Ocena anatomii i podstawowych funkcji życiowych takich jak tętno rozwijającego się dziecka w łonie przyszłej mamy możliwa jest już w I. trymestrze ciąży. Jednak dopiero w II. i III. trymestrze możliwe jest wykonanie dokładnych pomiarów oraz zaobserwowanie ewentualnych nieprawidłowości w rozwoju dziecka takich jak wady anatomiczne czy zaburzenia sugerujące chorobę genetyczną. Ocenę prawidłowego rozwoju ciąży umożliwia badanie USG prenatalne. Pozwala ono również przeprowadzić kontrolę ilości i stanu wód płodowych, wydolności łożyska czy ułożenia dziecka. Ponadto przyszli rodzice mogą otrzymać zdjęcie dziecka i obejrzeć je w trakcie badania na monitorze komputera.
Badanie USG w II. trymestrze ciąży, tzw. badanie połówkowe, jest wykonywane pomiędzy 18. a 22. tygodniem ciąży, przy czym najlepszy moment to czas od początku 20. do końca 21. tygodnia. Badanie ma na celu szczegółową oceną anatomiczną rozwijającego się dziecka, ocenę wód płodowych i wydolności łożyska. Lekarz aplikuje żel na odsłonięty brzuch pacjentki i przykłada głowicę aparatu USG. Czasem może poprosić o zmianę pozycji. Sam także manewruje sondą po różnych okolicach brzucha, aby przyjrzeć się dziecku z różnych stron, dokonać pomiarów biometrycznych, wykryć lub wykluczyć wady wrodzone lub też ustalić płeć. Podobnie wygląda USG w III. trymestrze. Na tym etapie jest ono pomocne nie tylko w ocenie stanu zdrowia dziecka, ale też w przygotowaniach do porodu. Umożliwia m.in. ocenę ułożenia i masy dziecka oraz sprawdzenie stanu łożyska i ilości wód płodowych.
Oba badania nie trwają dłużej niż 30 minut, a w ich toku lekarz może wykonać i wydrukować zdjęcia dziecka lub zapisać je w formie cyfrowej.