W placówce
Echokardiografia – wskazania, przygotowanie, przebieg badania

EKG spoczynkowe to badanie wykonywane za pomocą elektrokardiografu, który rejestruje pracę serca i pozwala wykryć nieprawidłowości w jego pracy. Trwa ono kilka minut, jest całkowicie bezbolesne i nie wymaga skomplikowanych przygotowań. Sprawdź, jak wygląda cała procedura i jakie choroby można zdiagnozować za pomocą tej metody.

Czym jest badanie EKG spoczynkowe?

EKG (Elektrokardiografia) obejmuje badania czynności mięśnia sercowego, które można wykonać w ruchu lub w stanie spoczynku. Służy do tego specjalne urządzenie, czyli elektrokardiograf zwany też aparatem EKG, który rejestruje pracę serca poprzez 12 elektrod umieszczonych na klatce piersiowej oraz kończynach górnych i dolnych. Praca serca zapisuje się na pasku papieru zwanym elektrokardiogramem. Widoczna jest na nim krzywa, która składa się z sekwencji obrazujących cykl pracy serca – od momentu, gdy do jego przedsionków napływa krew, aż do wypompowania jej z serca. Oprócz tego rejestrowane są skurcze przedsionków i komór.

EKG spoczynkowe – jak sama nazwa wskazuje – rejestruje czynność serca u Pacjenta, który leży na kozetce i nie wykonuje żadnej dodatkowej aktywności. Nieobecność dodatkowych bodźców pomaga wykryć wszelkie nieprawidłowości w pracy serca. Wyniku EKG nie da się interpretować – jak to ma miejsce w przypadku badań krwi – w odniesieniu do dość sztywnych, powszechnie obowiązujących norm. Tylko lekarz może dokonać właściwej interpretacji zapisu EKG.

Przeczytaj również: Echokardiografia – wskazania, przygotowanie, przebieg badania.

Wskazania do wykonania badania EKG spoczynkowego

EKG spoczynkowe wykonuje się w przypadku podejrzenia nieprawidłowości w pracy serca. Lekarz może zasugerować je w momencie, gdy już w standardowym badaniu za pomocą stetoskopu (słuchawek) da się usłyszeć niepokojące symptomy, np. szmery. Jeśli dochodzą do tego niepokojące objawy, takie jak duszność czy szybsza męczliwość, wykonanie EKG jest konieczne, aby postawić diagnozę i rozpocząć leczenie.

Badanie EKG spoczynkowe to narzędzie diagnostyczne, którego używa się w przypadku podejrzenia:

  • chorób układu sercowo-naczyniowego;
  • niewydolności krążenia;
  • zaburzenia rytmu serca;
  • zapalenia mięśnia sercowego;
  • przerostu mięśnia sercowego.

Wskazaniem do wykonania testu będą także nawracające bóle w klatce piersiowej i omdlenia. Badanie służy również do monitorowania postępów leczenia chorób serca oraz takich schorzeń jak nadciśnienie tętnicze czy miażdżyca. Jest ono wskazane jako obowiązkowy element profilaktyki dla osób, które ukończyły 50. rok życia – EKG powinno być wykonywane w ramach badań okresowych co 1–2 lata lub częściej, jeśli pojawią się niepokojące objawy.

Przebieg badania EKG spoczynkowego

Podczas EKG spoczynkowego Pacjent musi rozebrać się od pasa w górę (w przypadku kobiet konieczne będzie zdjęcie biustonosza), podwinąć nogawki, aby umożliwić dostęp do kostek, i położyć się na plecach z rękami ułożonymi wzdłuż ciała. Do jego klatki piersiowej, rąk i kostek przyczepiane są elektrody, które zostaną podłączone do elektrokardiografu i umożliwią dokonanie zapisu pracy serca. Zazwyczaj jest ich 12 i są rozmieszczone równomiernie. Osoba prowadząca badanie delikatnie zwilża miejsce, do którego zostaną przyczepione elektrody, specjalnym żelem, który zapewnia lepsze przewodzenie impulsów elektrycznych.

Gdy Pacjent zostanie już w pełni przygotowany, elektrokardiograf uruchamia się i rozpoczyna zapis. Każda elektroda ma inne napięcie, choć z perspektywy osoby badanej różnica jest całkowicie niewyczuwalna. W trakcie testu zabronione jest poruszanie się i mówienie, ponieważ aktywności te mogłyby zaburzyć wynik.

