Diagnostyka

Tomosynteza, czyli mammografia wielowarstwowa – co to za badanie?

Diagnostyka obrazowa piersi odgrywa ważną rolę w wykrywaniu i leczeniu schorzeń tego gruczołu, w tym nowotworów. Wśród różnorodnych metod obrazowania mammografia pozostaje podstawowym badaniem przesiewowym i diagnostycznym. Jednak wraz z rozwojem technologii, pojawiły się również nowoczesne techniki, takie jak tomosynteza, które znacznie usprawniają i ulepszają diagnostykę chorób piersi. Dowiedz się więcej na temat tomosyntezy, poznaj jej kluczowe cechy, zalety oraz wskazania do wykonania tego badania.

Statystyki raka piersi – kto jest na niego najbardziej narażony?
Diagnostyka

Statystyki raka piersi – kto jest na niego najbardziej narażony?

Rak piersi stanowi poważny problem zdrowotny na całym świecie, szczególnie wśród kobiet. W krajach rozwiniętych ten nowotwór złośliwy jest najczęstszym typem raka u płci żeńskiej. W krajach rozwijających się odnotowuje się jego rosnącą tendencję. Sprawdź, kogo najczęściej dotyka rak piersi