Rak krtani – objawy, rodzaje, rozwój choroby

25.06.2024

Rak krtani jest jednym częstszych nowotworów złośliwych i najczęściej występującym nowotworem w obrębie głowy i szyi. Choroba zdecydowanie częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet. Za jej rozwój odpowiadać może szereg czynników, w tym zwłaszcza dym tytoniowy.

0505-rak-krtani.jpg

Spis treści

Gdzie rozwija się rak krtani?
Rak krtani – gdzie daje przerzuty?
Jakie są rodzaje raka krtani?
Rak krtani – przyczyny
Złośliwy nowotwór krtani – objawy
Jak umówić wizytę
Jak rozpoznać raka krtani?
Rokowania raka krtani
Rak krtani – leczenie

Rak krtani to podstępna choroba, która początkowo może nie dawać żadnych objawów, a jedną z jej pierwszych dolegliwości jest chrypka, która jest mało charakterystycznym objawem. Sprawdź, jakie są rodzaje raka krtani i czy nowotwór ten daje przerzuty. Dowiedz się, w jaki sposób lekarz stawia rozpoznanie nowotworu złośliwego krtani.

Gdzie rozwija się rak krtani?


Krtań to niewielka struktura chrzęstna, która znajduje się między gardłem a tchawicą. Umiejscowiona jest w przedniej części szyi. Zlokalizowane są w niej struny głosowe. Dzieli się na trzy części: jamę podgłośniową, głośnię, nadgłośnię. Rak krtani jest jedną z bardziej niebezpiecznych patologii w obrębie tej struktury. Najczęściej zmiany rakowe występują w górnym i środkowym piętrze krtani. Nowotwory głośni charakteryzują się powolnym przebiegiem, wysokim zróżnicowaniem histopatologicznym i rzadkim występowaniem przerzutów do węzłów chłonnych. Dla raków krtani zlokalizowanych w górnym piętrze typowe jest wczesne występowanie przerzutów w węzłach chłonnych i szybki wzrost miejscowy. Z kolei nowotwory złośliwe podgłośni mają umiarkowane tempo wzrostu miejscowego i dość wysokie ryzyko rozwoju przerzutów.

Rak krtani – gdzie daje przerzuty?

Jak już zaznaczono, ryzyko rozwoju przerzutów w raku krtani determinowane jest w dużym stopniu umiejscowieniem zmiany, a przez to też stopniem unaczynienia chłonnego. Niemniej jednak na skutek rozwoju procesu nowotworowego mogą rozwinąć się przerzuty. Najczęściej są to przerzuty do regionalnych węzłów chłonnych, w cięższych przypadkach stwierdza się obecność przerzutów odległych, w tym zwłaszcza do płuc. W raku krtani w górnym piętrze występują bardzo często, bowiem nawet u 50-60% chorych. Najrzadziej pojawiają się w raku okolicy głośni, gdyż stanowią 4-10% chorych.

Zobacz także: Guzki tarczycy – co je powoduje? Na czym polega ich rozpoznanie i jak są leczone?

Jakie są rodzaje raka krtani?


Najczęściej występującym rakiem krtani jest rak płaskonabłonkowy. Szacuje się, że dotyczy nawet 95% przypadków choroby. Sporadycznie stwierdza się występowanie postaci brodawczakowatej raka płaskonabłonkowego. Rzadko też rozwijają się inne postacie tego raka i nowotwory nienabłonkowe. Jeżeli zaś chodzi o stopień zróżnicowania, to w obrębie głośni najczęściej stwierdza się przypadek raka średnio lub wysoko zróżnicowanego (G I-II), w pozostałych częściach krtani częściej rozwijają się raki o niskim stopniu zróżnicowania (G III).

Rak krtani – przyczyny

 

Za główną przyczynę powstania raka krtani uważa się narażenie na dym tytoniowy, w którym znajduje się wiele związków kancerogennych, czyli rakotwórczych. Rozwojowi choroby sprzyja nadmierne spożycie wysokoprocentowego alkoholu. Na raka krtani w większym stopniu narażone są również osoby z obciążonym wywiadem rodzinnym w kierunku tego schorzenia.

Do czynników ryzyka rozwoju raka krtani zalicza się również:

  • narażenie na metale ciężkie, azbest, opary kwasu chromowego, azotowego, siarkowego, pył węglowy, drzewny, cementowy,
  • niedobory pokarmowe, a zwłaszcza witaminy A i C oraz wielonienasycone kwasy tłuszczowe,
  • stany przedrakowe krtani, jak brodawczaki krtani, leukoplakia, modzelowatość, hiperkeratoza w przewlekłym stanie zapalnym.

