Trądzik – czym jest i skąd się bierze?

18.03.2022

Trądzik pospolity (acne vulgaris) to najczęściej występująca choroba skóry. Charakteryzuje ją występowanie zaskórników otwartych i zamkniętych, grudek, krost, guzków, oraz torbieli ropnych z reguły umiejscowionych w okolicach twarzy i pleców. Zmiany trądzikowe mogą się jednak pojawić również w okolicy dekoltu, ramion i pośladków. Na trądzik choruje 80% osób w okresie dojrzewania oraz około 8% dorosłych. Zmiany trądzikowe mogą występować nawet u noworodka i utrzymywać się do 2-3 roku życia.

Trądzik – czym jest i skąd się bierze?

Spis treści

Trądzik – jak leczyć?
Jak pielęgnować skórę z trądzikiem?

Podstawową przyczyną trądziku jest nadmierne zatkanie ujść mieszka włosowego poprzez nadmierną  produkcje łoju przez gruczoły łojowe, które w okresie dojrzewania są bardzo mocno pobudzane przez hormony płciowe. Nadmiar wyprodukowanej wydzieliny łojowej nie może wydostać się na powierzchnię skóry, przez co gromadzi się pod nią w postaci zaskórników zamkniętych i otwartych (potocznie zwanych wągrami), które w następstwie wywołują stany zapalne skóry. 

Czynniki genetyczne również odgrywają istotną rolę w powstawaniu zmian skórnych. Jeżeli trądzik występował u obojga rodziców, to prawdopodobieństwo wystąpienia go u dziecka wynosi 50%. Mimo że trądzik nie jest chorobą infekcyjną, u chorych stwierdza się wiele bakterii z rodzaju Propionibacterium acnes,.W wykwitach stanu zapalnego liczba bakterii może zwiększyć się 10-krotnie. Bakterie co prawda nie biorą udziału w powstawaniu zaskórników, ale ich liczba zmniejsza się w trakcie leczenia antybakteryjnego.

Trądzik – jak leczyć?

U pacjentów ze zmianami łagodnie i średnio nasilonymi z reguły stosowane jest leczenie miejscowe za pomocą preparatów o charakterze przeciwłojotokowym, antybakteryjnym i keratolitycznym. W przypadku mocno nasilonych zmian w leczeniu należy również uwzględnić zażywanie leków doustnych. Często w terapii stosuje się obie te metody jednocześnie.

W przypadku leczenia miejscowego najpopularniejszymi preparatami są retinoidy zewnętrzne, nadtlenek benzoilu, kwas azelainowy oraz antybiotyki przeznaczone do nakładania bezpośrednio na skórę. Bardzo często stosowana jest terapia skojarzona, która pozwala uniknąć lekooporności w stosunku do bakterii trądzikowej Propionobacterium acnes.

Przy leczeniu za pomocą środków doustnych zazwyczaj wykorzystywane są tetracykliny, które działają antybakteryjnie i hamują czynność lipolityczną bakterii Propionobacterium acnes. Stosuje się je początkowo w większych dawkach do czasu uzyskania poprawy, a następnie w mniejszych przez kolejne kilka miesięcy. Stosować można również inne antybiotyki: erytromycynę, minocyklinę, czy doksycyklinę.

Skonsultuj swoje problemy z dermatologiem

Dodatkowo stosuje się witaminy, które działają przeciwłojotokowo: amid kwasu nikotynowego (wit. PP), witaminę B2 i witaminę C.

Leczenie antybiotykiem doustnym powinno trwać od 3-6 miesiecy  W ciężkich postaciach, tj. krostkowych i ropowiczych, wskazane jest podawanie 13-cis kwasu witaminy A (izotretynoina) o działaniu keratolitycznym i przeciwłojotokowym. Lek jest teratogenny, dlatego kobiety w wieku rozrodczym, leczone doustną izotretynoiną, muszą stosować skuteczną antykoncepcję co najmniej przez miesiąc poprzedzający terapię, przez cały okres leczenia i jeden miesiąc po zakończeniu przyjmowania leku. Silne działanie przeciwłojotokowe wykazują także preparaty antyandrogenowe.

Przyjmowanie leków przeciwtrądzikowych  doustnych musi być ściśle monitorowane przez dermatologa.

Jak pielęgnować skórę z trądzikiem?

Skóra trądzikowa musi być odpowiednio pielęgnowana. Należy o to zadbać zarówno przed leczeniem dermatologicznym, w trakcie jak i po jego zakończeniu w celu utrzymania efektów terapii. Do oczyszczania możemy używać zarówno preparatów zmywanych wodą (np. pianka do mycia, antybakteryjny żel do mycia), jak i delikatnych emulsji usuwanych za pomocą płatka kosmetycznego (np. emulsja micelarna do mycia). 

Po wstępnym oczyszczeniu skóry nakładamy delikatny tonik o działaniu tonizującym (np. regulujący tonik antybakteryjny). 

Po jego wchłonięciu na całą powierzchnię skóry aplikujemy krem nawilżający (np. Ultranawilżający krem wspierający farmakoterapię na dzień, a na czas snu Krem niwelujący niedoskonałości na noc). Na tak przygotowaną skórę możemy stosować dodatkowo leki miejscowe w postaci kremów, zawiesin, pudrów czy past, wykorzystując np. Preparat punktowy na zmiany trądzikowe.


Zobacz także

skora.jpg
DermatologiaPorady w razie choroby

Sucha skóra

Sucha skóra może występować u osób zdrowych oraz w przebiegu rozmaitych chorób skóry. Pojawia się też na skutek starzenia się skóry.

Co oznaczają plamy wątrobowe? Kiedy udać się do lekarza?
DermatologiaZdrowie na co dzień

Co oznaczają plamy wątrobowe? Kiedy udać się do lekarza?

Skóra pełni funkcje ochronne, a oprócz tego stanowi ważne źródło informacji na temat stanu zdrowia. Źródłem niepokoju bywają plamy pigmentacyjne, zwane potocznie plamami wątrobowymi. Choć sama nazwa może sugerować powiązanie z chorobami wątroby, w rzeczywistości nie ma z nimi nic wspólnego. Sprawdź, jakie są przyczyny takich zmian, jak je rozpoznać i poznaj sposoby zmniejszenia ryzyka ich powstania..

Ostuda – niespodziewany gość na skórze
Dermatologia

Ostuda – niespodziewany gość na skórze

Ostuda, inaczej zwana melasmą, to niezwykle powszechne, nieestetyczne przebarwienie skóry, które dotyczy milionów ludzi na całym świecie. Jego charakterystyczną cechą są ciemne, nierównomierne plamy pojawiające się najczęściej na skórze twarzy, szyi, dekolcie i ramionach. Ostuda sama w sobie nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, jednak może wpływać na komfort psychiczny osób, które się z nią zmagają.