Wzrok jest ważnym zmysłem, dlatego należy o niego dbać. Pomocna może się okazać wizyta u optometrysty, który zajmuje się korygowaniem wad wzroku. Wizyta jest wskazana dla każdego z nas, ponieważ profilaktyka zdrowych oczu pomaga wyraźniej widzieć. Dowiedz się, kiedy warto zgłosić się na wizytę do specjalisty i jak przebiega badanie.
Czym zajmuje się optometrysta?
Optometrysta zajmuje się wadami wzroku i doborem odpowiedniej metody ich korekcji. Ściśle współpracuje z okulistą, jednak nie ma uprawnień do diagnozowania i leczenia chorób oczu ani wykonywania zabiegów chirurgicznych w ich obszarze. Optometrysta może zauważyć niepokojące zmiany w oku i skierować do okulisty.
Głównym zadaniem optometrysty jest badanie wzroku. Pomaga on dobrać odpowiednie soczewki kontaktowe lub okulary. Ważnym aspektem jego pracy jest edukacja w zakresie codziennej higieny narządu wzroku. Optometrysta może także pokazać odpowiednie ćwiczenia, które będą wspomagać widzenie. Po badaniu wystawia on receptę okularową, na podstawie której dobierane są szkła, które korygują wadę wzroku.
Istnieje różnica pomiędzy optometrystą a okulistą. Optometrysta pomaga dobrać korekcję wzroku, a okulista diagnozuje i leczy choroby, takie jak jaskra, zaćma, gradówka czy zapalenie spojówek.
Wskazania do konsultacji optometrystycznej
Do optometrysty należy się udać każdorazowo przed dobraniem okularów czy soczewek kontaktowych. Wada wzroku może się zmieniać wraz z upływem czasu, dlatego należy regularnie sprawdzać swoje oczy. Do optometrysty należy się zgłosić, jeśli:
- twój wzrok się pogorszył, gorzej widzisz wieczorami lub masz problem z czytaniem;
- planujesz zmienić oprawy okularów;
- masz zaburzenia widzenia obuocznego;
- podczas noszenia nowych okularów odczuwasz ból lub zawroty głowy;
- chcesz dobrać soczewki kontaktowe;
- nie potrafisz zakładać i zdejmować soczewek kontaktowych i potrzebujesz instrukcji.
Zaburzenia wzroku mogą rozpocząć się już w wieku dziecięcym, dlatego odpowiedni dobór korekcji może pomóc w zahamowaniu rozwoju wady wzroku. Jeśli masz astygmatyzm, jesteś krótko- lub dalekowidzem, to konieczne są regularne wizyty u optometrysty, aby zweryfikować, czy obecnie dobrana korekcja jest optymalna. Zastanawiając się, który specjalista będzie bardziej odpowiedni – okulista czy optometrysta – należy wziąć pod uwagę swoje potrzeby. Jeśli ma być to wizyta polegająca jedynie na doborze mocy okularów, należy wybrać tego drugiego. Warto także skorzystać z usług optometrysty wtedy, gdy po zakupie okularów czy soczewek kontaktowych pojawiają się zaburzenia widzenia lub ból głowy.
Wady wzroku u dzieci należy regularnie kontrolować. Jeśli dziecko przekrzywia głowę, często się potyka, ma problemy z szybką reakcją i złapaniem ruszających się przedmiotów, warto na to zwrócić uwagę. Możliwe, że rozwija się u niego wada wzroku, np. astygmatyzm.
Jak wygląda wizyta u optometrysty?
Wizyta u optometrysty jest konieczna, jeśli dobierane są okulary lub soczewki kontaktowe. Dzięki badaniom i wywiadowi specjalista ma możliwość dobrania najlepszego sposobu poprawy wzroku. Badanie u optometrysty należy powtarzać co dwa lata, jeśli Twoje oczy są zdrowe, lub co rok, jeśli nosisz okulary lub soczewki.
Badanie u optometrysty rozpoczyna się tak samo, jak badanie u okulisty. Pierwszy jest wywiad dotyczący stanu zdrowia, chorób, problemów z widzeniem, trybu pracy czy występowania dolegliwości związanych ze wzrokiem. Ma on na celu nakierowanie na przyczynę pogorszenia się wzroku i dobrania najlepszej korekcji. Kolejnym etapem jest badanie wady refrakcji metodą Donersa. Do jego przeprowadzania wykorzystywane są plansze z literami lub cyframi o różnej wielkości, u dzieci ze zwierzątkami. Ponadto podczas badania astygmatyzmu pokazywane są różne, mniej lub bardziej rozmazane obrazki. Podczas badania Pacjent ma założone specjalne okulary z wymiennymi soczewkami. Zakładając odpowiednie soczewki, optometrysta ma możliwość weryfikowania, które z nich będą najbardziej odpowiednie.
W zależności od wady mogą być również przeprowadzone inne badania, niektóre z użyciem odpowiedniej aparatury. Optometrysta samodzielnie decyduje o doborze odpowiednich narzędzi. Wykorzystuje badanie komputerowe wzroku, ciśnienia wewnątrzgałkowego i aberracji oka. Bada również grubość i krzywiznę rogówki oraz długość gałki ocznej. Sprawdza też widzenie obuoczne, z bliskich odległości, wady sferyczne, astygmatyzm oraz ostrość widzenia.
Jak przygotować się do wizyty u optometrysty?
Badanie wzroku u optometrysty jest bezbolesne i trwa ok. 15 minut. Nie wymaga konkretnego przygotowania się, ale należy pamiętać o kilku rzeczach. Warto zgłosić się na nie wypoczętym i w dobrej kondycji, dlatego zaleca się jego przeprowadzenie w godzinach porannych, kiedy oczy nie są jeszcze zmęczone pracą. Nie powinno się stosować kosmetyków, które mają wpływ na podrażnienie oczu, dlatego należy zrezygnować z malowania oczu i używania kremów pod oczy.
Jeśli jest to kolejna wizyta, należy wziąć wyniki badań, jeśli były takie robione. Warto mieć również ze sobą obecne okulary. Jeśli nosisz soczewki, to trzeba je zdjąć przed badaniem, należy więc mieć przy sobie pojemnik i płyn. Można również przyjść od razu w okularach – ułatwi to przeprowadzenie badania.