W placówce
Pediatra

Zapalenie wyrostka pojawia się najczęściej wśród dzieci pomiędzy 6 a 12 rokiem życia, ale zdarza się nawet u niemowląt. U najmłodszych maluchów trudniej jest rozpoznać pierwsze objawy: gdy niemowlę nagle przestanie jeść, płacze przy dotknięciu brzuszka i wymiotuje - natychmiast trzeba udać się do pediatry lub chirurga dziecięcego.

Szczegóły

Wśród dzieci najczęstszą chorobą w obrębie jamy brzusznej, która wymaga interwencji chirurga, jest zapalenie wyrostka robaczkowego. Jest to schorzenie stosunkowo łatwe do usunięcia, pod warunkiem, że w porę zdiagnozuje się problem i skieruje małego pacjenta na blok operacyjny. Po zabiegu pozostanie jedynie mała blizna i brak zagrożenia tym częstym również u dorosłych problemem w przyszłości. Ważne jest jednak, żeby nie dopuścić do rozwoju groźnych powikłań w postaci zgorzeli ściany wyrostka, jej przedziurawienia i zapalenia otrzewnej. Choroba rozwija się dość szybko (kilka, kilkanaście godzin). Liczy się więc szybka reakcja rodziców i lekarza.


U dziecka kilkuletniego można już zwykle określić rodzaj i umiejscowienie bólu, który zaczyna się w okolicy pępka, a potem wędruje w stronę prawej części podbrzusza. W tym czasie dziecko zwykle traci apetyt i może wymiotować. Malec odruchowo podkula nóżki, co łagodzi ból. W celu złagodzenia dziecko chodząc pochyla się na prawą stronę. Pojawia się lekka gorączka (37 - 38 stopni). W miarę rozwoju choroby pojawiają się tzw. objawy otrzewnowe: ból najbardziej nasila się, kiedy naciskamy prawą, dolną stronę brzuszka, a jeszcze bardziej - kiedy odrywamy rękę (zwalniamy nacisk na otrzewną). W tym momencie nie ma czasu na domowe sposoby łagodzenia objawów, które i tak będą się nasilać. Jak najszybciej powinniśmy się wtedy udać z malcem do szpitala.


Chirurg zbada dziecko, czasem dziewczynki ocenia jeszcze ginekolog, żeby wykluczyć inne choroby, po czym podejmuje decyzję o wykonaniu zabiegu. Jeśli jest jeszcze czas na obserwację, zleca się wykonanie badań wykluczających inne możliwe choroby. Podobne objawy mogą występować np. w trakcie zapalenia węzłów chłonnych okolicy wyrostka, a sam wyrostek pozostaje niezmieniony. Rozpoznanie tego stanu możliwe jest dopiero w trakcie operacji, ale lepiej wyciąć nawet zdrowy wyrostek, niż ryzykować błyskawiczne pogarszanie się stanu zdrowia. Całkowite usunięcie wyrostka, poprzez 3-4 centymetrowe nacięcie, przeprowadza się pod pełną narkozą. Po 2 - 3 dniach po wykonaniu zabiegu dziecko może chodzić, okres rehabilitacji zależy od stanu zaawansowania schorzenia wyciętego wyrostka. Kiedy rozwiną się powikłania (np. zapalenie otrzewnej) dziecko musi przyjmować antybiotyki, czasami podczas operacji niezbędne jest pozostawienie drenów w jamie brzusznej w celu odprowadzenia tworzącej się treści ropnej. Wiąże się to z koniecznością dłuższego pobytu w szpitalu.

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Podobne usługi:

biostomatologia.png
Biostomatologia
chirurgia-plastyczna.jpg
Chirurg plastyk
Chirurg
Chirurg naczyniowy

Zarezerwuj wizytę

Najnowsze artykuły i poradniki

Różowy październik – miesiąc świadomości raka piersi.
Zdrowie na co dzieńOnkologiaDiagnostyka

Różowy październik – miesiąc świadomości raka piersi.

Październik oznacza nie tylko kalendarzową jesień, lecz także miesiąc świadomości dotyczącej raka piersi – stąd często spotykana nazwa „Różowy Październik” lub „Pink October”. To czas licznych inicjatyw mających na celu zwiększenie wiedzy na temat profilaktyki, diagnostyki oraz leczenia nowotworów piersi. Symbolem kampanii jest różowa wstążka, czyli wyraz solidarności z kobietami dotkniętymi tą chorobą. Sprawdź, jakie badania warto wykonać z tej okazji!

Czym jest zespół policystycznych jajników? Objawy, leczenie
GinekologiaEndokrynologia

Czym jest zespół policystycznych jajników? Objawy, leczenie

Zespół policystycznych jajników (PCOS) to zaburzenie endokrynologiczne, które dotyka kobiet w wieku rozrodczym. Chociaż nazwa sugeruje problem z jajnikami, PCOS jest złożonym problemem, który może mieć poważne konsekwencje dla funkcjonowania  całego organizmu. Sprawdź, jakie są przyczyny i objawy tego schorzenia i w jaki sposób należy je leczyć.

Jak powinna wyglądać pierwsza pomoc w przypadku padaczki?
NeurologiaZdrowie na co dzień

Jak powinna wyglądać pierwsza pomoc w przypadku padaczki?

Padaczka to choroba neurologiczna, na którą cierpi ok. 400000 osób w Polsce. Ta przewlekła dolegliwość układu nerwowego charakteryzuje się występowaniem napadów wywołanych nagłymi i nieprawidłowymi wyładowaniami elektrycznymi w mózgu. Atak padaczkowy często budzi przerażenie, jednak pierwsza pomoc może uchronić osobę chorą przed poważnymi powikłaniami. Sprawdź, co robić, gdy ktoś w najbliższym otoczeniu dostanie ataku padaczki i czego bezwzględnie unikać.