Praca zawodowa w ciąży
Aktywność zawodowa nie jest przeciwwskazana w ciąży o prawidłowym przebiegu. Warunki pracy kobiety ciężarnej określa Kodeks Pracy oraz Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 3 kwietnia 2017 roku w sprawie wykazu prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet.
Czas pracy pracującej kobiety w ciąży nie może przekraczać 8 godzin.
Kobiety w ciąży nie wolno zatrudniać w godzinach nadliczbowych, ani w porze nocnej, bez jej zgody delegować poza stałe miejsce pracy (np. do innej miejscowości), ani zatrudniać w systemie przerywanego czasu pracy.
Ergonomia stanowiska pracy
W pracy wymagającej długiego siedzenia przy biurku zadbaj o odpowiednią organizację.
Odpowiednio ustawiony monitor komputera oraz krzesło z regulacją wysokości siedziska i z dobrze wyprofilowanym oparciem, to ważne elementy wpływające na kondycję pracującej kobiety w ciąży. Jeśli oparcie krzesła ma proste oparcie i nie podpiera właściwie kręgosłupa lędźwiowego możesz używać poduszki, którą mocuje się do krzesła za pomocą pasków. W czasie siedzenia nie należy zakładać nogi na nogę - dla poprawienia komfortu można zastosować podnóżek.
W czasie pracy niezbędne są przerwy. Zaleca się robienie krótkich przerw w pracy np. co pół godziny. W trakcie przerwy warto:
• wstać, przejść się po biurze,
• wyprostować nogi,
• dla poprawienia krążenia wykonać kilka okrężnych ruchów stopami i nadgarstkami,
• napinać i rozluźniać mięśnie łydek,
• wykonać kilka okrężnych ruchów głową, aby odprężyć napięte mięśnie szyi i karku można.
Możesz zaopatrzyć się w rajstopy przeciwżylakowe, które zmniejszą obrzęki. Możesz również używać specjalnych preparatów chłodzących nogi. W czasie ciąży zrezygnuj z butów na wysokich obcasach.