Trądzik noworodkowy – jak wygląda i co go powoduje?

22.11.2023

Trądzik noworodkowy to stosunkowo często występująca choroba wieku dziecięcego. Z reguły ma łagodny przebieg, ustępuje samoistnie i nie wymaga leczenia. Sprawdź, jakie mogą być przyczyny trądziku noworodkowego i w jaki sposób złagodzić towarzyszące mu objawy.

Kobieta trzyma małe dziecko na rękach

Spis treści

Przyczyny trądziku noworodkowego
Jak wygląda trądzik noworodkowy?
Gdzie pojawiają się zmiany w trądziku noworodkowym?
Jak długo utrzymuje się trądzik noworodkowy?
Diagnostyka różnicowa trądziku noworodkowego
Jak postępować w domu? Pielęgnacja
Trądzik noworodkowy – kiedy zgłosić się do lekarza?

Na skórze Twojego dziecka pojawiły się krosty ? To może być trądzik noworodkowy. Poznaj najczęstsze lokalizacje wykwitów skórnych i przeczytaj, jak długo mogą się one utrzymywać. Sprawdź, z jakimi problemami skórnymi może być pomylony trądzik noworodkowy. Te informacje i znacznie więcej znajdziesz w poniższym artykule.

Przyczyny trądziku noworodkowego

Za przyczynę trądziku noworodkowego eksperci uważają zaburzenia równowagi hormonalnej, które pobudzają pracę gruczołów łojowych. Są one spowodowane jednoczesnym występowaniem u dziecka androgennych steroidów pochodzenia matczynego oraz wydzielaniem hormonów przez dziecko. Co więcej, gruczoły łojowe wykazują wzmożoną aktywność w pierwszych miesiącach życia – ich praca stabilizuje się około 6 miesiąca życia. Trądzik noworodkowy rozwija się w ciągu  4–6 tygodni po urodzeniu. Szacuje się, że dotyczy około 20% dzieci. Częściej jest obserwowany u chłopców niż u dziewczynek.

Przeczytaj również: Trądzik – czym jest i skąd się bierze?

Jak wygląda trądzik noworodkowy?

Najczęstszymi objawami trądziku noworodków są zaskórniki zamknięte. Są wykwitami powstałymi na skutek zablokowania gruczołów łojowych. To niewielkie zmiany skórne przyjmujące postać białych grudek. W przebiegu trądziku noworodków mogą się rozwinąć również zaskórniki otwarte. To ciemnobrązowe lub czarne punkty mające mikroskopijny otwór, przez który na zewnątrz wydostaje się zrogowaciały naskórek czy nadmiar łoju. U dzieci z trądzikiem noworodkowym mogą się również rozwinąć wykwity zapalne – grudki i krosty. Najczęściej wykwitom skórnym nie towarzyszy uczucie swędzenia.

Gdzie pojawiają się zmiany w trądziku noworodkowym?

Zmiany skórne w trądziku noworodkowym zazwyczaj umiejscawiają się na twarzy, w tym głównie na policzkach, brodzie, powiekach i czole. Rzadziej objawy trądziku noworodkowego obserwuje się na głowie, szyi czy klatce piersiowej. Ponadto obserwuje się przetłuszczanie się skóry dziecka w tych obszarach.

Jak długo utrzymuje się trądzik noworodkowy?

Trądzik noworodkowy z reguły ustępuje samoistnie i nie wymaga specjalistycznego leczenia. Wystarczy, że zadbasz o odpowiednią pielęgnację skóry dziecka, a objawy trądziku noworodkowego znikną po kilku tygodniach. W przeciwnym razie konieczna jest konsultacja lekarska i wdrożenie specjalistycznego leczenia.

Diagnostyka różnicowa trądziku noworodkowego

Rozpoznanie trądziku noworodkowego lekarz stawia na podstawie objawów chorobowych. Jednak z uwagi na zbliżony obraz kliniczny trądzik noworodkowy wymaga diagnozy różnicowej z takimi jednostkami jak m.in.:

Konsultacja z pediatrą

  • noworodkowa krostkowica głowy,
  • przejściowa melanoza krostkowa noworodków,
  • rumień toksyczny noworodków,
  • prosaki,
  • potówki,
  • przerost gruczołów łojowych,
  • reakcje polekowe – mogą być wynikiem działania leków przyjmowanych przez matkę w ostatnich tygodniach ciąży albo środków stosowanych u dziecka.

