W placówce
null

Utrata zębów może nastąpić w wyniku różnych czynników, m.in. próchnicy, choroby przyzębia czy urazów. Niepełne uzębienie sprawia, że pacjent może mieć problemy m.in. z wymową i spożywaniem pokarmów.  W takiej sytuacji warto rozważyć leczenie z wykorzystaniem implantów zębowych. Dowiedz się więcej na ten temat.

Przejdź do:

Czym jest implantoprotetyka?
Jak wygląda wizyta u implantoprotetyka?
Jakie są zalety implantów stomatologicznych?
Zalecenia pozabiegowe
Jak dbać o implanty?

Czym jest implantoprotetyka?

Ta dziedzina stomatologii łączy w sobie elementy protetyki i implantologii. Zajmuje się odbudową utraconych zębów.

Sprawdź też: Periodontologia – czym się zajmuje?

Jak wygląda wizyta u implantoprotetyka?

Specjalista przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem, aby poznać jego potrzeby. Następnie ocenia stan uzębienia. Implantolog może również skierować pacjenta na badanie pantomograficzne i tomografię komputerową CBCT. Na tej podstawie specjalista stworzy plan leczenia.

Leczenie polega na wszczepianiu implantów w kość szczęki lub żuchwy, które zastępują naturalny korzeń zęba. . Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym.

Osteointegracja (integracja implantu z kością; wgajanie implantu) zajmuje ok. 3–6 miesięcy w przypadku żuchwy i  ok. 6–8 miesięcy w przypadku szczęki. Po zakończeniu procesu gojenia można przystąpić do odbudowy protetycznej, czyli korony (zastępującej jeden ząb) lub mostu (zastępującego kilka brakujących zębów). Są one wykonane z materiałów takich jak porcelana czy cyrkon, przypominających wyglądem i trwałością naturalne zęby.

Jakie są zalety implantów stomatologicznych?

Implanty zapobiegają zanikowi kości szczęki i żuchwy, a osadzone na nich korony lub mosty zapewniają komfort podczas mówienia i żucia. Implanty można wykorzystać zarówno do rekonstrukcji pojedynczych zębów, jak i całego uzębienia – w tym przypadku wykonuje się mosty osadzone na kilku implantach.

Zabieg można wykonać u osób, które ukończyły 18 lat, czyli po zakończeniu rozwoju kostnego.

Zazwyczaj pacjenci mogą szybko wrócić do codziennej aktywności po zabiegu. Warto wiedzieć, że w niektórych przypadkach implant może się nie zintegrować z otaczającą kością, jednak dotyczy to jedynie 2–5% przypadków.

Zalecenia pozabiegowe

Należy przestrzegać zaleceń lekarza wydanych po przeprowadzonym zabiegu, dotyczących m.in. stosowania zimnych okładów czy wykonywania zabiegów higienicznych w obrębie jamy ustnej. . 

Oprócz tego należy stosować dietę półpłynną lub płynną. Przez 2–3 godziny po zabiegu nie wolno jeść i pić. Po zabiegu, przez kilka dni nie wolno palić tytoniu ani pić alkoholu. Należy powstrzymać się od wysiłku fizycznego.

W razie wystąpienia niepokojących objawów należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem przeprowadzającym zabieg.

Jak dbać o implanty?

Pacjent powinien dbać o implanty równie starannie jak o swoje naturalne zęby. Trzeba pamiętać o regularnych wizytach kontrolnych (przynajmniej raz na 6 miesięcy), a także o zabiegach higienizacji.

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Placówki

Podobne usługi:

implanty_antykoncepcyjnego.png
Implanty antykoncepcyjne
leczenie_chorob_przyzebia.jpg
Periodontologia
implantologia.jpg
Implantologia

Artykuły i poradniki na temat stomatologii

jak czyścić aparat.jpeg
Stomatologia

Jak zachować prawidłową higienę jamy ustnej podczas leczenia aparatem ortodontycznym? Wskazówki

Leczenie ortodontyczne może trwać nawet kilka lat. To okres, w którym zęby przyjmują prawidłowe położenie, ale także – szczególnie w przypadku aparatów stałych – są bardziej narażone na rozwój próchnicy przez obecność elementów aparatu stałego, które mogą utrudniać dostęp dla szczoteczki i innych środków do higieny jamy ustnej. Bakterie gromadzące się w tkankach twardych zębów mogą powodować ubytki, choroby dziąseł czy nieprzyjemny zapach z ust. Sprawdź, jak utrzymywać prawidłową higienę jamy ustnej w trakcie leczenia stałym aparatem ortodontycznym, aby uniknąć tych problemów!

palenie po wyrwaniu zęba.jpeg
Stomatologia

Palenie po wyrwaniu zęba – dlaczego jest szkodliwe?

Po ekstrakcji zęba Pacjent otrzymuje szereg zaleceń, które mają wspierać proces gojenia rany. Wśród nich jest m.in. zakaz palenia papierosów. Ten szkodliwy nałóg może niepotrzebnie wydłużyć czas rekonwalescencji, a dodatkowo zwiększyć ryzyko powstania tzw. suchego zębodołu oraz infekcji. Sprawdź, jakie jeszcze mogą być konsekwencje palenia po usunięciu zęba i przekonaj się, że naprawdę nie warto tego robić.

wpływ palenia.jpeg
Stomatologia

Jak palenie papierosów wpływa na zdrowie jamy ustnej?

Palenie tytoniu to powszechny nawyk. Jak wynika z raportu Palenie tytoniu – najważniejszy czynnik zdrowotny, problem dotyczy aż ponad 30% mężczyzn i 27% kobiet w Polsce [5]. Tytoń nie tylko uzależnia i powoduje choroby płuc, ale także ma wpływ na zdrowie i estetykę zębów. Sprawdź, z jakimi problemami stomatologicznymi najczęściej zmagają się palacze.