Badanie EKG jest bezinwazyjne i całkowicie bezbolesne. Zastanawiasz się, Ile trwa badanie EKG spoczynkowe? Cała procedura trwa kilka minut, jednak zaleca się przyjść do gabinetu nieco wcześniej, aby chwilę odpocząć i spokojnie przygotować się do testu według zaleceń personelu medycznego.

Jak przygotować się do badania EKG?

EKG spoczynkowe nie wymaga skomplikowanych przygotowań, jednak warto pamiętać o kilku istotnych kwestiach:

  • przed badaniem trzeba zdjąć zegarek, biżuterię i wszelkie metalowe akcesoria;
  • bezpośrednio przed badaniem warto odpocząć przez kilka–kilkanaście minut, ponieważ przyspieszona praca serca może zafałszować wynik;
  • Pacjenci przyjmujący jakiekolwiek leki na stałe (szczególnie preparaty związane z pracą układu krążenia) powinni poinformować o tym osobę przeprowadzającą badanie.

Ponadto dzień przed badaniem warto unikać kawy czy picia alkoholu, ponieważ są to czynniki, które mogą wpłynąć na wynik badania.

Jakie choroby wykrywa badanie EKG spoczynkowe?

EKG spoczynkowe pomaga przede wszystkim w diagnozowaniu chorób układu sercowo-naczyniowego. Ponieważ wychwytuje wszelkie nieprawidłowości w pracy serca, pozwala na wykrycie:

  • zaburzeń rytmu serca (np. arytmii, bradykardii);
  • zaburzeń elektrolitowych;
  • różnego rodzaju wad serca;
  • chorób serca, np. przerostu mięśnia sercowego.

Badanie wykrywa też stany nagłe, takie jak zawał serca, i może również potwierdzić, że doszło do niego w przeszłości. W przypadku podejrzenia poważnych nieprawidłowości konieczna będzie poszerzona diagnostyka.

Zobacz także: Niewydolność serca – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Podobne usługi:

eeg.png
Badanie EEG
eeg.png
EEG w domu pacjenta

Najnowsze artykuły i poradniki

Jak interpretować wyniki mammografii? Co oznacza zagęszczenie piersi?
Diagnostyka

Jak interpretować wyniki mammografii? Co oznacza zagęszczenie piersi?

Mammografia jest uznawana za jedną z najskuteczniejszych metod wczesnego wykrywania raka piersi. Jednak interpretacja wyników tego badania nie zawsze jest prosta, szczególnie dla pacjentów. Jednym z pojęć, które często pojawiają się w opisach mammograficznych, jest „zagęszczenie” piersi. Co dokładnie oznacza to określenie i jak wpływa ono na proces diagnostyczny? Sprawdź, czym jest zagęszczenie w mammografii, jak się ono prezentuje oraz jakie ma znaczenie kliniczne.

Tomosynteza, czyli mammografia wielowarstwowa – co to za badanie?
Diagnostyka

Tomosynteza, czyli mammografia wielowarstwowa – co to za badanie?

Diagnostyka obrazowa piersi odgrywa ważną rolę w wykrywaniu i leczeniu schorzeń tego gruczołu, w tym nowotworów. Wśród różnorodnych metod obrazowania mammografia pozostaje podstawowym badaniem przesiewowym i diagnostycznym. Jednak wraz z rozwojem technologii, pojawiły się również nowoczesne techniki, takie jak tomosynteza, które znacznie usprawniają i ulepszają diagnostykę chorób piersi. Dowiedz się więcej na temat tomosyntezy, poznaj jej kluczowe cechy, zalety oraz wskazania do wykonania tego badania.

Statystyki raka piersi – kto jest na niego najbardziej narażony?
Diagnostyka

Statystyki raka piersi – kto jest na niego najbardziej narażony?

Rak piersi stanowi poważny problem zdrowotny na całym świecie, szczególnie wśród kobiet. W krajach rozwiniętych ten nowotwór złośliwy jest najczęstszym typem raka u płci żeńskiej. W krajach rozwijających się odnotowuje się jego rosnącą tendencję. Sprawdź, kogo najczęściej dotyka rak piersi