Wycięcie migdałków – jakie są wskazania i na czym polega zabieg?

28.03.2022

Wycięcie migdałków to zabieg laryngologiczny, który specjalistycznie określa się jako tonsillektomia. To jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgicznych. Przeprowadza się go zarówno wśród osób dorosłych, jak i dzieci, chociaż u małych Pacjentów zazwyczaj migdałki są przycinane. Zabieg usunięcia migdałków można przeprowadzić różnymi metodami.

Wycięcie migdałków. Co trzeba wiedzieć i gdzie to zrobić?

Spis treści

Wycięcie migdałków – na czym polega zabieg?
Wycięcie migdałków – przygotowanie i postępowanie po zabiegu
Jakie są wskazania do wycięcia migdałków?
Czy istnieją przeciwwskazania do operacji usunięcia migdałków?

Migdałki najogólniej określić można jako skupienia tkanki limfatycznej. Zlokalizowane są we wgłębieniu gardzieli po obu jej stronach między łukami podniebiennymi. Zadaniem migdałków jest wykrywanie patogenów we wdychanym powietrzu i spożywanym pokarmie. Inicjuje się w nich odpowiedź immunologiczna. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy konieczne okazuje się wycięcie migdałków. Jakie są wskazania do takiego zabiegu?

Wycięcie migdałków – na czym polega zabieg?

Zabieg wycięcia migdałków to tonsillektomia. Przeprowadza się go z wykorzystaniem różnego rodzaju metod, w tym: elektrokauteryzacji, radiofrequency coblation czy techniki z użyciem urządzenia ścinająco-odsysającego (microdebrider). Zazwyczaj jednak stosuje się podejście klasycznie, czyli wyłuszczenie migdałka. Zabieg usunięcia migdałków przeprowadza się w przypadku osób dorosłych zazwyczaj w znieczuleniu nasiękowym bądź ogólnym, z kolei u dzieci w znieczuleniu ogólnym. Zabieg trwa średnio godzinę. Zazwyczaj Pacjent wychodzi po ok. 4 godzinach do domu. Następnie stosuje się dobową obserwację.

Po zabiegu w gardle jest rana. Proces gojenia błony śluzowej charakteryzuje się obecnością włóknika – białego nalotu. Przez kilka dni jest odczuwalny w gardle dyskomfort i/lub ból. Rekonwalescencja po usunięciu migdałków trwa z reguły 10–14 dni.

W Klinice Głowy i Szyi Optimum w Warszawie migdałki podniebienne usuwane są za pomocą narzędzia elektrochirurgicznego BiZact, którym można jednocześnie preparować tkanki, koagulować, czyli zamykać naczynia krwionośne i limfatyczne, oraz przecinać tkanki, które wcześniej zostały skoagulowane. Przeprowadzony w ten sposób zabieg jest niemal bezkrwawy, rana goi się szybciej, a dolegliwości bólowe w okresie pooperacyjnym są minimalne.

Wycięcie migdałków – przygotowanie i postępowanie po zabiegu

Usunięcie migdałków wymaga przygotowania do zabiegu. Niezbędne jest przestrzeganie zaleceń lekarza – a zwłaszcza odstawienie środków przeciwkrzepliwych odpowiednio wcześniej. Koniecznie trzeba też wyleczyć zęby i inne choroby jamy ustnej.

Przed zabiegiem standardowo wykonuje się badania, m.in. grupę krwi, układ krzepnięcia, morfologię. A jeśli Pacjent choruje przewlekle, wymagane będą dodatkowe testy, zlecone przez lekarza kierującego na usunięcie migdałków. W dniu zabiegu nie wolno przyjmować pokarmów ani napojów.

Po usunięciu migdałków podczas okresu rekonwalescencji obowiązuje półpłynna chłodna dieta. Zaleca się np. galaretki, jogurty, chłodne napoje. Na ten czas z jadłospisu powinny zniknąć dania kwaśne, gorące, pikantne i twarde, gdyż mogą nasilić odczuwane dolegliwości, podrażnić gardło czy spowodować krwawienie. Po posiłku i przed snem Pacjent powinien przepłukać gardło roztworem 3% wody utlenionej albo innym zaleconym przez lekarza. Przez okres 10–14 dni po zabiegu należy unikać wysiłku fizycznego i ograniczyć kontakt z innymi ludźmi z uwagi na zwiększoną podatność na infekcje.

Jakie są wskazania do wycięcia migdałków?

Wśród podstawowych wskazań do usunięcia migdałków są nawracające zapalenia gardła i migdałków. Lekarz zaleci zabieg również wtedy, gdy występują nawracające ropnie śród- i okołomigdałkowe czy nawracające zapalenie ucha środkowego i zatok przynosowych. Wskazaniem do wycięcia migdałka są też obturacyjne zaburzenia oddychania podczas snu. Wśród nich wymienia się: bezdech senny, zaburzenia połykania, zaburzenia mowy, serce płucne, zaburzenia wzrostu uzębienia.

