Czym są markery nowotworowe? Jakie są ich rodzaje?
Onkologia

Czym są markery nowotworowe? Jakie są ich rodzaje?

Choroby nowotworowe to jedna z najpoważniejszych kwestii zdrowotnych współczesnego świata. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) liczba nowych zachorowań na nowotwory wynosi ok. 30 mln rocznie. Na szczęście postęp w dziedzinie diagnostyki onkologicznej pozwala na coraz wcześniejsze wykrywanie choroby, a co za tym idzie – zwiększa szanse na skuteczne leczenie. Ważną rolę odgrywają tu markery nowotworowe, czyli substancje obecne we krwi, moczu lub tkankach, których podwyższone stężenie może wskazywać na obecność choroby. Poznaj ich rodzaje!

Różowy październik – miesiąc świadomości raka piersi.
Zdrowie na co dzieńOnkologiaDiagnostyka

Różowy październik – miesiąc świadomości raka piersi.

Październik oznacza nie tylko kalendarzową jesień, lecz także miesiąc świadomości dotyczącej raka piersi – stąd często spotykana nazwa „Różowy Październik” lub „Pink October”. To czas licznych inicjatyw mających na celu zwiększenie wiedzy na temat profilaktyki, diagnostyki oraz leczenia nowotworów piersi. Symbolem kampanii jest różowa wstążka, czyli wyraz solidarności z kobietami dotkniętymi tą chorobą. Sprawdź, jakie badania warto wykonać z tej okazji!

Gruczolak przysadki.jpeg
EndokrynologiaOnkologiaNeurologia

Jakie są zaburzenia psychiczne i fizyczne w przypadku gruczolaka przysadki mózgowej? Diagnostyka i leczenie

Przysadka mózgowa to niewielki gruczoł położony u podstawy czaszki, który odgrywa kluczową rolę w regulacji wielu ważnych funkcji organizmu. W miejscu tym dochodzi czasem do rozwoju guzów – gruczolaków przysadki mózgowej. Choć są one zazwyczaj łagodne, mogą powodować rozmaite zaburzenia  fizyczne i psychiczne, a w niektórych przypadkach stanowić realne zagrożenie dla zdrowia osoby chorej. Sprawdź, jakie objawy fizyczne i psychiczne wskazują na gruczolaka oraz na czym polega diagnostyka i leczenie tej przypadłości.

Czym jest oponiak? Jak się objawia i jak go leczyć?
OnkologiaNeurologia

Czym jest oponiak? Jak się objawia i jak go leczyć?

Oponiak to nowotwór wewnątrzczaszkowy, który stanowi niemal 38% wszystkich guzów ośrodkowego układu nerwowego u dorosłych. Jest zmianą, która często rozwija się powoli i może przez długi czas nie dawać żadnych objawów. Z czasem daje o sobie znać poprzez narastające bóle głowy, napady padaczkowe i inne niepokojące symptomy związane z układem nerwowym. Sprawdź, jak zdiagnozować tę dolegliwość i na czym polega jej leczenie.

Rak tarczycy – objawy, przebieg, rokowania
OnkologiaEndokrynologia

Rak tarczycy – objawy, przebieg, rokowania

Rak tarczycy jest złośliwym nowotworem wywodzącym się z komórek gruczołu tarczowego. Chociaż występuje on stosunkowo rzadko, stanowi najczęstszy nowotwór złośliwy gruczołów wydzielania wewnętrznego. Charakteryzuje się różnorodnością podtypów, a niektóre z nich mogą być dziedziczne. Wczesne wykrycie i odpowiednie leczenie są kluczowe, ponieważ rak tarczycy we wczesnym stadium rozwoju często nie daje żadnych dolegliwości. Sprawdź, jakie są objawy, metody diagnostyczne oraz leczenie tej choroby

0315-guz-nadnerczy.jpeg
DiagnostykaHepatologiaOnkologiaEndokrynologia

Jak wykryć guz nadnerczy? Objawy i leczenie

Guz nadnerczy jest zwykle wykrywany przypadkowo podczas badań obrazowych, takich jak ultrasonografia, tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny. Zazwyczaj guzy nadnerczy są wykrywane u osób powyżej 60. roku życia, częściej u kobiet. Dowiedz się więcej o tym schorzeniu.

0505-rak-krtani.jpg
DiagnostykaOnkologiaLaryngologiaPierwsze objawy

Rak krtani – objawy, rodzaje, rozwój choroby

Rak krtani jest jednym częstszych nowotworów złośliwych i najczęściej występującym nowotworem w obrębie głowy i szyi. Choroba zdecydowanie częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet. Za jej rozwój odpowiadać może szereg czynników, w tym zwłaszcza dym tytoniowy.

0643-guz-szyi.jpg
DiagnostykaOnkologia

Guzy szyi – czym mogą być spowodowane? Rozpoznanie i leczenie

Guz szyi jest niepokojącym objawem, który wymaga szczegółowej diagnostyki. Wśród jednych z częściej spotykanych w obrębie szyi guzów wymienia się guzy wrodzone, zapalne, nowotworowe, układu chłonnego.

0443-guz-mozgu.jpeg
DiagnostykaOnkologiaNeurologia

Guz mózgu – objawy, przyczyny powstawania i sposoby rozpoznania

Guz mózgu to nowotwór ośrodkowego układu nerwowego. Może mieć charakter pierwotny, ale bywa również efektem przerzutów z innych narządów. Przez dłuższy czas może nie dawać żadnych objawów. Dolegliwości pojawiają się zazwyczaj w wyniku ucisku na tkanki lub zajęcia ważnych struktur.

0410-guzek-w-piersi.jpeg
DiagnostykaGinekologiaOnkologia

Guzek w piersi – czy to rak? Jakie są inne możliwe przyczyny powstania guzka w piersi?

Guzki w piersi nie zawsze oznaczają nowotwór złośliwy. Niemniej jednak każda zmiana wykryta w piersi podczas samobadania powinna być skonsultowana z lekarzem. Specjalista na podstawie badań określi charakter zmiany i sposób postępowania terapeutycznego.

1008-guzki-na-tarczycy.jpeg
DiagnostykaOnkologiaEndokrynologia

Guzki tarczycy – co je powoduje? Na czym polega ich rozpoznanie i jak są leczone?

Guzki tarczycy występują dość często, a większość z nich ma charakter łagodny. Wyczuwalne są w badaniu palpacyjnym. Jednak do ich dokładnego zdiagnozowania konieczne są badania obrazowe. Częściej stwierdza się je wśród kobiet niż mężczyzn. Poza tym częstość ich występowania zwiększa się wraz z wiekiem.

1055-nowotwor-kosci.jpeg
DiagnostykaOnkologiaOrtopediaPierwsze objawy

Nowotwory kości – jakie dają objawy? Rozpoznanie i metody leczenia

Nowotwory kości, które występują najczęściej, to zmiany przerzutowe. Guzy pierwotne są rzadkością. Objawy towarzyszące nowotworowi kości mogą być mylone z reumatyzmem. Nie określono dokładnie podłoża powstania zmian pierwotnych. Badacze wskazują na szereg czynników predysponujących do ich rozwoju.