Praca zawodowa w ciąży

21.05.2023

Aktywność zawodowa nie jest przeciwwskazana w ciąży o prawidłowym przebiegu. Warunki pracy kobiety ciężarnej określa Kodeks Pracy oraz Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 3 kwietnia 2017 roku w sprawie wykazu prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet.

praca zawodowa w ciąży.jpg

Czas pracy pracującej kobiety w ciąży nie może przekraczać 8 godzin.

Kobiety w ciąży nie wolno zatrudniać w godzinach nadliczbowych, ani w porze nocnej, bez jej zgody delegować poza stałe miejsce pracy (np. do innej miejscowości), ani zatrudniać w systemie przerywanego czasu pracy.

Ergonomia stanowiska pracy

W pracy wymagającej długiego siedzenia przy biurku zadbaj o odpowiednią organizację.

USG połówkowe w ciąży

Odpowiednio ustawiony monitor komputera oraz krzesło z regulacją wysokości siedziska i z dobrze wyprofilowanym oparciem, to ważne elementy wpływające na kondycję pracującej kobiety w ciąży. Jeśli oparcie krzesła ma proste oparcie i nie podpiera właściwie kręgosłupa lędźwiowego możesz używać poduszki, którą mocuje się do krzesła za pomocą pasków. W czasie siedzenia nie należy zakładać nogi na nogę - dla poprawienia komfortu można zastosować podnóżek.

W czasie pracy niezbędne są przerwy. Zaleca się robienie krótkich przerw w pracy np. co pół godziny. W trakcie przerwy warto:

• wstać, przejść się po biurze,

• wyprostować nogi,

• dla poprawienia krążenia wykonać kilka okrężnych ruchów stopami i nadgarstkami,

• napinać i rozluźniać mięśnie łydek,

• wykonać kilka okrężnych ruchów głową, aby odprężyć napięte mięśnie szyi i karku można.

Możesz zaopatrzyć się w rajstopy przeciwżylakowe, które zmniejszą obrzęki. Możesz również używać specjalnych preparatów chłodzących nogi. W czasie ciąży zrezygnuj z butów na wysokich obcasach.


Podobne usługi:

sport-fizjoterapia.jpg
Trening funkcjonalny
eeg.png
Badanie EEG
okulistyka.jpg
Optometrysta
implantologia.jpg
Implantoprotetyka
Badania prenatalne.png
USG ciąży
Dietetyk
Dietetyk
sport-fizjoterapia.jpg
Trening funkcjonalny
eeg.png
Badanie EEG

Zobacz także

Guz chromochłonny – objawy, przyczyny i ryzyko
OnkologiaEndokrynologiaDiagnostykaCiąża

Guz chromochłonny – objawy, przyczyny i ryzyko

Guz chromochłonny to rzadko występujący nowotwór. Zazwyczaj umiejscawia się w nadnerczach. Sprawdź, jakie zmiany w funkcjonowaniu organizmu wywołuje guz chromochłonny oraz jakie objawy mu towarzyszą.

Kobieta w ciąży siedzi na kanapie i podpiera głowę reką
Opieka nad dzieckiemPediatriaCiąża

Czym jest zespół Edwardsa? Jaki ma wpływ na dziecko?

Trisomia 18 chromosomu jest drugim pod względem częstości (po zespole Downa) zespołem wad genetycznych uwarunkowanym obecnością dodatkowego chromosomu. Sprawdź, jakie objawy towarzyszą zespołowi Edwardsa i na podstawie jakich badań lekarz stawia rozpoznanie.

Kobieta trzyma małe dziecko na rękach
PediatriaOpieka nad dzieckiemCiąża

Trądzik noworodkowy – jak wygląda i co go powoduje?

Trądzik noworodkowy to stosunkowo często występująca choroba wieku dziecięcego. Z reguły ma łagodny przebieg, ustępuje samoistnie i nie wymaga leczenia. Sprawdź, jakie mogą być przyczyny trądziku noworodkowego i w jaki sposób złagodzić towarzyszące mu objawy.