Guz mózgu – objawy, przyczyny powstawania i sposoby rozpoznania

25.06.2024

Guz mózgu to nowotwór ośrodkowego układu nerwowego. Może mieć charakter pierwotny, ale bywa również efektem przerzutów z innych narządów. Przez dłuższy czas może nie dawać żadnych objawów. Dolegliwości pojawiają się zazwyczaj w wyniku ucisku na tkanki lub zajęcia ważnych struktur.

0443-guz-mozgu.jpeg

Spis treści

Czym jest guz mózgu i jakie są jego rodzaje?
Co powoduje guza mózgu?
Jakie są objawy guza mózgu?
Jak rozpoznać guza mózgu?
Jak umówić wizytę
Leczenie guza mózgu
Do jakiego lekarza się zgłosić?
Profilaktyka guza mózgu

Mózg to jeden z kluczowych narządów w ludzkim organizmie, odpowiadający za przebieg procesów życiowych. Guz może zaburzać jego pracę oraz dawać inne niepożądane objawy. Dowiedz się, w jaki sposób lekarz rozpoznaje guza mózgu i czy da się zapobiec jego powstaniu.

Czym jest guz mózgu i jakie są jego rodzaje?


Guz mózgu może mieć charakter pierwotny lub wtórny (czyli przerzut z nowotworu zajmującego inny narząd). Zmiany nowotworowe mogą być złośliwe lub łagodne. Nawet niezłośliwy guz mózgu czasami okazuje się bardzo niebezpieczny z uwagi na ucisk na tkanki mózgowia. Zmiany złośliwe wykazują tendencję do wzrostu miejscowego, a niektóre również do dawania przerzutów. Wśród możliwych guzów mózgu wymienia się oponiaki, gwiaździaki, skąpodrzewiaki, glejaki wielopostaciowe i wyściółczaki.

Co powoduje guza mózgu?


Przyczyny guza mózgu nie zostały jak dotąd dobrze poznane. Za powstanie tego typu zmian odpowiadać mogą schorzenia genetyczne. Wśród nich wymienia się m.in.: nerwiakowłókniakowatość typu 1 lub 2, stwardnienie guzowate, zespół von Hippla-Lindaua, zespół Turcota, siatkówczak dziedziczny oraz zespół Cowden. Czynnikiem i ryzyka jest promieniowanie jonizujące. Zapadalność na złośliwe glejaki i oponiaki rośnie z wiekiem, a pierwotne chłoniaki mózgu częściej rozwijają się wśród osób z HIV oraz po przeszczepie organów po immunosupresji. Nie udowodniono związku między guzami mózgu a czynnikami fizycznymi (np. polem elektromagnetycznym), czynnikami chemicznymi (np. pestycydami, herbicydami, nitrozaminami, PCV), czynnikami okołoporodowymi, zakażeniem wirusem Epsteina-Barr, urazami mózgu z okresu dzieciństwa.

Jakie są objawy guza mózgu?


W wielu przypadkach choroba na początkowym etapie nie daje żadnych objawów. Zmiana może nie ujawniać się nawet przez lata. Wraz z zaawansowaniem guza mózgu pojawiają się różne dolegliwości, których charakter determinowany jest obszarem, na jaki guz wywiera ucisk. Objawy guza mózgu są więc specyficzne, wynikające z lokalizacji. Przykładowo:

  • guzy tylnego dołu czaszki powodować mogą nudności, wymioty, ból głowy, ataksję (niezborność ruchów);
  • guzy płata ciemieniowego mogą dawać takie objawy jak zaburzenia czucia, akalkulia (trudność w wykonywaniu działań arytmetycznych), agrafia (trudności w pisaniu), apraksja (zaburzona precyzja ruchów);
  • guzy w okolicy pnia mózgu dawać mogą takie objawy jak zaburzenia czucia, zaburzenia połykania, niewyraźna mowa, niedowład spastyczny kończyn, wodogłowie, objawy móżdżkowe, np. ataksja, zaburzenia chodu, oczopląs;
  • guzy płata czołowego mogą się objawiać poprzez: afazję ruchową, zaburzenia zachowania i osobowości (zespół czołowy – osłabiony krytycyzm, nastrój depresyjny, chwiejność emocjonalna, zniechęcenie).

Mówiąc o objawach guza mózgu, należy wspomnieć o dolegliwościach związanych ze zwiększonym ciśnieniem śródczaszkowym. Stan ten przejawiać się może: bólem głowy, wzrostem ciśnienia tętniczego, spowolnieniem pracy serca, zaburzeniami świadomości, nudnościami i wymiotami, pogorszeniem widzenia, sztywnością karku, a także zaburzeniami równowagi.

Zobacz także: Co to jest rezonans magnetyczny głowy? Kiedy go wykonać?

Jak rozpoznać guza mózgu?


Aby postawić diagnozę, lekarz wykonać musi badania obrazowe, które umożliwiają nie tylko wykrycie zmiany, lecz także określenie jej dokładnej lokalizacji, wielkości i charakteru. Rezonans magnetyczny jest badaniem z wyboru. Nie stanowi optymalnej metody obrazowania tylnego dołu czaszki i kręgosłupa – w takiej sytuacji wskazana jest tomografia komputerowa. Do obrazowania przerzutów w obrębie mózgowia konieczne jest badanie tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego ze wzmocnieniem kontrastowym. Lekarz może zalecić dodatkową diagnostykę, np. badanie histologiczne materiału z guza, pozytonową tomografię emisyjną PET, jak również badanie płynu mózgowo-rdzeniowego lub stężenia markerów nowotworowych (AFP, beta-HCG).

