W placówce
null

Elektroencefalografia (EEG) polega na obserwowaniu czynności bioelektrycznych, które zachodzą w mózgu. Celem badania, jest dokonanie oceny pracy mózgu i zmian w nim zachodzących. Wykonanie elektroencefalografii pozwala na zlokalizowanie ewentualnych nieprawidłowości w działaniu układu nerwowego

Szczegóły

EEG mózgu to nazwa skrótowa elektroencefalografii. To badanie bioelektrycznej czynności mózgu. Polega na umieszczeniu na głowie elektrod (zazwyczaj 19), które podłączone do encefalografu rejestrują aktywność mózgu, a dokładnie zmiany potencjału elektrycznego na powierzchni skóry, co przedstawia się w formie zapisu zwanego elektroencefalogramem.


Badanie fal mózgowych jest nieinwazyjne, bezbolesne i bezpieczne – wykonać je można bez obaw u małych dzieci czy kobiet w ciąży. Badanie EEG trwa około 40-45 minut. Przeprowadzane jest w pozycji leżącej. Obecnie stosowane czepki przypominają te używane do pływania. Między skórę głowy a elektrodami aplikuje się specjalny żel, który ma za zadanie zmniejszyć zakłócenia i usprawnić przekazywanie sygnału elektrycznego.


W pierwszej części badania rejestruje się spoczynkową aktywność bioelektryczną mózgu – pacjent stara się wyciszyć, ma zamknięte oczy. Następnie naprzemiennie je otwiera i zamyka, co podnosi aktywność mózgu. Przeprowadza się również próbę hiperwentylacyjną (pacjent proszony jest o głębokie oddychanie) i fotostymulacji (stosowane są krótkie błyski światła o różnej częstotliwości).


Szczególnym rodzajem jest badanie EEG mózgu wykonywane podczas snu. Przeprowadza się je zazwyczaj u pacjentów pediatrycznych do 5. roku życia, które wykazują trudności w stosowaniu się do poleceń osoby prowadzącej badanie lub u dorosłych w celu diagnostyki zaburzeń snu. Takie badanie wykonuje się o naturalnej porze snu, użycie środków nasennych przyczynić by się mogło do modyfikacji czynności bioelektrycznej mózgu i zaburzyć wynik badania EEG.

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Placówki

Informacje przydatne przed wizytą i badaniami

Informacje przydatne przed wizytą i badaniami


Podobne usługi:

eeg.png
EEG w domu pacjenta

Zarezerwuj wizytę

Artykuły i poradniki na temat neurologii

Ból głowy kilka dni z rzędu – jakie badania wykonać?
DiagnostykaNeurologia

Ból głowy kilka dni z rzędu – jakie badania wykonać?

Przewlekły ból głowy jest problemem zdrowotnym, który może znacząco wpływać na jakość życia. Istnieje wiele przyczyn tego schorzenia, od migreny i napięciowego bólu głowy po choroby układu nerwowego czy problemy z kręgosłupem. Diagnoza przewlekłego bólu głowy może być trudna, ale istnieją metody, które pomogą złagodzić dolegliwości. Przeczytaj więcej na temat częstego bólu głowy.

 Ból głowy od kręgosłupa – leczenie i zalecane badania
DiagnostykaNeurologia

Ból głowy od kręgosłupa – leczenie i zalecane badania

Ból głowy to powszechna dolegliwość, która może mieć różne przyczyny. Jedną z nich jest ból głowy pochodzący od kręgosłupa. W tym artykule dowiesz się, co powoduje tego rodzaju dolegliwość, jakie objawy mogą jej towarzyszyć i jak można ją skutecznie leczyć.

Torbiel na nerce – objawy, przyczyny, badania i leczenie
DiagnostykaNeurologiaPierwsze objawy

Torbiel na nerce – objawy, przyczyny, badania i leczenie

Torbiele na nerce to bardzo często stwierdzane struktury wypełnione płynem, które mogą występować zarówno na jednej, jak i na obu nerkach. Choć większość torbieli nerek jest łagodna, ważne jest zrozumienie przyczyn, objawów oraz poznanie dostępnych opcji leczenia.