Jak postępować w domu? Pielęgnacja

Podstawą postępowania w trądziku noworodkowym jest odpowiednia pielęgnacja skóry. Należy unikać używania tłustych maści i olejków, które nasilają powstawanie zaskórników. Do mycia używaj delikatnych preparatów o neutralnym pH, które nie podrażniają skóry. Osuszaj skórę dziecka delikatnie, aby uniknąć podrażnień.

Pamiętaj, aby wybierać dla dziecka ubranka wykonane z naturalnych materiałów, które pozwolą skórze oddychać. Trzeba również pamiętać o praniu ubranek dziecka w delikatnych, hipoalergicznych płynach do prania i płukania. Ubieraj swoje dziecko stosownie do warunków atmosferycznych lub temperatury w mieszkaniu. Zmian skórnych nie powinno się w żadnym wypadku wyciskać oraz naruszać mechanicznie, co sprzyja ich nadkażeniu bakteryjnemu. Pamiętaj, aby bez konsultacji z lekarzem nie stosować żadnych preparatów na trądzik noworodkowy.

Trądzik noworodkowy – kiedy zgłosić się do lekarza?

Konsultacja dermatologa dziecięcego

Jeśli zaobserwujesz na skórze dziecka jakieś niepokojące zmiany, zgłoś się na wizytę do pediatry lub dermatologa dziecięcego. Skóra noworodka jest bardzo delikatna i wrażliwa, a przez to podatna na zmiany. Dlatego warto skonsultować je ze specjalistą, który określi podłoże ich powstania. W przypadku trądziku noworodkowego wizyta jest zalecana zwłaszcza przy utrzymywaniu się zmian przez ponad 2-3  miesiące, dużym nasileniu objawów, pojawieniu się dodatkowych dolegliwości czy kiedy zwyczajnie niepokoisz się o dziecko i nie masz pewności, w jaki sposób postępować.

W sytuacji, gdy domowe sposoby leczenia trądziku noworodkowego nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, konieczne jest wprowadzenie specjalistycznej terapii. Zazwyczaj opiera się ona na preparatach mających w swoim składzie: kwas azelainowy, kwas salicylowy, rezorcynę. W przypadku obecności wykwitów zapalnych wprowadza się miejscowo preparaty z antybiotykiem lub nadtlenkiem benzoilu. Jeśli dojdzie do zakażenia bakteryjnego zmian, to leczeniem z wyboru jest antybiotykoterapia zalecona przez specjalistę.

Przeczytaj również: Kiedy należy zgłosić się do lekarza pediatry, a kiedy rodzice mogą podjąć się samodzielnego leczenia w domu?

Źródła
  1. M. Filo-Rogulska, D. Wcisło-Dziadecka, L. Brzezińska-Wcisło, Neonatal and infantile acne – etiopathogenesis, clinical presentation and treatment possibilities, „Postępy Nauk Medycznych” 2018, t. XXXI, nr 1A, s. 45–48.
  2. M. Kuchciak-Brancewicz, Dermatologia okresu niemowlęcego. Choroby najczęstsze i wybrane, Medipage, Warszawa 2021.

Zobacz także

Dziecko leży z przykurczonymi nogami
OrtopediaPediatriaOpieka nad dzieckiem

Krzywica. Przyczyny i leczenie

Krzywica to choroba metaboliczna związana z zaburzeniami procesu mineralizacji kości. Niepodjęcie jej leczenia lub terapia prowadzona w nieprawidłowy sposób wiąże się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Poznaj objawy krzywicy i sprawdź, co może doprowadzić do tej choroby.

Kobieta w ciąży siedzi na kanapie i podpiera głowę reką
Opieka nad dzieckiemPediatriaCiąża

Czym jest zespół Edwardsa? Jaki ma wpływ na dziecko?

Trisomia 18 chromosomu jest drugim pod względem częstości (po zespole Downa) zespołem wad genetycznych uwarunkowanym obecnością dodatkowego chromosomu. Sprawdź, jakie objawy towarzyszą zespołowi Edwardsa i na podstawie jakich badań lekarz stawia rozpoznanie.

Kobieta w ciąży leży na łóżku i trzyma się za brzuch
Opieka nad dzieckiemPediatriaCiąża

Czym jest zespół Patau? Przyczyny, objawy, rozpoznanie

Zespół Patau to jedna z trzech najczęściej występujących aberracji chromosomowych, obok zespołu Downa i zespołu Edwardsa. Przyczyną tego schorzenia jest obecność dodatkowego chromosomu 13 (trisomia chromosomu 13). Dowiedz się więcej o tym zespole wad wrodzonych.