W placówce
null

Endoskopia laryngologiczna to badanie, które pozwala wykryć choroby nosa, gardła, krtani i ucha. Jej wykonanie jest wskazane, gdy zauważysz u siebie takie objawy, jak przewlekły katar, ból i rozpieranie twarzy, chrypkę, kaszel, zaburzenia słuchu. Zobacz, kiedy jeszcze warto wykonać endoskopię laryngologiczną, i dowiedz się, na czym ona polega.

Co to jest endoskopia laryngologiczna?

Endoskopia laryngologiczna to badanie obrazowe, stosowane w diagnostyce chorób gardła, krtani, jamy nosowej, zatok oraz uszu. Jest precyzyjna, dzięki czemu umożliwia lekarzowi ocenę struktur, których nie widać podczas klasycznego badania lub, których obraz jest niejasny. Pozwala to na wykrycie zmian już w początkowych fazach choroby, a co za tym idzie – przyspiesza diagnozę i wdrożenie odpowiedniej terapii. Wykonuje się ją za pomocą specjalnego sprzętu – endoskopu. Są dwa rodzaje endoskopów:

  • fiberoskopy,
  • endoskopy sztywne.

Fiberoskop jest giętkim przewodem zakończonym kamerą. Dzięki elastycznej budowie i niewielkiej średnicy stosuje się go do badania miejsc trudno dostępnych. Fiberoskopia wykorzystywana jest u dzieci, u osób z wadami anatomicznymi oraz z silnym odruchem wymiotnym. Endoskop sztywny natomiast ma postać cienkiej, metalowej rurki, zakończonej obiektywem. Dzięki swojej budowie umożliwia lepszy wgląd w okolice ujścia i samych zatok. Niezależnie od budowy, obydwa rodzaje endoskopów pełnią bardzo podobne funkcje.

Endoskopia laryngologiczna jest badaniem bezpiecznym. Pozwala uniknąć naświetlenia promieniami rentgenowskimi, dlatego coraz częściej stosowana jest przez lekarzy zamiast klasycznego badania radiologicznego. Endoskopy wyposażone są w źródło światła, dzięki czemu lekarz wyraźnie widzi na monitorze każdą strukturę. Nagranie może być zarejestrowane cyfrowo, dzięki czemu będzie można ocenić efekty leczenia.

Badanie umożliwia ocenę stanu m.in. strun głosowych, migdałków, zatok, błony bębenkowej czy przegrody nosowej. Endoskopię laryngologiczną można podzielić na:

  • endoskopię nosa,
  • endoskopię krtani,
  • endoskopię gardła,
  • endoskopię uszu.

Lekarz wybiera rodzaj badania w zależności od tego, który narząd wymaga diagnostyki. Wziernikowanie może odbywać się przez jamę nosowo-gardłową lub przez przewód słuchowy.

Kiedy wykonać endoskopię laryngologiczną?

O wykonaniu endoskopii decyduje lekarz podczas konsultacji laryngologicznej. Wskazaniami do zabiegu są:

  • podejrzenie nowotworu nosogardła,
  • ból i dyskomfort podczas przełykania,
  • niedrożność nosa i utrudnione oddychanie,
  • przewlekły kaszel i katar,
  • chrypka, zaburzenia głosu,
  • ciała obce w nosie lub w uszach,
  • częste krwawienia z nosa,
  • brak lub zaburzenia węchu,
  • przerost migdałka gardłowego,
  • chrapanie,
  • nieprawidłowa budowa przegrody nosowej,
  • ból i rozpieranie w obrębie twarzy,
  • ropne wycieki z nosa bądź z ucha.

Badanie endoskopowe można wykonać także, aby sprawdzić postępy w leczeniu oraz reakcję pacjenta na zastosowaną terapię. Endoskopia laryngologiczna pozwala kontrolować przebieg choroby na każdym jej etapie i reagować odpowiednio wcześnie na pojawiające się nieprawidłowości. Badanie można wykonać także profilaktycznie po urazach głowy i przebytych operacjach.

Dzięki endoskopii laryngologicznej można wykryć większość chorób i nieprawidłowości zlokalizowanych w obrębie nosa, zatok, gardła, krtani oraz ucha. Umożliwia ona diagnostykę m.in.: nowotworów nosogardzieli i ucha, zapalenia zatok, zapalenia krtani, przerośniętych migdałków, zapalenia ucha, wszelkich guzków oraz polipów.

