Jeśli prowadzisz siedzący tryb życia, miewasz przewlekłe zaparcia, jesteś po wielu porodach, to znaczy, że znajdujesz się w grupie zagrożenia. Niewykluczone, że już teraz cierpisz z powodu hemoroidów. W takiej sytuacji umów się już teraz z jednym z naszych lekarzy. Hemoroidy to inaczej guzki krwawnicze. Zlokalizowane są 2 3 cm powyżej górnej części kanału odbytu. Występują u każdego, także u Ciebie. Na skutek złego trybu życia lub przebytych chorób zachodzą w nich zmiany chorobowe. W efekcie guzki tracą zawieszenie i zaczynają się zsuwać.
Czym są hemoroidy?
Hemoroidy, nazywane również żylakami odbytu lub guzkami krwawniczymi, to poszerzone i zniekształcone naczynia żylne odbytnicy. Nie zaburzają one oddawania stolca, aczkolwiek defekacja może być bolesna. Istotą schorzenia jest to, że poszerzone, nieprawidłowo przebiegające żyły przestają opróżniać się z zalegającej krwi, co powoduje ich obrzęk i jeszcze większe poszerzenie, czego konsekwencją jest przesunięcie się tych guzków. W praktyce może to doprowadzić do rozwinięcia się poważnego schorzenia, utrudniającego codzienne funkcjonowanie.
Zgodnie z podejściem medycznym wyróżnia się cztery etapy rozwoju hemoroidów:
- stopień I, gdy guzki nie wypadają z kanału odbytu, natomiast pojawiają się uporczywy świąd i inne nieprzyjemne odczucia;
- stopień II, gdy guzki czasami wypadają z kanału odbytu, jednak samoistnie do niego wracają;
- stopień III, gdy guzki wymagają ręcznego odprowadzania ich z powrotem do kanału odbytu po zakończeniu parcia;
- stopień IV, gdy guzki są poza kanałem odbytu na stałe.
Hemoroidy powodowane są przez wiele różnych czynników, a najczęściej wymienia się: siedzący tryb życia, częstą jazdę na rowerze, ciążę czy nadmierne osłabienie organizmu. Choroba ta może rozwinąć się w każdej grupie wiekowej, chociaż szczególnie dotyka osób starszych, otyłych, kobiet po porodzie oraz osób często uprawiających seks analny.
Co zrobić, żeby hemoroidy się wchłonęły? Metody leczenia
Pierwszym i najważniejszym krokiem w przypadku zauważenia u siebie objawów żylaków odbytu jest wizyta u odpowiedniego lekarza. W takiej sytuacji pomoże proktolog, który wykona odpowiednie badania i zaleci dalsze postępowanie lecznicze. Zwykle w pierwszej fazie choroby najważniejsze jest leczenie zachowawcze, w tym również odpowiednia dieta bogata w błonnik, zmniejszenie czasu spędzanego w pozycji siedzącej oraz dbanie o zdrowy styl życia. Niestety w III i IV stopniu konieczne jest zwykle leczenie zabiegowe.
Gumkowanie hemoroidów (metoda Barrona)
Leczenie hemoroidów metodą Barrona jest jednym z najpopularniejszych sposobów. Warto jednak zaznaczyć, że ta metoda stosowana jest w II i III stadium choroby, natomiast nie jest już odpowiednia dla stadium IV. Gumkowanie polega na założeniu gumowego pierścienia na podstawę żylaka, dzięki czemu możliwe jest odcięcie dopływu krwi do guzka, co powoduje jego obumarcie. W ten sposób już po 7–16 dniach guzek samoistnie odpada. Zabieg ten nie jest bolesny, co ma spore znaczenie dla osób obawiających się nadmiernego dyskomfortu.
Wycięcie hemoroidów
Operacyjne wycięcie hemoroidów jest metodą niezwykle skuteczną, niestety w największym stopniu obarczoną powikłaniami. Najczęściej metoda ta stosowana jest w IV stadium choroby lub u osób, u których zawiodły mało inwazyjne metody leczenia. Niestety po wycięciu guzków pozostają otwarte rany, które są zwykle zszywane, jednak czas gojenia może wynosić nawet 10 dni.
Metoda DGHAL/DGRAR
Ta metoda jest doskonałą alternatywą dla klasycznej operacji, ponieważ stosowane jest tutaj USG Dopplera. Za pomocą sondy specjaliści lokalizują hemoroidy, a następnie je podwiązują. Metoda jest bezpieczna i małoinwazyjna, nie sprawia również nadmiernego bólu.
Skleroterapia
Skleroterapia jest jedną z pierwszych metod leczenia hemoroidów, ponieważ znana jest już od XIX wieku. W tym wypadku w miejsce żylaka odbytu wstrzykiwana jest specjalna substancja wywołująca stan zapalny. Dzięki temu hemoroidy zostają usunięte przez organizm. Metoda ta ma około 90-procentową skuteczność i zwykle wystarcza na co najmniej kilka lat.
Czy domowe leczenie hemoroidów to dobre rozwiązanie?
Domowe leczenie hemoroidów nie jest wystarczające i nie należy zwlekać z wizytą u lekarza. W sytuacji, gdy pojawiają się pierwsze objawy, a nie na możliwości kontaktu z lekarzem lub też trzeba poczekać na odpowiedni termin, dobrą opcją jest skorzystanie z prostych metod zmniejszania dyskomfortu. Ważnym elementem łagodzenia objawów hemoroidów jest unikanie przewlekłego zaparcia. Należy więc zadbać o dobrą dietę bogatą w błonnik, która pomoże utrzymać regularne wypróżnienia. Spożywanie większej ilości owoców, warzyw, pełnoziarnistych produktów zbożowych i picie odpowiedniej ilości wody to proste sposoby na poprawę trawienia.
Istnieje wiele preparatów przeciwbólowych, przeciwzapalnych i przeciwświądowych, które mogą przynieść ulgę w przypadku bólu i swędzenia związanego z hemoroidami. Dostępne kremy lub maści można stosować bezpośrednio na dotkniętą okolicę. W przypadku silniejszych objawów hemoroidów lekarz może zalecić doustne środki przeciwbólowe lub przeciwzapalne.
Jak długo trwa leczenie hemoroidów?
Leczenie żylaków odbytu zajmuje zwykle od kilku do kilkunastu dni, chyba że potrzebne są poważniejsze zabiegi lub połączenie kilku metod albo powtórzenie zabiegów. W praktyce jednak szczególne znaczenie ma szybka konsultacja z proktologiem i ustalenie sposobu działania. Domowe metody i maści mogą być odpowiednie tylko w I stadium choroby, a w kolejnych bardzo ważne jest niebagatelizowanie symptomów i koncentracja na wyleczeniu.
Hemoroidy mogą nawracać, jednak przy odpowiednim prowadzeniu całej terapii nie są nadmiernie nieprzyjemne, a leczenie szybko przynosi rezultaty. W pierwszym etapie choroby można zastosować domowe sposoby, takie jak maści z apteki, nasiadówki i kąpiele, jednak zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest szybki kontakt z lekarzem.