Czym jest zespół policystycznych jajników? Objawy, leczenie

20.09.2024

Zespół policystycznych jajników (PCOS) to zaburzenie endokrynologiczne, które dotyka kobiet w wieku rozrodczym. Chociaż nazwa sugeruje problem z jajnikami, PCOS jest złożonym problemem, który może mieć poważne konsekwencje dla funkcjonowania  całego organizmu. Sprawdź, jakie są przyczyny i objawy tego schorzenia i w jaki sposób należy je leczyć.

Czym jest zespół policystycznych jajników? Objawy, leczenie

Spis treści

Czym jest zespół policystycznych jajników?
Objawy zespołu policystycznych jajników
Jak przebiega diagnostyka zespołu policystycznych jajników?
Jakie są metody leczenia zespołu policystycznych jajników?
Czy zespół policystycznych jajników jest groźny?

Czym jest zespół policystycznych jajników?

Zespół policystycznych jajników, określany również jako PCOS (ang. polycystic ovary syndrome), to zaburzenie hormonalne, które wpływa na funkcjonowanie jajników, jak również całego organizmu kobiet w wieku rozrodczym. Kluczowymi cechami tego stanu są zaburzenia owulacji, hiperandrogenizm (nadmiar męskich hormonów) oraz obecność licznych małych torbieli na jajnikach, widocznych w badaniu ultrasonograficznym. Szacuje się, że PCOS może dotyczyć nawet 15–20% kobiet w wieku reprodukcyjnym.

Konsultacja ginekologa

Objawy zespołu policystycznych jajników

Częstym objawem PCOS są nieregularne miesiączki lub całkowity ich brak oraz zaburzenia owulacji. Do tego często dochodzi hiperandrogenizm, przejawiający się nadmiernym wzrostem owłosienia typu męskiego (hirsutyzm), trądziku lub łysienia. Kobiety, które cierpią na zespół policystycznych jajników, częściej zmagają się z otyłością (szczególnie typu brzusznego).

Policystycznym jajnikom często towarzyszy stan przedcukrzycowy, cukrzyca typu 2 czy nieprawidłowy profil lipidowy (podwyższony poziom cholesterolu). Bolączką wielu kobiet w wieku rozrodczym jest również niepłodność. PCOS nie wyklucza zajścia w ciążę, jednak często znacząco je utrudnia.

Nie wszystkie kobiety z PCOS zmagają się ze wszystkimi wymienionymi objawami. Każdy przypadek jest indywidualny, dlatego konieczne są kompleksowe badania i ocena lekarska.

Jak przebiega diagnostyka zespołu policystycznych jajników?

Rozpoznanie PCOS opiera się na spełnieniu co najmniej 2 z 3 następujących kryteriów:

  1. Zaburzenia owulacji – nieregularna owulacja lub jej brak.
  2. Hiperandrogenizm – kliniczne lub biochemiczne objawy nadmiaru androgenów. Pomocne są tu badania hormonalne pod kątem stężenia męskich hormonów płciowych (np. badanie androstendionu lub badanie SHBG).
  3. Obraz policystycznych jajników w badaniu USG – obecność co najmniej 20 pęcherzyków poniżej 9 mm w każdym jajniku oraz powiększona objętość jajników.

Poza badaniem USG diagnostyka PCOS obejmuje oznaczenie stężeń hormonów, takich jak testosteron, androstendion, DHEAS, LH, FSH oraz ocenę profilu lipidowego i glikemii.

Jakie są metody leczenia zespołu policystycznych jajników?

Leczenie PCOS ma na celu nie tylko złagodzenie objawów, ale także zmniejszenie ryzyka poważnych powikłań, takich jak cukrzyca, choroby sercowo-naczyniowe czy rak endometrium. Strategia terapeutyczna obejmuje przede wszystkim modyfikację stylu życia, w tym redukcję masy ciała, regularną aktywność fizyczną oraz zbilansowaną dietę, opartą na złożonych węglowodanach, błonniku pokarmowym i produktach o niskim indeksie glikemicznym.

