W placówce
Konsultacja telefoniczna
W szpitalu
Laryngolog dziecięcy – konsultacja

Laryngolog dziecięcy to lekarz zajmujący się rozpoznawaniem i leczeniem chorób gardła, nosa, uszu i narządu równowagi u pacjentów pediatrycznych, czyli do 18. roku życia. Do laryngologa należy się zgłosić w przypadku występowania u dziecka zaburzeń narządów zmysłu słuchu i węchu oraz mowy. Po przeprowadzeniu wstępnej diagnozy lekarz może skierować dodatkowo na konsultację z innym specjalistą – foniatrą, logopedą, audiologiem. Najczęstsze dolegliwości leczone przez laryngologa dziecięcego to: zapalenie ucha, szumy uszne, zapalenie i przerost migdałków podniebiennych, chrapanie, bezdech senny i przerost małżowin nosowych.

Laryngolog dziecięcy i jego rola

Pacjenci w wieku dziecięcym i nastoletnim zwykle wymagają innych metod leczenia i postępowania niż dorośli. Ponadto młody organizm może reagować na interwencje laryngologiczne na różne sposoby, w wielu przypadkach wymagające uwagi ze strony lekarza.

Konsultacji laryngologicznej wymagają m.in. pacjenci z:

  • zapaleniem gardła;
  • zapaleniem krtani i zatok;
  • anginą ropną;
  • przerośniętymi migdałkami podniebiennymi;
  • polipami nosa i krtani.

Otolaryngolog dziecięcy zajmuje się również leczeniem wad rozwojowych, takich jak:

  • rozszczepy wargi lub podniebienia;
  • deformacje twarzoczaszki;
  • wady nietypowe.

Zabiegi laryngologiczne dla dzieci

Każdy zabieg laryngologiczny w naszym centrum medycznym przeprowadzamy ze starannością i po wcześniejszej rzetelnej diagnozie. Pomagamy również pacjentom, którzy wymagają laryngologicznej interwencji innego rodzaju. W LUX MED Szpital MAVIT młodzi pacjenci mogą skorzystać z takich zabiegów, jak:

  • punkcja;
  • iniekcja;
  • usunięcie ciała obcego;
  • zabiegi chirurgiczne na migdałkach podniebiennych;
  • pobranie wycinków tkanek do badań laboratoryjnych;
  • usunięcie polipów;
  • zabiegi na błonie bębenkowej uszu.

Otolaryngologia dziecięca a wady słuchu

Wczesne diagnozowanie wad słuchu u dzieci ma kluczowe znaczenie dla późniejszego postępowania medycznego i jego powodzenia, a w rezultacie dla ich zdrowia. Diagnozę można postawić już na wczesnym etapie rozwoju dziecka. W tym celu stosuje się specjalne metody pozwalające na rozpoznanie choroby i jak najszybsze wdrożenie działań lekarza laryngologa.

Starsze dzieci mogą zostać poddane standardowym badaniom audiologicznym. Dzięki nim otolaryngolog dziecięcy jest w stanie określić stopień poprawności słuchu pacjenta i wskazać ewentualne braki w tym zakresie.

Laryngolog dziecięcy na NFZ w LUX MED Szpital MAVIT

Poradnia laryngologiczna i oddział szpitalny dla najmłodszych pacjentów funkcjonuje obecnie w placówce LUX MED Szpital MAVIT w Katowicach. Świadczymy usługi zarówno prywatnie, jak i w ramach kontraktu z NFZ. Dla pacjentów objętych ubezpieczeniem zdrowotnym nieodpłatne są wszystkie konsultacje laryngologiczne, czyli badania fizykalne połączone z oceną endoskopową poszczególnych narządów, a także – w miarę potrzeb – z badaniami audiometrycznymi. W poradni laryngologicznej można także skorzystać z komercyjnej konsultacji profesorskiej.

W LUX MED Szpital MAVIT na NFZ można wykonać także większość drobnych zabiegów ambulatoryjnych, takich jak usunięcie ciała obcego z nosa, płukanie zatok czy podcięcie wędzidełka języka. Ponadto refundowane przez NFZ są zabiegi laryngologiczne wymagające hospitalizacji wykonywane klasycznymi metodami. Niektóre z procedur (np. usunięcie trzeciego migdałka) można przeprowadzić z wykorzystaniem takich nowoczesnych narzędzi, jak np. laser diodowy. Tego typu zabiegi są zwykle odpłatne. Podczas konsultacji laryngolog dziecięcy omawia wszystkie dostępne metody leczenia, by opiekun małego pacjenta mógł dokonać najkorzystniejszego dla siebie wyboru.

W LUX MED Szpital MAVIT diagnozujemy dzieci już od 6. roku życia.

Lekarze i specjaliści wykonujący usługę

Lekarze i specjaliści wykonujący usługę

LUX MED Szpital MAVIT w Katowicach ul. Szopienicka 65, Katowice

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Szpitale

Przygotowanie do badania: Endoskopia laryngologiczna

Przygotowanie do badania: Endoskopia laryngologiczna


Podobne usługi:

Laryngolog
Laryngolog
usuniecie-migdalkow (1).jpg
Zabieg usunięcia migdałków

Zarezerwuj wizytę

Artykuły na temat laryngologii

Zapalenie krtani – przyczyny, objawy, leczenie
Zdrowie na co dzieńLaryngologia

Zapalenie krtani – przyczyny, objawy, leczenie

Krtań – istotna część układu oddechowego człowieka – odgrywa ważną rolę w procesie mowy i ochrony dolnych dróg oddechowych. Niestety, ten delikatny narząd może zostać dotknięty stanem zapalnym, określanym jako zapalenie krtani. Ta dolegliwość – choć często postrzegana jako niegroźna – może prowadzić do poważnych komplikacji, zwłaszcza u dzieci, jeśli nie zostanie właściwie zdiagnozowana i skutecznie leczona. Sprawdź, jakie są przyczyny, najważniejsze objawy i jak wygląda leczenie tej dolegliwości.

Ból gardła przy przełykaniu – o czym świadczy? Jakie badania zrobić?
Pierwsze objawyZdrowie na co dzieńLaryngologia

Ból gardła przy przełykaniu – o czym świadczy? Jakie badania zrobić?

Dolegliwość określana jako ból przy przełykaniu (odynofagia) to problem, który może mieć swoje źródło w stanach zapalnych, infekcjach, chorobach przełyku, a nawet nowotworach. Właściwa diagnoza oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia są kluczowe dla zdrowia i poprawy komfortu codziennego życia. Sprawdź, jakie badania zrobić, do jakiego lekarza się udać i jak leczyć ból gardła przy przełykaniu.

Jakie są przyczyny wycieku krwi z ucha? Jak przebiega diagnostyka i leczenie?
LaryngologiaZdrowie na co dzień

Jakie są przyczyny wycieku krwi z ucha? Jak przebiega diagnostyka i leczenie?

Krwawienie z ucha to niepokojący objaw, który może mieć różne przyczyny – od drobnych urazów po poważne problemy zdrowotne. Krew wydobywająca się z przewodu słuchowego – nieważne, czy dotyczy osoby dorosłej czy dziecka – jest wystarczającym powodem, aby niezwłocznie zgłosić się do lekarza specjalisty. Szybka diagnoza i właściwe leczenie są niezbędne, aby zapobiec poważnym powikłaniom, takim jak utrata słuchu. Sprawdź, jak należy postępować w przypadku wycieku krwi z ucha.