Jeszcze do niedawna metody leczenia zwyrodnienia i przepukliny krążka międzykręgowego miały charakter objawowy. Dziś możemy naszym Pacjentom zaoferować terapię, która uwalnia od bólu i przywraca biomechanikę uszkodzonych fragmentów kręgosłupa. Sprawdź, jak wygląda leczenie dyskopatii za pomocą żelowej protezy jądra miażdżystego.
Kiedy stosuje się żelową protezę jądra miażdżystego?
Jądro miażdżyste to miękka, galaretowata, centralna część krążka międzykręgowego, która porusza się w obrębie krążka wraz ze zmianami postawy. Jest to rodzaj poduszeczki, która każdego dnia traci, a nocą chłonie wodę. Taka budowa i działanie jądra miażdżystego sprawiają, że krążki międzykręgowe mogą amortyzować obciążenia, którym poddawany jest kręgosłup.
Co oznacza wypadnięcie jądra miażdżystego? Wypadnięcie (przepuklina) jądra miażdżystego występuje, gdy zewnętrzne włókna krążka międzykręgowego ulegają uszkodzeniu, a miękki materiał zwany jądrem miażdżystym zostaje wyrwany z zamkniętej przestrzeni. Najczęstszą przyczyną dyskopatii jest nieprawidłowa postawa ciała i siedzący tryb życia. Może nastąpić również po urazach i wypadkach, często drobnych, ale powtarzających się.
Dyskopatię diagnozuje ortopeda, jednak badanie fizykalne jest tylko pierwszym etapem diagnozy. W celu potwierdzenia diagnozy i przygotowania do zabiegu wykonywana jest tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny. To dokładne badania obrazowe, które pozwalają precyzyjnie określić miejsce wystąpienia przepukliny i zaawansowanie zmian. Po wykonaniu niezbędnych badań ortopeda decyduje o metodzie leczenia. Wszczepienie hydrożelowych protez jest nowoczesną i małoinwazyjną terapią, która bardzo szybko może uwolnić Pacjenta od dolegliwości bólowych.
Zalety zastosowania żelowej protezy jądra miażdżystego
Hydrożelowa proteza jądra miażdżystego jest elastyczną substancją, którą stosuje się w leczeniu przepuklin dyskowych kręgosłupa. Hydrożel jest polimerem hydrofilowym, charakteryzującym się silną absorpcją wody, dużą zawartością wody (do 99%, co jest bardzo podobne do charakterystycznej dla obfitej zawartości wody w jądrze miażdżystym) i wysoką biokompatybilnością.
Hydrożel złożony z naturalnych polimerów jest szeroko stosowany w regeneracji i naprawie zwyrodnień tkanki ze względu na jego niską cytotoksyczność, wysoką biokompatybilność i wysoką biodegradowalność.
Leczenie dyskopatii za pomocą implantów hydrożelowych jądra miażdżystego nie pozostawia na ciele Pacjenta żadnych widocznych śladów. Bardzo szybko uwalnia od bólu i dolegliwości towarzyszących dyskopatii. Pacjent już po okresie od 4. do 8. tygodni może powrócić do normalnej aktywności fizycznej.
Dla kogo przeznaczony jest zabieg wszczepienia implantu żelowego jądra miażdżystego?
Zabieg wszczepienia implantu żelowego jądra miażdżystego przeznaczony jest dla Pacjentów, u których farmakologiczne leczenie dyskopatii i fizjoterapia nie przyniosły oczekiwanych rezultatów.
Wskazaniem do wszczepienia implantów hydrożelowych jądra miażdżystego:
- dyskopatia szyjna,
- dyskopatia lędźwiowa,
- dyskopatia piersiowa.
Warto zaznaczyć, że nie u wszystkich Pacjentów można zastosować implanty. Zależy to od wielkości i rodzaju zmiany. Leczeniem zaawansowanych przypadków dyskopatii zajmuje się chirurgia ortopedyczna.
Przeciwwskazania do zastosowania implantu żelowego jądra miażdżystego
Żelowa proteza jądra miażdżystego może być stosowana wyłącznie u Pacjentów, u których zachowany jest pierścień włóknisty. Przeciwwskazaniem do zastosowania implantów jest wysokość przestrzeni międzydyskowej zapadnięta bardziej niż 50%. Tej metody leczenia nie stosuje się również u Pacjentów, u których boczny rezonans magnetyczny ujawnił uwypuklenie większe niż 1/3 w świetle kanału kręgowego.
Przeciwwskazaniem do wykonania zastrzyków z hydrożelem jest również alergia na którykolwiek składnik preparatu. Terapia nie może być stosowana u kobiet w ciąży i osób leczonych na ciężką depresję.
Jak przebiega zabieg wszczepienia implantu żelowego jądra miażdżystego?
Wszczepienie implantu żelowego jądra miażdżystego jest zabiegiem małoinwazyjnym. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, hydrożel wstrzykiwany jest bezpośrednio do dysku za pomocą bardzo cienkiej igły. Aby wkłucie zostało wykonane precyzyjnie, chirurg ortopeda monitoruje pole operacyjne. Może wykonywać zabieg, stosując obrazowanie RTG kręgosłupa szyjnego, piersiowego lub lędźwiowego. Metodę RTG stosuje się w przypadku implantów zawierających znacznik radiologiczny.
Wstrzyknięcie implantu bezpośrednio do dysku pozwala ponownie nawilżyć jądro miażdżyste i wypełnić pęknięcia w pierścieniu włóknistym. Dehydratyzacja jądra miażdżystego to skuteczny sposób na zablokowanie receptorów bólowych. Zabieg może minimalizować dolegliwości bólowe.
Warto zaznaczyć, że podczas jednego zabiegu można wszczepić implanty w dwóch różnych odcinkach kręgosłupa.
Jak przygotować się do zabiegu?
Zabieg wszczepienia implantu żelowego jądra miażdżystego to procedura małoinwazyjna. Jest to tak zwana chirurgia ortopedyczna jednego dnia. Pacjent przebywa w szpitalu ok. 24 godziny i jeśli chirurg nie zaleci inaczej, może po tym czasie wrócić do domu.
Do zabiegu Pacjent musi być całkowicie zdrowy. Po jego zakończeniu pozostanie na łóżku w pozycji leżącej. Pierwszy etap rekonwalescencji trwa jedynie trzy godziny, po tym czasie można już podnieść się z łóżka i chodzić. Miejsce nakłucia trzeba dezynfekować, będzie zabezpieczane opatrunkiem. Należy go zmieniać codziennie przez kilka dni.
Przez miesiąc po zabiegu zaleca się, aby Pacjent nie podnosił ciężkich przedmiotów i nie uprawiał sportu. W tym czasie należy zwracać uwagę również na to, by nie przyjmować na długo postawy wymuszonej na dłużej niż godzinę.
Ważnym etapem rekonwalescencji po wszczepieniu implantu żelowego jądra miażdżystego jest rehabilitacja. Wyspecjalizowany zespół fizjoterapeutów LUX MED pomaga Pacjentom w odzyskaniu sprawności i utrzymaniu efektów wszczepienia implantu.