Hepatologia
Jakie są przyczyny marskości wątroby? Jak przebiegają diagnostyka i leczenie?
Marskość wątroby jest poważną chorobą, która prowadzi do trwałego uszkodzenia tego narządu. W tym artykule dowiesz się, jakie są przyczyny, objawy i metody leczenia marskości wątroby. Przeczytaj dalej, aby zdobyć kompleksową wiedzę na ten temat.
Jak wykryć guz nadnerczy? Objawy i leczenie
Guz nadnerczy jest zwykle wykrywany przypadkowo podczas badań obrazowych, takich jak ultrasonografia, tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny. Zazwyczaj guzy nadnerczy są wykrywane u osób powyżej 60. roku życia, częściej u kobiet. Dowiedz się więcej o tym schorzeniu.
Guz Klatskina – nowotwór zewnątrzwątrobowych dróg żółciowych
Guz Klatskina to nowotwór zewnątrzwątrobowych dróg żółciowych. Schorzenie to zawdzięcza swoją nazwę lekarzowi Geraldowi Klatskinowi, który dokonał jego pierwszego opisu. Guz Klatskina rozwija się najczęściej wśród osób starszych. Rozpoznawany jest z reguły w zaawansowanym stadium.
Zapalenie opon mózgowych – jakie badania należy wykonać?
Zapalenie opon mózgowych jest ostrą chorobą wywołaną najczęściej przez bakterie lub wirusy. Może mieć również podłoże nieinfekcyjne (np. być spowodowane przez nowotwory, zatrucie ołowiem). Sprawdź, jak rozpoznawane jest zapalenie opon mózgowych.
Choroba Wilsona – przyczyny, objawy, rozpoznanie
Choroba Wilsona, zwana również zwyrodnieniem soczewkowo-wątrobowym, to uwarunkowane genetycznie zaburzenie metabolizmu miedzi. Nadmiar tego pierwiastka gromadzi się początkowo w wątrobie, a z czasem w innych tkankach. Stąd wynika złożony obraz kliniczny choroby Wilsona.
WZW typu C – co to za choroba? Objawy i metody leczenia
Pod skrótem WZW C kryje się wirusowe zapalenie wątroby typu C. To obok WZW B jedna z częstszych postaci wirusowych chorób wątroby. Infekcja ta może mieć różny przebieg, a niekiedy nawet nie dawać objawów. W niektórych przypadkach zakażenie ustępuje samoistnie, jednakże w zdecydowanej większości przechodzi w fazę przewlekłą.
Rak wątroby – przyczyny powstawania, objawy, sposoby leczenia
Rak wątroby może rozwijać się z tkanek wątroby, nazywany jest wówczas nowotworem pierwotnym, lub być przerzutem nowotworów z innych narządów – tzw. nowotwór wtórny wywodzący się z np. raka żołądka, trzustki, jelita grubego, płuca czy piersi. Rak wątroby bywa zazwyczaj późno rozpoznawany z uwagi na brak charakterystycznych objawów i długi okres bezobjawowy choroby.