Konsultacja laryngologa

Rzadziej występującymi wskazaniami do usunięcia migdałków podniebiennych są: podejrzenie procesu nowotworowego migdałka, halitoza, występowanie kamieni migdałkowych czy choroby odogniskowe, w tym: posocznica w przebiegu anginy, gorączka reumatyczna, zapalne choroby oka (np. tęczówki), zapalenie serca, nerek, niektóre choroby układu nerwowego (np. zapalenie wielonerwowe)

Podsumowując, migdałki usuwa się, jeśli:

  • Pacjent przebył w ciągu ostatniego roku przynajmniej 3, lub w ciągu 2 lat 5 nawrotów anginy,
  • podczas anginy doszło do rozwoju powikłań w formie nacieku lub ropnia okołomigdałkowego,
  • występuje dokuczliwy przykry oddech, przy czym wykluczono inne możliwe przyczyny tego stanu,
  • z powodu przerostu migdałków Pacjent zmaga się z zespołem bezdechów sennych,
  • z powodu przerostu migdałków mowa jest bełkotliwa, niewyraźna, „kluskowata”,
  • z powodu przerostu migdałków doszło do zaburzeń połykania,
  • podejrzewa się, że migdałki stanowią ognisko zapalne odpowiedzialne za powstanie innych chorób ogólnych,
  • podejrzewa się proces nowotworowy migdałków.

Czy istnieją przeciwwskazania do operacji usunięcia migdałków?

Nie zawsze można wykonać zabieg usunięcia migdałków. Przeciwwskazania to m.in.:

  • niewydolność podniebienno-gardłowa,
  • niewydolność krążeniową i oddechowa,
  • rozszczep podniebienia,
  • krótkie podniebienie,
  • ostry stan zapalny dróg oddechowych,
  • rozdwojenie języka,
  • niektóre choroby krwi (np. skazy krwotoczne, białaczka),
  • czynna gruźlica,
  • przewlekły zanikowy nieżyt błony śluzowej gardła.


Przed skierowaniem na zabieg lekarz zleci Pacjentowi szereg badań diagnostycznych, których celem jest wykluczenie przeciwwskazań i dopasowanie optymalnego sposobu leczenia. Jeśli problemy laryngologiczne dotyczą Ciebie lub Twoich najbliższych, nie zwlekaj – zgłoś się na kompleksową konsultację do Kliniki Głowy i Szyi Optimum.


Źródła
  1. P. Bant, K. Szczygielski, S. Cierniak i wsp., Usunięcie migdałków podniebiennych w materiale własnym, „Otolaryngologia Polska” 2020, t. 74, nr 6, s. 29–34.
  2. A. Wierzbicka-Rot, A. Gadomski, Tonsillektomia w populacji pediatrycznej – główne wskazania, aktualne wytyczne Amerykańskiej Akademii Otolaryngologów Chirurgów Głowy i Szyi, „Nowa Pediatria” 2019, t. 23, nr 4, s. 132–134.
  3. R.B. Mittchell, S.M. Archer, S.L. Ishman, Clinical Practice Guideline: Tonsillectomy in Children (Update), „Otolaryngology – Head and Neck Surgery” 2019, t. 160, suppl. 1, s. 1-42.

Zobacz także

Zespół Ehlersa-Danlosa – jak go rozpoznać, diagnozować i leczyć?
Zdrowie na co dzień

Zespół Ehlersa-Danlosa – jak go rozpoznać, diagnozować i leczyć?

Zespół Ehlersa-Danlosa (EDS) to złożona grupa dziedzicznych zaburzeń tkanki łącznej, które wynikają z defektów w strukturze i funkcjonowaniu kolagenu. Ta rzadka choroba – po raz pierwszy opisana w XIX wieku – charakteryzuje się szerokim spektrum objawów, od nadmiernej elastyczności skóry po komplikacje naczyniowe zagrażające życiu. Sprawdź, jak ją rozpoznać, diagnozować i leczyć!

Jakie są przyczyny suchości w nosie? Jak jej przeciwdziałać?
LaryngologiaZdrowie na co dzień

Jakie są przyczyny suchości w nosie? Jak jej przeciwdziałać?

Niezależnie od pory roku uczucie suchości w nosie to uciążliwy problem, który nie tylko powoduje dyskomfort, lecz także może prowadzić do poważniejszych komplikacji zdrowotnych. Choć zazwyczaj sucha śluzówka nosa nie jest powodem do niepokoju, w niektórych przypadkach może być oznaką poważniejszej choroby. Sprawdź, jakie są potencjalne przyczyny „suchego nosa” i dowiedz się, jak przeciwdziałać temu kłopotliwemu symptomowi.

Co oznaczają przebarwienia na paznokciach?
Zdrowie na co dzieńDermatologia

Co oznaczają przebarwienia na paznokciach?

Zadbane paznokcie to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim cenna informacja o stanie zdrowia. Jednak wraz z wiekiem – a także pod wpływem różnorodnych czynników – ich wygląd może ulec niekorzystnym zmianom. Jednym z najczęstszych problemów są przebarwienia płytki paznokciowej. Sprawdź, o czym może świadczyć ten objaw i kiedy należy udać się do specjalisty.