W placówce
null

Ocena anatomii i podstawowych funkcji życiowych takich jak tętno rozwijającego się dziecka w łonie przyszłej mamy możliwa jest już w I. trymestrze ciąży. Jednak dopiero w II. i III. trymestrze możliwe jest wykonanie dokładnych pomiarów oraz zaobserwowanie ewentualnych nieprawidłowości w rozwoju dziecka takich jak wady anatomiczne czy zaburzenia sugerujące chorobę genetyczną. Ocenę prawidłowego rozwoju ciąży umożliwia badanie USG prenatalne. Pozwala ono również przeprowadzić kontrolę ilości i stanu wód płodowych, wydolności łożyska czy ułożenia dziecka. Ponadto przyszli rodzice mogą otrzymać zdjęcie dziecka i obejrzeć je w trakcie badania na monitorze komputera.

Badanie USG w II. trymestrze ciąży, tzw. badanie połówkowe, jest wykonywane pomiędzy 18. a 22. tygodniem ciąży, przy czym najlepszy moment to czas od początku 20. do końca 21. tygodnia.  Badanie ma na celu szczegółową oceną anatomiczną rozwijającego się dziecka, ocenę wód płodowych i wydolności łożyska. Lekarz aplikuje żel na odsłonięty brzuch pacjentki i przykłada głowicę aparatu USG. Czasem może poprosić o zmianę pozycji. Sam także manewruje sondą po różnych okolicach brzucha, aby przyjrzeć się dziecku z różnych stron, dokonać pomiarów biometrycznych, wykryć lub wykluczyć wady wrodzone lub też ustalić płeć. Podobnie wygląda USG w III. trymestrze. Na tym etapie jest ono pomocne nie tylko w ocenie stanu zdrowia dziecka, ale też w przygotowaniach do porodu. Umożliwia m.in. ocenę ułożenia i masy dziecka oraz sprawdzenie stanu łożyska i ilości wód płodowych.


Oba badania nie trwają dłużej niż 30 minut, a w ich toku lekarz może wykonać i wydrukować zdjęcia dziecka lub zapisać je w formie cyfrowej.

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Podobne usługi:

Artykuły na temat ginekologii

Żółte upławy z pochwy – możliwe przyczyny i leczenie
Ginekologia

Żółte upławy z pochwy – możliwe przyczyny i leczenie

Wydzielina z pochwy odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia narządów intymnych. Jej prawidłowy wygląd, konsystencja i zapach są oznaką zdrowia i prawidłowego funkcjonowania układu rozrodczego. Niestety, w przebiegu różnych schorzeń śluz z pochwy może ulegać niepożądanym zmianom, nabierając nieprawidłowej barwy, zapachu czy konsystencji. Jednym z niepokojących objawów są żółte upławy z pochwy. Sprawdź, jakie mogą być ich przyczyny i jak poradzić sobie z tym problemem.

Czym jest zespół policystycznych jajników? Objawy, leczenie
GinekologiaEndokrynologia

Czym jest zespół policystycznych jajników? Objawy, leczenie

Zespół policystycznych jajników (PCOS) to zaburzenie endokrynologiczne, które dotyka kobiet w wieku rozrodczym. Chociaż nazwa sugeruje problem z jajnikami, PCOS jest złożonym problemem, który może mieć poważne konsekwencje dla funkcjonowania  całego organizmu. Sprawdź, jakie są przyczyny i objawy tego schorzenia i w jaki sposób należy je leczyć.

Jakie są przyczyny bólu podbrzusza u kobiet? Diagnostyka i leczenie
GinekologiaUrologia

Jakie są przyczyny bólu podbrzusza u kobiet? Diagnostyka i leczenie

Ból w dolnej części brzucha to dość częsty problem, z którym zmaga się wiele kobiet. Może on mieć różnorodne przyczyny – od fizjologicznych procesów związanych z cyklem miesiączkowym przez choroby narządów płciowych aż po problemy z układem pokarmowym czy moczowym. Prawidłowa identyfikacja przyczyny bólu podbrzusza jest kluczowa, na jej podstawie można bowiem wdrożyć skuteczne leczenie. Sprawdź, do jakiego specjalisty się udać i jakie badania warto zrobić.