Utrata zębów może nastąpić w wyniku różnych czynników, m.in. próchnicy, choroby przyzębia czy urazów. Niepełne uzębienie sprawia, że pacjent może mieć problemy m.in. z wymową i spożywaniem pokarmów. W takiej sytuacji warto rozważyć leczenie z wykorzystaniem implantów zębowych. Dowiedz się więcej na ten temat.
Czym jest implantoprotetyka?
Ta dziedzina stomatologii łączy w sobie elementy protetyki i implantologii. Zajmuje się odbudową utraconych zębów.
Sprawdź też: Periodontologia – czym się zajmuje?
Jak wygląda wizyta u implantoprotetyka?
Specjalista przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem, aby poznać jego potrzeby. Następnie ocenia stan uzębienia. Implantolog może również skierować pacjenta na badanie pantomograficzne i tomografię komputerową CBCT. Na tej podstawie specjalista stworzy plan leczenia.
Leczenie polega na wszczepianiu implantów w kość szczęki lub żuchwy, które zastępują naturalny korzeń zęba. . Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym.
Osteointegracja (integracja implantu z kością; wgajanie implantu) zajmuje ok. 3–6 miesięcy w przypadku żuchwy i ok. 6–8 miesięcy w przypadku szczęki. Po zakończeniu procesu gojenia można przystąpić do odbudowy protetycznej, czyli korony (zastępującej jeden ząb) lub mostu (zastępującego kilka brakujących zębów). Są one wykonane z materiałów takich jak porcelana czy cyrkon, przypominających wyglądem i trwałością naturalne zęby.
Jakie są zalety implantów stomatologicznych?
Implanty zapobiegają zanikowi kości szczęki i żuchwy, a osadzone na nich korony lub mosty zapewniają komfort podczas mówienia i żucia. Implanty można wykorzystać zarówno do rekonstrukcji pojedynczych zębów, jak i całego uzębienia – w tym przypadku wykonuje się mosty osadzone na kilku implantach.
Zabieg można wykonać u osób, które ukończyły 18 lat, czyli po zakończeniu rozwoju kostnego.
Zazwyczaj pacjenci mogą szybko wrócić do codziennej aktywności po zabiegu. Warto wiedzieć, że w niektórych przypadkach implant może się nie zintegrować z otaczającą kością, jednak dotyczy to jedynie 2–5% przypadków.
Zalecenia pozabiegowe
Należy przestrzegać zaleceń lekarza wydanych po przeprowadzonym zabiegu, dotyczących m.in. stosowania zimnych okładów czy wykonywania zabiegów higienicznych w obrębie jamy ustnej. .
Oprócz tego należy stosować dietę półpłynną lub płynną. Przez 2–3 godziny po zabiegu nie wolno jeść i pić. Po zabiegu, przez kilka dni nie wolno palić tytoniu ani pić alkoholu. Należy powstrzymać się od wysiłku fizycznego.
W razie wystąpienia niepokojących objawów należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem przeprowadzającym zabieg.
Jak dbać o implanty?
Pacjent powinien dbać o implanty równie starannie jak o swoje naturalne zęby. Trzeba pamiętać o regularnych wizytach kontrolnych (przynajmniej raz na 6 miesięcy), a także o zabiegach higienizacji.