Ważną rolę odgrywa farmakoterapia. W jej ramach lekarz może zalecić m.in. doustne przyjmowanie środków antykoncepcyjnych w celu regulacji cyklu i zmniejszenia hiperandrogenizmu oraz leki zalecane w leczeniu insulinooporności. W niektórych przypadkach możliwe jest również chirurgiczne leczenie jajników.

PCOS to schorzenie, którego nie da się całkowicie wyleczyć, jednak odpowiednie postępowanie terapeutyczne pomaga zredukować objawy i uniknąć poważnych powikłań choroby, do których należą m.in. cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze czy inne choroby sercowo-naczyniowe.

Czy zespół policystycznych jajników jest groźny?

Chociaż PCOS nie jest chorobą zagrażającą życiu, nieleczony może prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych. Dlatego tak ważne jest wczesne rozpoznanie i wybór optymalnej metody terapeutycznej. Przy odpowiednim leczeniu kobiety z PCOS mogą w dużej mierze kontrolować objawy i zwiększyć komfort codziennego życia. Kluczowe jest również regularne monitorowanie stanu zdrowia oraz ścisła współpraca z lekarzem prowadzącym.

Źródła
  1. A. Jakimiuk i in., Zespół policystycznych jajników – endokrynologia ginekologiczna, Wydawnictwo Echo Kompendium, Gdynia 2020.
  2. J. Fung i in., Skuteczne metody na PCOS. Zapobieganie i odwracanie skutków zespołu policystycznych jajników dzięki specjalnej diecie i postowi, Wydawnictwo Vital, Białystok 2022.
  3. H. Wright, Zespół policystycznych jajników PCOS. Żywność eliminująca przyczynę bezpłodności, cukrzycy, chorób serca i wielu innych dolegliwości, Wydawnictwo Vital, Białystok 2019.

Zobacz także

Żółte upławy z pochwy – możliwe przyczyny i leczenie
Ginekologia

Żółte upławy z pochwy – możliwe przyczyny i leczenie

Wydzielina z pochwy odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia narządów intymnych. Jej prawidłowy wygląd, konsystencja i zapach są oznaką zdrowia i prawidłowego funkcjonowania układu rozrodczego. Niestety, w przebiegu różnych schorzeń śluz z pochwy może ulegać niepożądanym zmianom, nabierając nieprawidłowej barwy, zapachu czy konsystencji. Jednym z niepokojących objawów są żółte upławy z pochwy. Sprawdź, jakie mogą być ich przyczyny i jak poradzić sobie z tym problemem.

Jakie są przyczyny bólu podbrzusza u kobiet? Diagnostyka i leczenie
GinekologiaUrologia

Jakie są przyczyny bólu podbrzusza u kobiet? Diagnostyka i leczenie

Ból w dolnej części brzucha to dość częsty problem, z którym zmaga się wiele kobiet. Może on mieć różnorodne przyczyny – od fizjologicznych procesów związanych z cyklem miesiączkowym przez choroby narządów płciowych aż po problemy z układem pokarmowym czy moczowym. Prawidłowa identyfikacja przyczyny bólu podbrzusza jest kluczowa, na jej podstawie można bowiem wdrożyć skuteczne leczenie. Sprawdź, do jakiego specjalisty się udać i jakie badania warto zrobić.

Wyciek z sutka – przyczyny, objawy, diagnostyka
DiagnostykaGinekologiaPierwsze objawy

Wyciek z sutka – przyczyny, objawy, diagnostyka

Wyciek z sutka jest niepokojącym objawem, z którym kobiety stosunkowo często zgłaszają się do lekarza. Specjaliści zwracają uwagę na liczne potencjalne przyczyny wycieku z brodawki piersiowej. Podzielili je na fizjologiczne i chorobowe. Dowiedz się więcej na ten temat.