Endoskopia laryngologiczna – przebieg badania

Choć endoskopia jest badaniem bezbolesnym, często wywołuje u pacjentów dyskomfort. Dzieje się tak, ponieważ do organizmu przez przewód słuchowy lub nos jest wprowadzane ciało obce. W przypadku endoskopii krtani, gardła i nosa podczas badania może pojawić się odruch wymiotny lub kaszel.

Zabieg przeprowadza się zazwyczaj w pozycji siedzącej (chyba że stan chorego na to nie pozwala, wówczas w leżącej). Przed badaniem lekarz stosuje znieczulenie miejscowe, aby zminimalizować ból oraz nieprzyjemne odczucia. Następnie wprowadza sondę do jamy nosowej lub przewodu słuchowego i przesuwa ją tak, by obraz objął całą powierzchnię badanego obszaru. Po badaniu mogą pojawić się ból ucha, nosa lub gardła, chrypka oraz kaszel. Dolegliwości te jednak zazwyczaj przechodzą samoistnie po 1–2 dniach.

Jak przygotować się do badania?

Do badania endoskopowego nie musisz się przygotowywać, zaleca się jednak, aby przed badaniem nosa, gardła i krtani pozostać na czczo przez około 2h. Badanie zazwyczaj trwa od kilku do kilkunastu minut – w zależności od tego, jaki obszar jest badany. Bezpośrednio po zabiegu możesz wrócić do domu..

W placówce PROFEMED Lekarze Specjaliści Al. Jerozolimskie 65/79 w Warszawie wynikiem jest opis + zdjęcie (nie ma płyty CD)

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Placówki

Przygotowanie do badania: Endoskopia laryngologiczna

Przygotowanie do badania: Endoskopia laryngologiczna


Podobne usługi:

Endokrynolog
Endokrynolog
dyskopatia.jpg
Galwanizacja

Zarezerwuj wizytę

Artykuły na temat laryngologii

Jakie są przyczyny suchości w nosie? Jak jej przeciwdziałać?
LaryngologiaZdrowie na co dzień

Jakie są przyczyny suchości w nosie? Jak jej przeciwdziałać?

Niezależnie od pory roku uczucie suchości w nosie to uciążliwy problem, który nie tylko powoduje dyskomfort, lecz także może prowadzić do poważniejszych komplikacji zdrowotnych. Choć zazwyczaj sucha śluzówka nosa nie jest powodem do niepokoju, w niektórych przypadkach może być oznaką poważniejszej choroby. Sprawdź, jakie są potencjalne przyczyny „suchego nosa” i dowiedz się, jak przeciwdziałać temu kłopotliwemu symptomowi.

Zapalenie krtani – przyczyny, objawy, leczenie
Zdrowie na co dzieńLaryngologia

Zapalenie krtani – przyczyny, objawy, leczenie

Krtań – istotna część układu oddechowego człowieka – odgrywa ważną rolę w procesie mowy i ochrony dolnych dróg oddechowych. Niestety, ten delikatny narząd może zostać dotknięty stanem zapalnym, określanym jako zapalenie krtani. Ta dolegliwość – choć często postrzegana jako niegroźna – może prowadzić do poważnych komplikacji, zwłaszcza u dzieci, jeśli nie zostanie właściwie zdiagnozowana i skutecznie leczona. Sprawdź, jakie są przyczyny, najważniejsze objawy i jak wygląda leczenie tej dolegliwości.

Ból gardła przy przełykaniu – o czym świadczy? Jakie badania zrobić?
Pierwsze objawyZdrowie na co dzieńLaryngologia

Ból gardła przy przełykaniu – o czym świadczy? Jakie badania zrobić?

Dolegliwość określana jako ból przy przełykaniu (odynofagia) to problem, który może mieć swoje źródło w stanach zapalnych, infekcjach, chorobach przełyku, a nawet nowotworach. Właściwa diagnoza oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia są kluczowe dla zdrowia i poprawy komfortu codziennego życia. Sprawdź, jakie badania zrobić, do jakiego lekarza się udać i jak leczyć ból gardła przy przełykaniu.