0315-guz-nadnerczy.jpeg
DiagnostykaHepatologiaOnkologiaEndokrynologia

Jak wykryć guz nadnerczy? Objawy i leczenie

Guz nadnerczy jest zwykle wykrywany przypadkowo podczas badań obrazowych, takich jak ultrasonografia, tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny. Zazwyczaj guzy nadnerczy są wykrywane u osób powyżej 60. roku życia, częściej u kobiet. Dowiedz się więcej o tym schorzeniu.

Chłoniak nieziarniczy.jpeg
Onkologia

Jakie są objawy i przyczyny chłoniaka nieziarniczego? Najnowsze metody leczenia

Chłoniak nieziarniczy (ang. Non-Hodgkin's lymphoma, NHL) stanowi grupę złośliwych nowotworów układu limfatycznego. To poważne schorzenie, które może mieć różne przyczyny i objawy. Regularne badania oraz świadomość objawów mogą pomóc w szybkim wykryciu chłoniaka nieziarniczego.

BRCA 1 i BRCA 2.jpg
GinekologiaOnkologia

Czym są BRCA 1 i BRCA 2? Badanie genetyczne

Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór wśród kobiet. Eksperci wymieniają wiele czynników przyczyniających się do jego rozwoju, w tym m.in. palenie papierosów, wczesną miesiączkę czy późną menopauzę. Jednak szczególną rolę odgrywają obciążenia genetyczne – mutacje w genach BRCA1 i BRCA2.

rak-endometrum.jpg
GinekologiaOnkologia

Jakie leczenie jest zalecane w przypadku raka endometrium?

Każdego roku w Polsce ponad 6000 kobiet słyszy diagnozę raka endometrium. Zgodnie z rekomendacjami Europejskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej (ESGO) metodą z wyboru w leczeniu operacyjnym, jako jedna z technik małoinwazyjnych, jest metoda chirurgii robotycznej. Kompleksowe leczenie, uwzględniające operację robotyczną, dostępne jest w ramach NFZ w LUX MED Onkologia w Warszawie

Rak prącia.jpg
Onkologia

Rak prącia – przyczyny, objawy, leczenie

Rak prącia występuje rzadko, ale ze względu na trudności w leczeniu stanowi poważny problem zdrowotny. Etiologia nie jest do końca znana, a do najczęstszych czynników ryzyka zalicza się m.in. niską higienę osobistą. Leczenie raka prącia determinowane jest stopniem zaawansowania choroby i stanem zdrowia pacjenta.

rak jądra.jpg
Onkologia

Rak jądra – przyczyny powstawania, objawy, sposoby leczenia

Rak jądra stanowi 1,6% zachorowań na nowotwory złośliwe wśród mężczyzn. Najczęściej rozwija się u młodych dorosłych. Im wcześniej zostanie zdiagnozowany, tym lepsze jest rokowanie i mniejsze ryzyko rozwoju przerzutów. Niestety choroba ma początkowo bezobjawowy lub skąpoobjawowy charakter.

rak-prostaty.jpg
DiagnostykaZdrowie na co dzieńOnkologia

Nowoczesna diagnostyka raka prostaty - rezonans prostaty MRI, płynna biopsja, badania 4K

W Polsce co tydzień ponad 300 mężczyzn dowiaduje się, że ma raka prostaty. Najczęściej rozpoznaje się go u mężczyzn po 60. roku życia, ale wciąż diagnozuje się go za późno. Tymczasem nowoczesna diagnostyka sprawia, że raka można rozpoznać o wiele szybciej i skutecznie z nim walczyć.

Rak wątroby.jpg
HepatologiaZdrowie na co dzieńOnkologia

Rak wątroby – przyczyny powstawania, objawy, sposoby leczenia

Rak wątroby może rozwijać się z tkanek wątroby, nazywany jest wówczas nowotworem pierwotnym, lub być przerzutem nowotworów z innych narządów – tzw. nowotwór wtórny wywodzący się z np. raka żołądka, trzustki, jelita grubego, płuca czy piersi. Rak wątroby bywa zazwyczaj późno rozpoznawany z uwagi na brak charakterystycznych objawów i długi okres bezobjawowy choroby.