Złośliwy nowotwór krtani – objawy

 

Rak krtani na początkowym etapie ma bezobjawowy przebieg. Zazwyczaj pierwszym objawem chorobowym jest chrypka. Wraz z zaawansowaniem choroby pojawiają się takie objawy raka krtani, jak: ból przy połykaniu (odynofagia), zaburzenia połykania (dysfagia), duszność, ból ucha i gardła, objawy nieżytu gardła, nieprzyjemny oddech. W ciężkich przypadkach obserwuje się krwioplucie, a guz na szyi staje się wyczuwalny. U chorych na raka krtani dochodzi do utraty masy ciała i rozwinąć się może tzw. krtań beczkowata. Stan ten polega na rozdęciu krtani.

Zobacz także: Jak przebiega USG węzłów chłonnych? Kiedy trzeba je wykonać?

Jak umówić wizytę

Zapytaj Lekarza.svg

Umów badanie w ramach abonamentu

wozek-zakupy-sklep.svg

Umów wizytę płatną

22 275 96 28

Jak rozpoznać raka krtani?


Rozpoznanie raka krtani opiera się na następujących badaniach:

  • badanie palpacyjne szyi,
  • badanie laryngoskopowe pośrednie i bezpośrednie i pobranie wycinków do analizy histopatologicznej,
  • USG szyi z oceną węzłów chłonnych i przestrzeni przednagłośniowej,
  • tomografia komputerowa szyi (ocena rozległości nacieku nowotworowego),
  • RTG klatki piersiowej, a w przypadku dużych przerzutów do węzłów chłonnych tomografia komputerowa.

 

Rokowania raka krtani


Zdecydowana większość, bo 70-85%, raków krtani rozpoznawanych jest w wysokim stadium zaawansowania. Bezpośrednio przekłada się to na rokowania, które są niekorzystne. Szacuje się, że średnie 5-letnie przeżycie oscyluje w granicach 15-45%. Choroba rozpoznana na wczesnym etapie daje 90% przeżycia 5 lat od momentu rozpoznania.

Zobacz także: Guzki tarczycy – co je powoduje? Na czym polega ich rozpoznanie i jak są leczone?

Rak krtani – leczenie

 

Leczenie raka krtani determinowane jest wieloma czynnikami, lecz przede wszystkim stopniem zaawansowania choroby. Na początkowym etapie stosowana jest radioterapia, laserowe wycięcie fałdu głosowego (chordektomia), częściowa laryngektomia – zalecana jest chirurgia endoskopowa pozwalająca na usunięcie guza wraz z marginesem zdrowych tkanek oraz zachowanie funkcji krtani. W przypadku postaci zaawansowanych raka krtani konieczna jest laryngektomia całkowita i leczenie radiologiczne bądź radykalna radioterapia lub równoczesna chemio-radioterapia. W nieoperacyjnym raku krtani prowadzi się leczenie paliatywne, które polega na chemioterapii lub radioterapii.

Źródła

1.    P. Krawczyk, E. Osuch-Wójcikiewicz, D. Majszyk i wsp., Leczenie zaawansowanego raka krtani i krtaniowej części gardła – przegląd literatury i doświadczenia własne, „Polski Przegląd Otorynolaryngologiczny” 2018, t. 7, nr 2, s. 25-30.

2.    J. Singh Badwal, Laryngektomia całkowita w leczeniu raka krtani w stopniu zaawansowania T4: trendy i ocena czasu przeżycia, „Polski Przegląd Chirurgiczny” 2019, t. 91, nr 3, s. 30-47.

3.    M. Śniadecki, Kryteria rozpoznawania i wczesne objawy chorób nowotworowych, Via Medica, Gdańsk 2015.

Zobacz także

Złamanie kości śródstopia – objawy, badania, czas i sposób leczenia
Diagnostyka

Złamanie kości śródstopia – objawy, badania, czas i sposób leczenia

Kości śródstopia to pięć długich kości znajdujących się w środkowej części stopy, które łączą palce z kośćmi stępu. Złamanie ich to uraz, który często występuje w wyniku upadków, uderzeń, skręceń lub przeciążeń, zwłaszcza u sportowców. Sprawdź, jak lekarz rozpoznaje złamanie kości śródstopia i jak się je leczy.

Złamany nos – jak wygląda i ile się zrasta? Badania i leczenie
Diagnostyka

Złamany nos – jak wygląda i ile się zrasta? Badania i leczenie

Złamany nos jest jedną z najczęstszych kontuzji twarzy. Może wystąpić w wyniku urazu, takiego jak uderzenie, upadek lub wypadek. Objawy, badania diagnostyczne oraz proces leczenia zależą od stopnia złamania i towarzyszących uszkodzeń. Dowiedz się więcej na temat złamania nosa.

Rezonans magnetyczny głowy
Diagnostyka

Światowy Dzień Radiologii – znaczenie obrazowania radiologicznego w medycynie

Radiologia dzięki dynamicznemu rozwojowi technologii obrazowania stale poszerza swoje możliwości diagnostyczne i terapeutyczne, co przekłada się na poprawę jakości opieki zdrowotnej i skuteczności leczenia pacjentów. Dla upamiętnienia Wilhelma Roentgena, który dokładnie 129 lat temu odkrył promieniowanie X, obchodzony jest Światowy Dzień Radiologii.