Żółte upławy z pochwy – możliwe przyczyny i leczenie
Ginekologia

Żółte upławy z pochwy – możliwe przyczyny i leczenie

Wydzielina z pochwy odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia narządów intymnych. Jej prawidłowy wygląd, konsystencja i zapach są oznaką zdrowia i prawidłowego funkcjonowania układu rozrodczego. Niestety, w przebiegu różnych schorzeń śluz z pochwy może ulegać niepożądanym zmianom, nabierając nieprawidłowej barwy, zapachu czy konsystencji. Jednym z niepokojących objawów są żółte upławy z pochwy. Sprawdź, jakie mogą być ich przyczyny i jak poradzić sobie z tym problemem.

Czym jest zespół policystycznych jajników? Objawy, leczenie
GinekologiaEndokrynologia

Czym jest zespół policystycznych jajników? Objawy, leczenie

Zespół policystycznych jajników (PCOS) to zaburzenie endokrynologiczne, które dotyka kobiet w wieku rozrodczym. Chociaż nazwa sugeruje problem z jajnikami, PCOS jest złożonym problemem, który może mieć poważne konsekwencje dla funkcjonowania  całego organizmu. Sprawdź, jakie są przyczyny i objawy tego schorzenia i w jaki sposób należy je leczyć.

Jakie są przyczyny bólu podbrzusza u kobiet? Diagnostyka i leczenie
GinekologiaUrologia

Jakie są przyczyny bólu podbrzusza u kobiet? Diagnostyka i leczenie

Ból w dolnej części brzucha to dość częsty problem, z którym zmaga się wiele kobiet. Może on mieć różnorodne przyczyny – od fizjologicznych procesów związanych z cyklem miesiączkowym przez choroby narządów płciowych aż po problemy z układem pokarmowym czy moczowym. Prawidłowa identyfikacja przyczyny bólu podbrzusza jest kluczowa, na jej podstawie można bowiem wdrożyć skuteczne leczenie. Sprawdź, do jakiego specjalisty się udać i jakie badania warto zrobić.

Wyciek z sutka – przyczyny, objawy, diagnostyka
DiagnostykaGinekologiaPierwsze objawy

Wyciek z sutka – przyczyny, objawy, diagnostyka

Wyciek z sutka jest niepokojącym objawem, z którym kobiety stosunkowo często zgłaszają się do lekarza. Specjaliści zwracają uwagę na liczne potencjalne przyczyny wycieku z brodawki piersiowej. Podzielili je na fizjologiczne i chorobowe. Dowiedz się więcej na ten temat.

Mięśniaki macicy – objawy, diagnostyka i leczenie
DiagnostykaPierwsze objawyGinekologia

Mięśniaki macicy – objawy, diagnostyka i leczenie

Mięśniaki macicy mogą dotyczyć kobiet w każdym wieku. Chociaż początkowo mogą nie dawać żadnych objawów i nie wymagać leczenia, to wymagają one systematycznego monitorowania, aby stale mieć pewność, że nie dzieje się nic niepokojącego.

0341-polip-endometrialny.jpeg
DiagnostykaPierwsze objawyGinekologia

Jak wygląda diagnostyka polipa endometrialnego? Objawy i leczenie

Polip endometrialny to efekt nieprawidłowego rozrostu błony śluzowej macicy. To łagodna zmiana, która nie jest uznawana za stan przedrakowy, mimo to wymaga leczenia. Zwykle rozpoznawana jest przypadkowo, gdyż z reguły przez długi czas nie daje żadnych objawów.

0410-guzek-w-piersi.jpeg
DiagnostykaGinekologiaOnkologia

Guzek w piersi – czy to rak? Jakie są inne możliwe przyczyny powstania guzka w piersi?

Guzki w piersi nie zawsze oznaczają nowotwór złośliwy. Niemniej jednak każda zmiana wykryta w piersi podczas samobadania powinna być skonsultowana z lekarzem. Specjalista na podstawie badań określi charakter zmiany i sposób postępowania terapeutycznego.

1227-torbiel-na-jajniku.jpg
DiagnostykaGinekologiaPierwsze objawy

Torbiel na jajniku – rodzaje, przyczyny powstawania, objawy

Torbiel na jajniku inaczej nazywana jest cystą. Zmiana ta ma postać pęcherzyka wypełnionego płynem, a w wybranych rodzajach torbieli obecne są również różnego rodzaju tkanki. Zazwyczaj stwierdzana jest torbiel czynnościowa, stanowiąca wynik okresowych zaburzeń hormonalnych.

1019-bol-piersi.jpeg
DiagnostykaGinekologiaOnkologia

Ból piersi – kiedy powinien zaniepokoić? Zalecane badania

Ból piersi to jedna z częstszych przyczyn zgłaszania się kobiet do poradni ginekologicznych i onkologicznych. Eksperci podkreślają, że pojawienie się bólu w piersiach może mieć różne podłoże. Sprawdź, jakie mogą być przyczyny bolących piersi i jakie badania lekarz zleca, aby je ustalić.

0117-kobieta-w-ciazy.jpg
DiagnostykaGinekologia

Czy rezonans magnetyczny w ciąży jest bezpieczny?

Rezonans magnetyczny uznawany jest współcześnie za jedno z najbardziej precyzyjnych i najbezpieczniejszych badań obrazowych, które umożliwiają postawienie diagnozy w przypadku wielu patologii, chorób i urazów ludzkiego ciała. Czy jednak mogą poddawać mu się kobiety w ciąży, która jest wyjątkowym czasem dla nich samych i płodu? Rezonans magnetyczny a ciąża – warto wiedzieć, jaki wpływ ma tego typu badanie na zdrowie kobiet w ciąży i dzieci.

Ból w podbrzuszu.jpg
GinekologiaZdrowie na co dzieńUrologia

Ból w podbrzuszu – co go może powodować i do jakiego lekarza się zgłosić?

Podbrzusze” to termin używany przez specjalistów dla określenia dolnej części brzucha, pod linią pępka. Znajdują się tutaj różne narządy – jelita, część układu moczowego i rozrodczego. W związku z tym za ból w podbrzuszu odpowiadać może wiele przyczyn. Sprawdź jakie!

BRCA 1 i BRCA 2.jpg
GinekologiaOnkologia

Czym są BRCA 1 i BRCA 2? Badanie genetyczne

Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór wśród kobiet. Eksperci wymieniają wiele czynników przyczyniających się do jego rozwoju, w tym m.in. palenie papierosów, wczesną miesiączkę czy późną menopauzę. Jednak szczególną rolę odgrywają obciążenia genetyczne – mutacje w genach BRCA1 i BRCA2.