W placówce
Videofiberoskopia

Chcesz sprawdzić, czy Twoje drogi oddechowe są zbudowane prawidłowo? A może masz problem z oddychaniem, przewlekłym zapaleniem zatok, chrapiesz, doskwiera Ci długotrwały katar, a nawet niedosłuch? Szansą na znalezienie odpowiedzi i właściwej metody leczenia może być fiberoskopia, nazywana także videoendoskopią. Sprawdź, na czym badanie polega i kiedy powinno się je wykonać.

Fiberoskopia – czym jest?

Fiberoskopia to videoendoskopia górnych dróg oddechowych. Bardzo często ulegają one infekcjom, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Narażone są zarówno zatoki, jama nosowa, jak i gardło czy krtań. I wtedy właśnie na ratunek przychodzi fiberoskopia – badanie, które pozwala otolaryngologom dokładnie ocenić stan naszych dróg oddechowych i postawić prawidłową diagnozę. Nawet jeśli dolegliwości dotyczą struktur trudno dostępnych w standardowych badaniach pod kątem laryngologicznym.

Fiberoskop to specjalistyczny sprzęt, dzięki któremu laryngolog może przebadać nawet pacjentów z wadami anatomicznymi nosogardła czy nasilonymi odruchami wymiotnymi, które mogą wystąpić podczas tradycyjnych badań dróg oddechowych. To daje natomiast szansę na postawienie szybszej i dokładniejszej diagnozy. Obecnie o fiberoskopii mówi się, że jest to najlepsza metoda w diagnostyce chorób górnych dróg oddechowych, tym bardziej że można ją przeprowadzić zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci. U tych drugich videoendoskopia może być przydatna do oceny choćby przerostu migdałka.

Wskazania do wykonania fiberoskopii

Lekarze specjaliści zalecają fiberoskopię:

  • przy przewlekłym zapaleniu zatok (badanie pod kątem oceny zmian polipowatych nosa);
  • przy podejrzeniu przerostu migdałka gardłowego u dzieci;
  • przy bezdechu podczas snu;
  • przy chrapaniu;
  • przy mowie nosowej;
  • przy utrzymującym się długotrwale katarze;
  • przy długotrwałym niedosłuchu;
  • aby dokonać oceny drożności nosa;
  • przy skrzywieniu przegrody nosowej;
  • w celu weryfikacji podejrzenia raka nosogardła;
  • przy krwawieniu z nosa;
  • przy bólu ucha;
  • po pojawieniu się guza w okolicach szyi;
  • przy zaburzeniach połykania;
  • przy poczuciu ciała obcego w gardle;
  • przy przewlekłych dolegliwościach gardła.

Na badanie fiberoskopii kieruje lekarz, najczęściej laryngolog. Skierowanie do takiego specjalisty możesz uzyskać od lekarza pierwszego kontaktu.

Fiberoskopia a endoskopia – jakie są różnice?

Różnic pomiędzy fiberoskopią a tradycyjną endoskopią jest kilka. Za podstawową uważa się jednak wykorzystywany do ich przeprowadzenia sprzęt. Fiberoskopia wykonywana jest za pomocą cienkiego, giętkiego i bardzo ruchomego endoskopu, zakończonego kamerą. Sprzęt ten w sposób naturalny dostosowuje się do badanej powierzchni. W przypadku endoskopii tradycyjnej badanie wykonywane jest za pomocą sztywnego endoskopu o dość ograniczonym polu widzenia.

Fiberoskopię przeprowadza się przede wszystkim w przypadkach, gdy niemożliwe jest postawienie diagnozy przez lekarza podczas tradycyjnego badania otolaryngologicznego. Sprawdza się wówczas fiberoskopia nosogardła i zatok.

Fiberoskopia – jak przebiega badanie?

Fiberoskopia jest bezbolesna. Do tego jej przeprowadzenie trwa zaledwie kilka minut i odbywa się w wygodnej dla pacjenta pozycji siedzącej, z głową nieznacznie odgiętą ku tyłowi i opartą o fotel. Do nozdrzy zostaje wprowadzony cienki endoskop zakończony kamerą, dzięki czemu lekarz ma możliwość oceny ogólnego stanu m.in. jamy nosa, nosogardła, podniebienia czy krtani.

Co ważne – lekarz ma już w trakcie badania pełen podgląd na badane narządy. Obraz rejestrowany przez kamerę jest na bieżąco wyświetlany na monitorze połączonym z endoskopem. Po badaniu pacjent otrzymuje od lekarza dysk CD z zapisanym badaniem lub zestaw zdjęć oraz opis (w placówce PROFEMED Lekarze Specjaliści Al. Jerozolimskie 65/79 w Warszawie wynikiem jest opis + zdjęcie (nie ma płyty CD)). Fiberoskopia może być przeprowadzana zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. W przypadku osób wyjątkowo wrażliwych możliwe jest też zastosowanie znieczulenia miejscowego, najczęściej w postaci aerozolu.

Fiberoskopia – jak się do niej przygotować?

Przeprowadzenie fiberoskopii nie wymaga szczególnych przygotowań ze strony pacjenta. Najważniejszym zaleceniem jest, żeby na mniej więcej 3 godziny przed badaniem nie przyjmować posiłków ani płynów. Przeciwwskazaniem jest też aktywna infekcja.

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Podobne usługi:

Zarezerwuj wizytę

Artykuły na temat laryngologii

Zapalenie krtani – przyczyny, objawy, leczenie
Zdrowie na co dzieńLaryngologia

Zapalenie krtani – przyczyny, objawy, leczenie

Krtań – istotna część układu oddechowego człowieka – odgrywa ważną rolę w procesie mowy i ochrony dolnych dróg oddechowych. Niestety, ten delikatny narząd może zostać dotknięty stanem zapalnym, określanym jako zapalenie krtani. Ta dolegliwość – choć często postrzegana jako niegroźna – może prowadzić do poważnych komplikacji, zwłaszcza u dzieci, jeśli nie zostanie właściwie zdiagnozowana i skutecznie leczona. Sprawdź, jakie są przyczyny, najważniejsze objawy i jak wygląda leczenie tej dolegliwości.

Ból gardła przy przełykaniu – o czym świadczy? Jakie badania zrobić?
Pierwsze objawyZdrowie na co dzieńLaryngologia

Ból gardła przy przełykaniu – o czym świadczy? Jakie badania zrobić?

Dolegliwość określana jako ból przy przełykaniu (odynofagia) to problem, który może mieć swoje źródło w stanach zapalnych, infekcjach, chorobach przełyku, a nawet nowotworach. Właściwa diagnoza oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia są kluczowe dla zdrowia i poprawy komfortu codziennego życia. Sprawdź, jakie badania zrobić, do jakiego lekarza się udać i jak leczyć ból gardła przy przełykaniu.

Jakie są przyczyny wycieku krwi z ucha? Jak przebiega diagnostyka i leczenie?
LaryngologiaZdrowie na co dzień

Jakie są przyczyny wycieku krwi z ucha? Jak przebiega diagnostyka i leczenie?

Krwawienie z ucha to niepokojący objaw, który może mieć różne przyczyny – od drobnych urazów po poważne problemy zdrowotne. Krew wydobywająca się z przewodu słuchowego – nieważne, czy dotyczy osoby dorosłej czy dziecka – jest wystarczającym powodem, aby niezwłocznie zgłosić się do lekarza specjalisty. Szybka diagnoza i właściwe leczenie są niezbędne, aby zapobiec poważnym powikłaniom, takim jak utrata słuchu. Sprawdź, jak należy postępować w przypadku wycieku krwi z ucha.