Jak umówić wizytę

Zapytaj Lekarza.svg

Umów badanie w ramach abonamentu

wozek-zakupy-sklep.svg

Umów wizytę płatną

22 275 96 28

Leczenie guza mózgu


Po postawieniu rozpoznania lekarz dobiera metodę leczenia. Guzy mózgu leczone są za pomocą operacji chirurgicznych. Radioterapię stosuje się w sytuacji, gdy chirurgiczne usunięcie guza nie jest możliwe, po zabiegu przy dużym ryzyku wznowy lub w przypadku nowotworów złośliwych kiedy nie ma możliwości usunięcia wszystkich tkanek zajętych procesem chorobotwórczym. Chemioterapia może być łączona z radioterapią w leczeniu wspomagającym. Ma ograniczone zastosowanie z uwagi na niską chemiowrażliwość pierwotną oraz wczesną chemiooporność wtórną w wielu przypadkach. Guz mózgu leczy się także za pomocą noża gamma – to nowoczesna technika neurochirurgiczna.

Zobacz także: Zawroty głowy – co je powoduje i w jaki sposób je leczyć?

Do jakiego lekarza się zgłosić?


W przypadku zaobserwowania jakichkolwiek dolegliwości, które mogą wskazywać na guza mózgu, pacjent powinien się zgłosić do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Ten po wstępnym rozpoznaniu skieruje go do specjalisty neurologa lub neurochirurga. Dla pacjentów, którzy mają taką możliwość, najlepszym wyjściem będzie zgłoszenie się bezpośrednio do neurologa.

Zobacz także: Migrena – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Profilaktyka guza mózgu


Trudno mówić o profilaktyce guza mózgu, gdy w dużej części jest on uwarunkowany genetycznie. Można ograniczyć ryzyko wystąpienia choroby, unikając ekspozycji na promieniowanie jonizujące, środki chemiczne i pole elektromagnetyczne. Jeśli chodzi o działania profilaktyczne, wymienia się też ochronę przed potencjalnymi urazami głowy.


Źródła
  1. J. Fijuth, R. Dziadziuszko, Nowotwory ośrodkowego układu nerwowego. Online: http://onkologia.zalecenia.med.pl/pdf/zalecenia_PTOK_tom1_02_Nowotwory_OUN_20140807.pdf [dostęp: 23.03.2022].
  2. D. Perek, B. Dembowska-Bagińska, Nowotwory ośrodkowego układu nerwowego. Zagadnienia ogólne. Online: https://www.mp.pl/podrecznik/pediatria/chapter/B42.71.13.26.1. [dostęp: 20.01.2022].
  3. K. Pawlicka, A. M. Barciszewska, K. Rolle i wsp., Diagnozowanie i leczenie guzów mózgu u ludzi, „Wszechświat” 2018, nr 1–3, s. 16–23.

Zobacz także

Jak interpretować wyniki mammografii? Co oznacza zagęszczenie piersi?
Diagnostyka

Jak interpretować wyniki mammografii? Co oznacza zagęszczenie piersi?

Mammografia jest uznawana za jedną z najskuteczniejszych metod wczesnego wykrywania raka piersi. Jednak interpretacja wyników tego badania nie zawsze jest prosta, szczególnie dla pacjentów. Jednym z pojęć, które często pojawiają się w opisach mammograficznych, jest „zagęszczenie” piersi. Co dokładnie oznacza to określenie i jak wpływa ono na proces diagnostyczny? Sprawdź, czym jest zagęszczenie w mammografii, jak się ono prezentuje oraz jakie ma znaczenie kliniczne.

Tomosynteza, czyli mammografia wielowarstwowa – co to za badanie?
Diagnostyka

Tomosynteza, czyli mammografia wielowarstwowa – co to za badanie?

Diagnostyka obrazowa piersi odgrywa ważną rolę w wykrywaniu i leczeniu schorzeń tego gruczołu, w tym nowotworów. Wśród różnorodnych metod obrazowania mammografia pozostaje podstawowym badaniem przesiewowym i diagnostycznym. Jednak wraz z rozwojem technologii, pojawiły się również nowoczesne techniki, takie jak tomosynteza, które znacznie usprawniają i ulepszają diagnostykę chorób piersi. Dowiedz się więcej na temat tomosyntezy, poznaj jej kluczowe cechy, zalety oraz wskazania do wykonania tego badania.

Statystyki raka piersi – kto jest na niego najbardziej narażony?
Diagnostyka

Statystyki raka piersi – kto jest na niego najbardziej narażony?

Rak piersi stanowi poważny problem zdrowotny na całym świecie, szczególnie wśród kobiet. W krajach rozwiniętych ten nowotwór złośliwy jest najczęstszym typem raka u płci żeńskiej. W krajach rozwijających się odnotowuje się jego rosnącą tendencję. Sprawdź, kogo najczęściej dotyka rak piersi