Czym może być spowodowane drętwienie nóg i jakie są opcje leczenia?
Zdrowie na co dzieńNeurologiaOrtopedia

Czym może być spowodowane drętwienie nóg i jakie są opcje leczenia?

Uczucie drętwienia nóg jest dość powszechnym doświadczeniem, które może wynikać z różnych przyczyn – od tych prostych, jak długie siedzenie w jednej pozycji, po poważne, np. schorzenia neurologiczne lub dotyczące układu krążenia. Choć w wielu przypadkach jest to objaw przejściowy, powtarzające się lub długotrwałe drętwienie nóg może świadczyć o poważniejszych problemach zdrowotnych. Sprawdź, jakie są możliwe przyczyny drętwienia nóg, na czym polegają diagnostyka i leczenie.

O czym świadczy ból okolicy lędźwiowej? Jak przebiega leczenie?
OrtopediaNeurologia

O czym świadczy ból okolicy lędźwiowej? Jak przebiega leczenie?

Ból w okolicy lędźwiowej kręgosłupa to problem, który może znacznie utrudniać codzienne funkcjonowanie. Choć zwykle ma łagodny charakter i ustępuje samoistnie w ciągu kilku dni, bywa, że dolegliwości stają się przewlekłe i uciążliwe, prowadząc do poważnych ograniczeń ruchowych. Sprawdź, jakie mogą być przyczyny tego rodzaju bólu, jakie są najważniejsze metody diagnostyczne i jak wygląda leczenie.

Zespół Marfana – czym jest i jakie daje objawy? Diagnostyka i leczenie
KardiologiaOrtopediaRehabilitacja

Zespół Marfana – czym jest i jakie daje objawy? Diagnostyka i leczenie

Zespół Marfana to rzadka, niezwykle złożona choroba genetyczna, która dotyczy tkanki łącznej w organizmie człowieka. Charakteryzuje się różnorodnością objawów – od nieproporcjonalnej budowy ciała po poważne problemy z układem sercowo-naczyniowym i narządem wzroku. Ponieważ jest schorzeniem dziedzicznym, jego wczesne zdiagnozowanie oraz kompleksowe podejście do leczenia odgrywają kluczową rolę w poprawie jakości i długości życia pacjentów. Sprawdź, jak przebiega diagnostyka i na czym polega leczenie zespołu Marfana.

Jakie są przyczyny bólu barku? Zalecane badania
DiagnostykaOrtopedia

Jakie są przyczyny bólu barku? Zalecane badania

Ból barku może towarzyszyć wielu stanom klinicznym, w tym m.in. naderwaniu ścięgna, przeciążeniu mięśni, zespołowi zimnego barku czy schorzeniom reumatologicznym. Do postawienia odpowiedniej diagnozy konieczne jest wykonanie szeregu badań. Sprawdź jakich!

0633-rwa-kulszowa.jpg
DiagnostykaNeurologiaOrtopedia

Rwa kulszowa – przyczyny, rozpoznanie i leczenie

Rwa kulszowa to zespół bólowy wywodzący się najczęściej z dolnej części kręgosłupa. Przypadłość ta wywoływana jest przez ucisk wywierany na nerw kulszowy lub tworzące go nerwy rdzeniowe. Ze względu na czas trwania wyróżnia się postać ostrą i przewlekłą rwy kulszowej.

1055-nowotwor-kosci.jpeg
DiagnostykaOnkologiaOrtopediaPierwsze objawy

Nowotwory kości – jakie dają objawy? Rozpoznanie i metody leczenia

Nowotwory kości, które występują najczęściej, to zmiany przerzutowe. Guzy pierwotne są rzadkością. Objawy towarzyszące nowotworowi kości mogą być mylone z reumatyzmem. Nie określono dokładnie podłoża powstania zmian pierwotnych. Badacze wskazują na szereg czynników predysponujących do ich rozwoju.

0320-dretwienie-palcow.jpg
DiagnostykaNeurologiaOrtopedia

Drętwienie palców u rąk – jakie badania wykonać, żeby znaleźć przyczynę?

Drętwienie palców u rąk może być objawem różnych schorzeń. Wśród częstszych przyczyn tego stanu wymieniane są: ucisk na nerw, zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa szyjnego czy niedobory witamin i składników mineralnych.

0330-lordoza.jpg
DiagnostykaOrtopedia

Co to jest lordoza i jak się ją diagnozuje?

Lordoza to naturalne wygięcie kręgosłupa ku przodowi w odcinku szyjnym i lędźwiowym. Zarówno za mała, jak i za duża lordoza wiąże się z szeregiem dolegliwości. Najczęściej do zaburzeń tych prowadzą choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa, urazy i siedzący styl życia.

1211-bol-z-tylu-plecow-na-wysokosci-pluc.jpeg
DiagnostykaOrtopediaNeurologia

Ból z tyłu pleców na wysokości płuc – jakie badania wykonać?

Ból pleców to bardzo częsta przypadłość. Zazwyczaj Pacjenci skarżą się na dolegliwości w dolnej części kręgosłupa (w odcinku lędźwiowym), za których powstanie odpowiadają z reguły zmiany zwyrodnieniowe. A co może być przyczyną bólu pleców na wysokości płuc? Przeczytaj w artykule przygotowanym przez naszych ekspertów. 

1019-bol-piersi.jpeg
DiagnostykaOrtopedia

Ból kości ogonowej – możliwe przyczyny i diagnostyka

Ból kości ogonowej kojarzony jest przeważnie z urazem – stłuczeniem czy złamaniem – bądź ze schorzeniami dolnego odcinka kręgosłupa. W określeniu dokładnych przyczyn powstania bólu kości ogonowej pomocne są zwłaszcza badania obrazowe oraz badania laboratoryjne.

Dziecko leży z przykurczonymi nogami
OrtopediaPediatriaOpieka nad dzieckiem

Krzywica. Przyczyny i leczenie

Krzywica to choroba metaboliczna związana z zaburzeniami procesu mineralizacji kości. Niepodjęcie jej leczenia lub terapia prowadzona w nieprawidłowy sposób wiąże się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Poznaj objawy krzywicy i sprawdź, co może doprowadzić do tej choroby.

Ból kręgosłupa.jpeg
Ortopedia

Ból kręgosłupa – przyczyny, leczenie, operacje

Kręgosłup pełni kilka istotnych funkcji: utrzymuje ciało w pionowej pozycji, umożliwia ruch oraz chroni rdzeń kręgowy. Nie dziwi zatem fakt, że poddany tak wielu obciążeniom jest podatny na choroby i uszkodzenia. Ból kręgosłupa często pojawia się nagle i utrudnia codzienne funkcjonowanie. Istnieje jednak małoinwazyjna metoda leczenia, która zwalcza dolegliwości w przebiegu wielu chorób kręgosłupa i pozwala na szybki powrót do formy. Dowiedz się więcej o bólu kręgosłupa i możliwościach leczenia.